Сміттєвий популізм

Закриття Грибовицького сміттєзвалища знову перенесли на невизначений термін. Львівські депутати знайшли крайнього в ситуації із Грибовицьким сміттєзвалищем. Міські та обласні обранці єдині у своєму рішенні – відповідальність за львівське сміття повинна взяти на себе держава.

Закриття Грибовицького сміттєзвалища знову перенесли на невизначений термін

 Львівські депутати знайшли крайнього в ситуації із Грибовицьким сміттєзвалищем. Міські та обласні обранці єдині у своєму рішенні – відповідальність за львівське сміття повинна взяти на себе держава.
Під активні протести мешканців сіл Малехова та Грибовичів у вівторок відбулась спільна сесія обласної та міської рад щодо екологічної ситуації на львівському сміттєзвалищі. Щоправда, сесійне засідання нагадувало радше гру з перекидання гарячої картоплі – міські та обласні обранці постійно намагались перекинути відповідальність за Грибовицьке сміттєзвалище на когось іншого.
У результаті вирішили звернутися до Кабміну з проханням виділити кошти на рекультивацію міського полігону твердих побутових відходів. Разом із тим обранці знайшли роботу і для Львівської ОДА – її посадовці до нового року мають знайти ділянку під новий полігон для міського сміття. Самі ж депутати погодились увійти в чергову робочу комісію з цих питань.

Стара історія про нову ділянку

Історія із закриттям Грибовицького сміттєзвалища триває вже не один рік. Попри те, що Львівська облрада ще у 2000 р. вирішила з 1 січня 2006 р. припинити експлуатацію звалища та знайти нове місце для вивезення побутових відходів, досі мало що зроблено. Термін закриття постійно переносять, а про нову ділянку посадовці говорять неохоче. Львівська ОДА вкотре заявила, що має потенційні ділянки під полігон.
За словами Володимира Губицького, заступника губернатора Львівщини, наразі є три потенційні ділянки під новий сміттєвий полігон. Перша ділянка розміром 117 га є у Кам’янка-Бузькому районі. Це територія колишнього військового містечка, яка нині є заболоченою.
Друга – розташована у Яворівському районі. Кілька років тому її виділили приватному підприємцю для будівництва сміттєпереробного заводу, однак він досі не виконав своїх зобов’язань. І третю пропонує продати з аукціону одна із селищних рад Львівщини. Щоправда, лише під будівництво сміттєпереробного заводу.
Говорити про будь-який варіант наразі зарано, адже навіть попередніх домовленостей із селищними радами наразі немає. Попри це, депутати переконані: Львівська ОДА має зробити все можливе, щоб знайти ділянку вже до кінця року.

Рекультивація

Якщо ділянку мають шукати в області, то місто взялось знайти фірму, яка рекультивує Грибовицьке сміттєзвалище. До слова, про рекультивацію сміттярки говорять уже добрі п’ять років – відколи Андрій Садовий прийшов на посаду міського голови. Щоправда, якщо раніше намагались знайти інвестора, який це зробить за свої гроші, тепер гроші на це, на переконання депутатів, має дати держава. За попередніми підрахунками, на це потрібно немало-небагато – близько 100 млн грн.
– Ми оголосили тендер на розробку проекту рекультивації сміттєзвалища. Вже сьогодні надходять заявки від фірм. 29 вересня розкриємо тендерні пропозиції і виберемо фірму-виконавця. Ця фірма розробить проект рекультивації, визначить вартість робіт та терміни виконання, – зазначив Володимир Шевчук, заступник міського голови з питань містобудування та інфраструктури. 
За його словами, на розробку проекту науковцям піде не менше як шість-вісім місяців, і коштуватиме він понад три мільйони гривень. Гроші планують знайти у міському та обласному бюджетах. Лише після того, за словами чиновників, можна буде реально говорити про терміни закриття нинішньої сміттярки.
Наступним етапом для міськради стане визначення ділянки під новий полігон та місця під сміттєсортувальний та переробний завод. Із приводу цих об’єктів міськрада хоче вдатись до консультацій ЄБРР, яка має допомогти знайти рішення для глибинної переробки сміття. Окрім цього, до міськради звернулось державне підприємство “Укрекоресурси”, яке пропонує розмістити у Львові сміттєсортувальну лінію.
“Нове сміттєзвалище однозначно має бути складним інженерним комплексом, де не просто складатимуть сміття, а максимально його перероблятимуть”, – резюмував чиновник.
У ратуші схиляються до того, що це має бути підприємство, де буде частка інвестора і міськради з подальшою його передачею на баланс міста, або з чіткими умовами співпраці, щоб максимально убезпечити мешканців від тарифних стрибків.

