Без паперу і з GPS

Львівський транспорт наблизять до європейських стандартів. Уже з початку весни 2012-го міські маршрутки будуть облаштовані GPS-навігацією, а пасажирам доведеться звикати замість паперових квитків до електронних. За словами Андрія Білоуса, заступника начальника управління транспорту та зв’язку ЛМР, пристрої GPS-навігації безпосередньо в транспортних засобах буде встановлено коштом перевізників. А центр керування руху, який прийматиме сигнал із кожного автобуса, та його програмне забезпечення облаштує австрійська фірма “Сварко” за кредитні кошти Європейського банку реконструкції та розвитку.

Львівський транспорт наблизять до європейських стандартів
Уже з початку весни 2012-го міські маршрутки будуть облаштовані GPS-навігацією, а пасажирам доведеться звикати замість паперових квитків до електронних.
За словами Андрія Білоуса, заступника начальника управління транспорту та зв’язку ЛМР, пристрої GPS-навігації безпосередньо в транспортних засобах буде встановлено коштом перевізників. А центр керування руху, який прийматиме сигнал із кожного автобуса, та його програмне забезпечення облаштує австрійська фірма “Сварко” за кредитні кошти Європейського банку реконструкції та розвитку.
За чиї гроші будуть встановлювати пристрої для електронного квитка та виготовляти проїзні картки, наразі не відомо. Адже тендер для визначення інвестора проведуть через два тижні. За інформацією прес-служби ЛМР, чиновники шукатимуть виконавця робіт, який надасть найбільш якісні послуги за максимально низьку ціну.
Перевагою GPS-навігації стане можливість управління транспорту та зв’язку відслідковувати схему й графік руху як комунальних, так і приватних маршрутів.
– Відтепер управління зможе оперативно реагувати на зміни графіка, а також слідкувати, чи дотримуються його водії, – розповів Андрій Білоус. –  Навігація вигідна й перевізнику, який теж контролюватиме ситуацію з транспортними засобами на маршруті. Важливо, чи не виїжджають водії за межі маршруту, чи не використовують автобус у власних цілях.

За словами Андрія Білоуса потреба в системі GPS-навігації у Львові визріла вже давно. Загалом, впровадження такої системи управління дорожнім рухом взаємовигідне. Адже користь від неї матимуть не лише управління транспорту та зв’язку і перевізники, а й пасажири. Система GPS сприятиме оптимізації руху автобусів Львова. Вони курсуватимуть згідно з графіком, а пасажирам не доведеться витрачати зайвий час на очікування потрібної маршрутки.
Цікаво, що на обслуговування системи з GPS-навігацією потрібно небагато персоналу.
– Ми консультувалися з іншими європейськими містами, де GPS-навігатори в маршрутних транспортних засобах уже встановлені. Як повідомили представники цих міст, одна людина в центрі керування рухом може управляти приблизно двадцятьма маршрутами. Оскільки у Львові є близько 70 маршрутів, у центрі працюватимуть чотири оператори, які відслідковуватимуть схему їх руху. До складу працівників центру входять ще 2-3 людини технічного персоналу. Отже, сім працівників зможуть забезпечити контроль за рухом автобусів міста, – розповів “Пошті” пан Білоус.
Бракує грошей
Щоправда, використати усі переваги GPS-навігації у Львові не вдасться. Йдеться про можливість “живого” зв’язку між водіями та центром управління рухом. Проблематичність “живого” зв’язку пов’язана з фінансуванням. Адже простий GPS-навігатор коштує менше, ніж навігатор із табло, на яке можна виводити сповіщення для водія.
– Вартість одного GPS-навігатора становить близько 2-3 тис. грн. Загалом, ціна залежить від системи функцій, які він виконує. Це може бути пристрій із табло візуалізації, або ж просто маленький “чорний ящик”, який передає інформацію про своє місце­знаходження, – зазначив пан Білоус. – Зараз ми розглядаємо це питання. Якщо ціна найкращих навігаторів буде прийнятна для перевізників, то немає жодних проблем з купівлею GPS-пристроїв із виводом візуальних сповіщень для водія.
Центр керування рухом чиновники планують запустити до травня наступного року. Паралельно буде введено в експлуатацію й пілотні маршрути, обладнані навігацією.
Розрахунок
по-новому
Ще одна інновація, яку у Львові планують запустити найближчим часом, — система електронних квитків. За словами Андрія Білоуса, електронні квитки для львівського транспорту будуть двох типів. Перший – багаторазові картки з вмонтованим чипом, які можна поповнювати та користуватися ними в громадському транспорті. У маршрутках, тролейбусах і трамваях облаштують спеціальні пристрої – коли пасажир торкнеться до нього карткою, пристрій зніматиме суму однієї поїздки.
Управління транспорту та зв’язку передбачило й разові квитки, які можна буде купити безпосередньо у водія. Така можливість стане в пригоді туристам або жителям міста, які не постійно користуються громадським транспортом.
Поповнювати картку багаторазового користування можна буде в магазинах та кіосках біля зупинок. Там облаштують мережу спеціальних терміналів.
– Ви платите готівку продавцеві, а він проводить картку через термінал і таким чином поповнює рахунок, – розповів пан Білоус.
Термінали будуть не єдиним способом поповнення картки-квитка. В перспективі міськрада планує влаштувати поповнення через спеціальні пристрої i-box, з допомогою яких зараз поповнюють рахунки мобільних телефонів.
Облаштування системи електронних квитків управління транспорту та зв’язку ЛМР здійснить у два етапи. Спершу її встановлять у комунальних автобусах, тролейбусах і трамваях. Нововведення запрацює уже в березні. Другий етап облаштування – встановлення відповідних пристроїв в автобусах приватних перевізників, за словами Андрія Білоуса, є питанням одного чи двох місяців. Проте, якщо приватні оператори виявлять бажання одразу після комунальних підключити систему електронного квитка у своїх транспортних засобах,  з цим не виникне жодних проблем.

КОМЕНТАР:

Людмила Ліб,
керівник прес-центру ДАІ м. Львова:

– Встановлення GPS-навігатора здійснюють радше для перевізника, який буде відслідковувати маршрут. Проте ДАІ матиме доступ до загальної бази даних центру керування рухом. Якщо десь станеться аварійна ситуація, то навігатор може стати в пригоді. Скажімо, в маршрутному транспортному засобі упав пасажир, який знає лише номер маршруту. З допомогою навігації можна буде відслідкувати, який саме транспортний засіб був у конкретному місці в певний час.

Роман Лобода,
президент громадського об’єднання “Захід-Автотранс”:

– Перевізники до облаштування системи GPS-навігації та електрон­ного квитка готові. Проте хто запроваджує цю систему, повинен подбати про сприятливі економічні умови для інновацій. Сьогодні можливості фінансувати перевізники не мають. Якщо влада хоче облаштувати інноваційні технології у транспорті, вона повинна домовитися з комерційними структурами і забезпечити відповідні умови. Ми підтримуємо ідею GPS-навігації та електронних квитків, адже треба мати оновлені транспортні засоби, маршрутну мережу. Проте все не так просто. За кошти, які у нас є, немає змоги встановлювати такого роду інновації. Перевізники “за”, проте наше “за” має підтверджуватися економічними чинниками з боку влади.
 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8265 / 1.61MB / SQL:{query_count}