Мегаполіс у заповіднику

У Стільському, що на Львівщині, створять історико-археологічний заповідник. Депутати облради нарешті почали працювати над створенням історико-археологічного за­по­відника на території села Стільське Миколаївського району.

Депутати облради нарешті почали працювати над створенням історико-археологічного за­по­відника на території села Стільське Миколаївського району.
Так, ще у 2003 році Верховна Рада України прийняла постанову про вивчення питання щодо створення на території городища державного історико-культурного заповідника, тоді ж прем’єр-міністр зобов’язав відповідні міністерства та відомства й, зокрема, Львівську обласну державну адміністрацію підготувати до 1 квіт­ня 2004 року необхідну документацію й подати її на затвердження Кабінетом Міністрів України для створення державного історико-культурного заповідника.
І лише зараз, у 2011 році, відповідні установи почали працювати над втіленням задуманого. Як розповів “Пошті” Орест Корчинський, археолог, який 30 років тому відкрив пам’ятку, територія справді унікальна, це рештки найбільшого мегаполіса у  ранньосередньовічній Європі VІІІ – початку ХІ століття.
 – Це місто з надзвичайно складною системою укріплень, міською структурою (там є дитинець, передмістя, приміські поселення, некрополі, святилища, храми і т.д., унікальна не відома на цей час інженерна споруда на ріці Колодниці), – розповідає “Пошті” Орест Корчинський.  – Під містом розташовані підземні лабіринти, які використовувалися давнім населення у різних цілях. Місто займало неймовірно велику, як на той час, укріплену площу – 250 га. Рештки такого міста вказують на його особливий статус у слов’янському світі, ймовірно головного міста Великої (Білої) Хорватії, яку згадує візантійський імператор Костянтин VII – Парфірогенет – у своїй книзі “Про управління імперією”.
За словами Ореста Шейки, голови постійної комісії з питань культури, історико-культурної спадщини, духовного відродження та засобів масової інформації Львівської обласної ради, багаторічний дослідник Стільського Орест Корчинський протягом серпня-вересня підготує проект створення на території Стільського городища і прилеглих територій історико-археологічного заповідника. Після цього профільна комісія підготує проект рішення обласної ради і винесе його на затвердження сесії Львівської обласної ради.
– Поки що не хочу коментувати, коли саме закінчимо працювати, бо не впевнений у часових рамках, – каже “Пошті” Орест Шейка.
На думку археологів, процес залежатиме від підтримки місцевих органів влади, зокрема обласної ради та ЛОДА. Що ж до фінансування, то нині потрібно виділити кошти на проект – орієнтовно 150-200 тис. грн.
Від того, що на території створять заповідник, має виграти і саме Стільське, адже сюди регулярно возять екскурсії, а після отримання статусу – на туристів чекатимуть ще більше.
– Дорога до Стільського дуже погана, тому переїзд задоволення не приносить. Щоправда, відвідувачі завжди у захопленні від побаченого, особливо якщо екскурсію веде місцевий археолог пан Корчинський, – ділиться з “Поштою” Ігор Губіліт, організатор туристичних виїздів у Стільське. – Що ж до майбутнього, то, очевидно, після отримання статусу заповідника, слід очікувати припливу охочих побачити ці печери. А також сподіватимемося, що з’явиться адміністрація та належний догляд за територією, бо зараз тут немає ані огорожі, ані охорони. Навіть погодувати туристів – велика проблема…
За слова Ігоря Губіліта, ділянка направду унікальна, але інфраструктура залишає бажати кращого.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8707 / 1.56MB / SQL:{query_count}