Книжкові барикади

Книги з костелу єзуїтів не можуть вивезти через відсутність фінансування. Дату відкриття храму Святих апостолів Петра і Павла на вулиці Театральній (колишній костел єзуїтів) переносять на невизначений термін. Однак вже зараз зрозуміло, що до кінця року, як планували раніше, зробити це навряд чи вдасться.

Книги з костелу єзуїтів не можуть вивезти через відсутність фінансування

Дату відкриття храму Святих апостолів Петра і Павла на вулиці Театральній (колишній костел єзуїтів) переносять на невизначений термін. Однак вже зараз зрозуміло, що до кінця року, як планували раніше, зробити це навряд чи вдасться. Попри численні обіцянки посадовців та політиків, Національна бібліотека імені Стефаника досі не має пристосованих приміщень, куди можна забрати книжкові фонди, які десятиліттями зберігаються у костелі. А поки з колишнього костелу не заберуть понад два мільйони цінних видань, про жодне відкриття храму не можна говорити.
Історія з передачею храму Церкві почалася ще у 2010 році. Тоді депутати Львівської міськради передали у власність курії Львівської архієпархії УГКЦ будівлю костелу Петра і Павла отців-єзуїтів для проведення богослужінь. Щоправда, прийнявши рішення про передачу храму церковникам, міські обранці не подумали про те, куди подіти книги. Лише згодом посадовці озвучили реальні пропозиції, куди можна переселити фондосховище – за попередніми домовленостями, це мають бути приміщення їдальні колишнього військового містечка на вул. Авіаційній, 1, та приміщення колишнього кінотеатру ім. Миколайчука.
– Львівська міська рада зробила зі свого боку все, що було в межах наших повноважень. Ми передали приміщення кінотеатру ім. Миколайчука Національній академії наук, якій підпорядковується бібліотека ім. Стефаника. Ми зверталися до держави і ще будемо звертатися, аби вирішити це питання. Але цей об’єкт належить державі, і ми не можемо порушувати закон, виділяючи кошти на ремонти приміщення, транспортування і зберігання книг. Зараз готується постанова уряду щодо передачі приміщень на вул. Авіаційній, 1, від Міністерства оборони до Академії наук України для розміщення фондів бібліотеки, які мають бути переміщені з костелу єзуїтів, – зазначив Василь Косів, заступник міського голови Львова.
Щоправда, навіть якщо приміщення на Авіаційній найближчим часом передадуть Академії наук, відразу “переселити” туди книги не вдасться. Розмістити книги досі не можуть і в колишньому кінотеатрі імені Миколайчука. Обидві будівлі нині у поганому стані і для зберігання книг не пристосовані. Для того, аби привести приміщення до належного стану, потрібен не один мільйон гривень.
– Приміщення на вул. Авіаційній нам ще остаточно не передали, тому говорити, скільки грошей знадобиться на його ремонт та пристосування, ми ще не можемо, – розповів “Пошті” Василь Ферштей, заступник генерального директора бібліотеки ім. Стефаника. – Певні ремонтні роботи у приміщенні колишнього кінотеат­ру вже почали. Ми це робимо за свої гроші, але насправді це мізер. Частково допомагає Церква, хоча не мусить цього робити. Для того, щоб перевезти туди книги, треба зробити електрику, водопостачання, опалення, відремонтувати дах. За приблизними підрахунками, на це потрібно 2,5 млн грн. Таких грошей ми не маємо.
У приміщенні кінотеатру, кажуть бібліотекарі, зможуть розмістити приблизно 600 тисяч книг. Якщо б проблем з фінансуванням не було, за словами Василя Ферштея, приміщення кінозалу можна було б переобладнати приблизно за два місяці. Але оскільки фінансування немає, жодних термінів у бібліотеці називати не беруться. У той же час церковники розраховують на допомогу влади.
– Ми просили владу, щоб надали приміщення для розміщення книг. Спільними зусиллями ми це зробили, – розповів отець Степан Сус, настоятель храму Свв. апостолів Петра і Павла, головний військовий капелан курії Львівської архієпархії УГКЦ. – Тепер ми просимо надати кошти на ремонт приміщень. Хоча раніше Церква ніколи не практикувала просити грошей у держави для державних установ. Влада мала б більше цікавитися цим питанням.
Водночас церковники ствер­джують: затримка із вивезенням книг шкодить і самому храмові, який потрібно негайно реставрувати.
– Для реставрації склепінь храму треба 5 млн грн. Для того, щоб відреставрувати центральну частину храму, а саме вівтар з розп’яттям Ісуса Христа, потрібно ще 900 тисяч гривень. Скільки треба на ремонти бічних вівтарів – невідомо, адже наразі вони заставлені книгами. Ми звернулися з проханням про допомогу до французьких фундацій, але у зв’язку з тим, що храм переповнений книгами, жодних коштів ми отримати не можемо і тому втратили шанс отримати якісь гроші від цих структур у найближчі два роки. Тепер сподіватимемося на кошти від них аж у 2013 році, – розповів отець Степан Сус.
За словами Василя Ферштея, дирекція бібліотеки звернулася по фінансову допомогу для ремонту приміщень до органів влади та до приватних фондів. Щоправда, наразі жодної позитивної відповіді не отримала.
 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7711 / 1.58MB / SQL:{query_count}