Брудна історія

За останні кілька років Львів неодноразово оголошував конкурси інвесторів для львівського сміття. Причому шукали як того, хто рекультивуватиме полігон, так і того, хто погодиться побудувати сміттєпереробний завод. Так, у 2008 – 2010 рр. у конкурсі на будівництво сміттєпереробного заводу брали участь дві компанії з Німеччини та одна з Польщі.
До конкурсу на сміттєспа­лювальний завод долучилися представники Франції, Іспанії, ОАЕ та України. У 2007 р. до участі в конкурсі на визначення інвестора з комплексної переробки сміття у Львові та рекультивації Грибовицького сміттєзвалища зголосилися чотири фірми: ПП “СЦ – Сервіс – Центр Стрий”, компанія “Екоінтек”, ТзОВ “Грінко – Львів” і ТзОВ “Річікляджі” (Італія).
Однак щоразу конкурс закінчувався нічим. І не в останню чергу через незрозумілі внутрішні “коливання” в ратуші.
Єдина фірма, яка зараз працює на міській сміттярці, це стрийська ГАФСА, яка свого часу уклала договір із Львівською міськрадою про роботи на сміттєзвалищі. Протягом 15 років фірма мала займатись рекультивацією і дегазацією міського сміття. Однак із приходом до влади Андрія Садового міськрада постійно судиться з цією фірмою. А зараз вже обласна влада вимагає звіту від керівництва підприємства щодо проведених там робіт.

Погано, погано, ще гірше…

Згідно з інформацією, яку на сесії оприлюднив Дмитро Штикало, в. о. начальника Державної екологічної інспекції у Львівській області, на території 50-літнього Грибовицького сміттєзвалища, яке вже відпрацювало три експлуатаційні терміни, ситуація з кожним роком погіршується. Не в останню чергу через несанкціоноване вивезення.
– Підприємства, які забирають сміття у Львові, здійснюють вивіз на львівський полігон відходів з інших адміністративних районів, зокрема, Пустомитівського, Кам’янка-Бузького. Тож відбувається додаткове навантаження на полігон і обсяги накопичених відходів перевищили проектний обсяг розміщення. Згідно з паспортом, такі обсяги становлять 10,4 млн тонн, натомість станом на 1 січня 2011 р. було завезено 11,3 млн тонн. Щодня на полігон вивозиться від 450 до 650 тонн побутових відходів. Також порушуються правила експлуатації полігонів, зокрема засмічені дренажні канали тощо, – розповів Дмитро Штикало.
Чиновник зауважив, що новозбудована станція фізико-хімічної очистки інфільтрату зі сміття не забезпечує очистку його необхідної кількості – 45 кубометрів, оскільки має потужність лише 15 кубометрів за добу. Натомість у дощову погоду кількість інфільтрату може сягати 100-150 кубометрів.
При цьому це все відбувається на тлі постійних протестів мешканців Малехова і Грибовичів, які вимагають позбавити їх 50-літнього екологічного “раю”. Однак замість вирішити їхні проблеми, обласна і міська влада час від часу кидає їм кістку: то дорогу відремонтує, то школу, то ще якийсь соціальний проект реалізує. При цьому постійно відсуває термін закриття полігону.
Чи закриють полігон цього разу, не береться казати ніхто. Міський голова Львова Андрій Садовий на запитання, чи обіцяє він, що проблему сміттярки буде вирішено ще за його каденції, ухильно зазначив: “Я ніколи нічого нікому не обіцяю…”

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8135 / 1.62MB / SQL:{query_count}