Знахідка на Вірменській

Під час реставрації крамниці у Львові знайшли унікальні розписи ХVIII століття

Під час реставрації крамниці у Львові знайшли унікальні розписи ХVIII століття

У Львові під час рестав­рації сувенірної крамниці “Гасової лямпи”, що на вулиці Вірменській, на стелі знайшли давні розписи з рослинним орнаментом. Розписи збереглися  чудово. Після того як реставратори зняли підвісну стелю та відчистили верхній шар тиньку, знайдене покрили спеціальним розчином та підвели темним кольором – нині всі відвідувачі закладу можуть побачити, як стеля виглядала три століття тому. У якому стилі зроблений розпис, наразі не беруться казати, але це та інші деталі створення  шедевру фахівці прагнуть з’ясувати у майбутньому…
–  До сувенірної крамниці в цьому приміщенні була квартира. Взагалі, у світі звикли не мешкати на перших поверхах будинків, їх навіть часто називають нульовими. Тому можемо припустити, що ці приміщення використовували як магазини, де, зокрема, торгували вином. Свого часу вулиця Вір­менська була осередком вірменських купців, – розповів Петро Радковець, львовознавець та екскурсовод.
В управлінні охорони історичного середовища Львівської міської ради  роботою задоволені. У планах мережі “!Фест”, яка є власником “Гасової лямпи”, також роботи біля інших їхніх закладів громадського харчування – реставрація  крилатого лева на вході до венеційської кам’яниці, фонтана “Діана” на площі Ринок та муру на вулиці Валовій.
Щоправда, Андрій Худо, співвласник мережі концептуальних авторських ресторанів “!Фест”, не зміг сказати, коли саме розпочнуться роботи, оскільки зараз компанія працює над реставрацією кам’яниці на Вірменській. Окрім цього, у вихідні охочі зможуть побачити відреставрований фасад будинку на вул. Вірменській, 20. 
Водночас, наскільки доброю буде така реставрація, наразі важко сказати. Нагадаємо, що будинок, де знайшли фреску, встиг стати скандальним через ремонт історичного фасаду. Минулого року восени цей будинок  пофарбували в білий колір і на стінах написали: “!Фест” – холдинг емоцій – проводить реконструкції історичних будівель. Вибачте, що ще не так файно, як мало би бути”.
В управлінні охорони історичного середовища Львівської міськради  запевняють: реконструкцію будинку підприємці розпочали самовільно. Адже будинок на Вірменській, 20, є пам’яткою національного значення (охоронний номер 322) і дозвіл на будь-які роботи має надавати Державна служба з питань національної культурної спадщини України.
За словами Лілії Онищенко, начальника управління охорони історичного середовища ЛМР,  фасад пам’ятки архітектури намагалися несанкціоновано пофарбувати без жодного погодження. Тоді роботи зупинили. Зараз в управлінні охорони історичного середовища кажуть, що новим варіантом реставрації задоволені.
Зокрема, за словами Романа Даца, начальника відділу охорони та використання об’єктів культурної спадщини управління охорони історичного середовища, нині всі роботи з реставрації фасаду відбуваються згідно з чинними нормами. Проектну документацію розробляв інститут “Укрзахідпроектреставрація”. Водночас, варто зазначити, що реставрація фасаду вже не поверне будинку попереднього вигляду, адже під час облаштування там кнайпи нові власники без жодних дозволів повністю змінили оригінальне планування житлового будинку XVI ст.
Чимало претензій львівські пам’яткоохоронці мають і до інших проектів мережі “!Фест”. Йдеться про облаштування ресторану “Криївка”, зміну фасаду будинку на Староєврейській, 48 (“Дім легенд”), будівництво у бернардинському дворику тощо.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7821 / 1.56MB / SQL:{query_count}