“Я ж не чарівник…”

Андрій Садовий, міський голова Львова, про брак фахівців, переманювання посадовців, пріоритет освіти та роботу комунальних підприємств

Андрій Садовий, міський голова Львова, про брак фахівців, переманювання посадовців, пріоритет освіти та роботу комунальних підприємств

До колективу редакції “Львівська Пошта” цього четверга завітав міський голова Львова Андрій Садовий. Одразу ж ви­окремимо кілька озвучених очільником міста меседжів за півтора години розмови з колективом міської газети, яка щономера тримає руку на пульсі  життя Львова та роботи міських посадовців, вказує на їхні помилки та зловживання. Отож, за словами мера, по-перше, інформаційні технології та туризм – “два слони, які можуть витягнути Львів на нову орбіту розвитку”. По-друге, у  неохайності міста городяни мають шукати причину передусім… у собі, а не в роботі ЛКП. Власне щодо ЛКП, то, по-третє, сама система є гнилою та неправильною. По-четверте, у Львові маємо брак фахівців. Ця проблема зачепила й міськраду, адже у ратуші кілька посад нині є вакантні.

Там, де пройшов Батий

– Андрію Івановичу, на нещодавній зустрічі з головними редакторами ви  озвучили свій девіз: Львів має бути охайним, багатим та комфортним містом. Наразі місто ще не цілком охайне, багате і, тим паче, ще не надто комфортне. Чому?

– Це спільна робота влади, львів’ян, підприємців.  Найважче, чого українцям ще треба навчитися, – це спільно працювати, а не боротися один проти одного. Треба переступити через амбіції, складні випробування. Іншої формули успіху не існує… Часто зустрічаюся з городянами, буваю у їхніх  будинках. А там – наче Батий з ігом пройшовся! Це що диверсійна бригада понищила ліфт, сходи, двері?! Мешканці кажуть, що треба міліціонера. Ні! Варто шукати причину в собі. Коли українець за кордоном, то він папірця не кине на землю.

Коли ж повернеться, смітить…

Є хідник, на якому не можна паркуватися, але хам заїжджає і ставить там машину. Раніше авто цього хама можна було забрати евакуатором. Зараз, на жаль, їх заборонили.  

– На сесії казали, що за “льодовики” на тротуарах Вам соромно…

– Так, ми це виправили… Систему  ЛКП неможливо реформувати за один день! А хто здебільшого їх керівники? Це люди, які у 70-ті роки приїхали на роботу до Львова двірниками, слюсарями, сантехніками, вибилися в люди. Потім привезли зі собою ще півсела. Згодом стали начальниками ЛКП. Зараз ефективними є ОСББ. Так, мешканці будинків із ОСББ вважають своїми і квартиру, і під’їзд… Мені що інструкції львів’янам видавати, як вони мають  поводитися?! Що не мають викидати непотріб та недопалки з вікон, або ж підприємці не повин­ні ставити пакети з відходами біля смітників, бо вони не хочуть платити гроші за вивіз сміття. Мовляв, а куди місто подінеться – вивезе! Як це змінювати? Можливо, маєте рецепт?! Це важка щоденна рутинна праця…

Кожен має добре працювати

– Львівська молодь масово їде працювати до Києва. Як можна зупинити витік молодих кадрів? Проблема у зарплаті, відсутності потужних корпорацій?

– Не все одразу. Я ж не чарівник, який махнув палицею і все зробив. Живемо в країні, де тотальна корупція, політична нестабільність, низька ефективність праці чиновників. Кожен на своєму місці має добре працювати. Нині чимало молоді працює в IT-логістичних центрах… Сьогодні є великий попит на фахівців, але є проблема якісних кадрів. Наприклад, не можу знайти людей на кілька ключових посад у міській раді – начальника управління капбудівництва, управління транспорту, інженерного управління. На посаду головного лікаря лікарні швидкої допомоги також досі не можу знайти гідного керівника. Я б не сказав, що є відтік кадрів, є певна міграція. Навпаки, люди з інших міст приїздять працювати до Львова… Маємо створювати умови, щоб конкуренція на одне робоче місце була дуже високою.

– Ви говорите про пріоритетність розвитку інформаційних технологій, а чи є перспектива відродження львівських підприємств?

– Здебільшого заводи сьогодні – це порожні майданчики і корпуси. Чому так сталося? Чи це була терористична акція, з економічної точки зору? Мало є підприємств, які втрималися. Де не було сильного керівника, підприємство роздерли, розікрали... Нині ж успішно працюють “Ензим”, “Світоч”, “Львівська пивоварня”, “Галка”, хлібопекарські підприємства. ЛАЗ відновлює виробництво, легка промисловість потрохи стає на ноги. Добре працює харчова промисловість. Вірю у Львів і його завтрашній день… Основою ж має бути малий і середній бізнес, і на це треба робити ставку. 

Про землю і комунальні підприємства

– У 2011-му у Львові підвищилася вартість оренди землі. Підприємці обурені цим. Прошу сказати, якою є Ваша позиція?

– У більшості міст вартість оренди землі зросла ще три роки тому, і там немає дискусій. Звісно, підприємці невдоволені, що приходять більші рахунки. Створена робоча група, яка проводить аналіз, активно працює. Є підприємці, яку купили землю для спекуляцій, нічого там не роблять. Звісно, що вони проти більшої суми. Я за те, щоб платили. Можливо, треба йти назустріч тим виробникам, які сплачують усі податки, у яких легально працює персонал, люди отримують легальну зарплату. Водночас, оренда для них є зависокою… Але прийнято бюджет, у якому розписано видатки на ті чи інші статті. Якщо знизити ціну за оренду землі, з якої поповнюється бюджет, то що не профінансувати, де не зробити ремонт? Я проти радикальних рішень.

– Якою нині є ситуація на ЛМКП “Львівтепло­енерго”?

– На цьому підприємстві, де працює 2,5 тис. осіб, нині позитивна динаміка. Вже три місяці там новий керівник. Я його переманив із дуже успішного підприємства. Раніше він керував Жидачівським целюлозно-паперовим комбінатом

– А чим саме його переманили?

– Бажанням працюва­ти на громаду Львова. Кар’єрним ростом...

– Думаєте, ми в це повірили?

– А як я переманюю людей на роботу з інших міст України?

– Можливо, щось обіцяєте?

– Так. Обіцяю перспективи, певні привілеї. Якщо обіцяю – виконую. Важливо, щоб місто отримувало якісні послуги, наприклад, гарячу воду, тепло тощо.

– А чи не йде мова про якісь зловживання? Була висока зарплатня, а йде на  меншу. Логічно, що мусить бути додатковий заробіток.

– Є ще питання кар’єр­ного зростання, амбіції. Зрештою, зарплату платимо достатньо високу.

– Як плануєте комунальні підприємства виводити з кризи? Колись була ідея передати їх у концесію.

– Ідей було багато. Не моїх. Опираюся на досвід успішних країн – Австрії та Німеччини. Так, у Мюнхені (Німеччина) влада дотувала комунальні підприємства на 46 млн німецьких марок. А ось торік вони вже отримали 160 млн євро прибутку. Як? Ці підприємства, залишаючи конт­роль за містом, змусили працювати на комерційних засадах. Щось на кшталт акціонерних товариств, де керівник, якого призначають за контрактом, має високу зарплату і звітується раз на рік…

Натомість у нас усі хочуть трішки покерувати підприємством. Це неправильно. Такий керівник має мати контракт із мером. Чим краще працює – тим вища зарплата. На таких посадах керівник повинен отримувати 5 – 10 тис. доларів. За мізки треба платити! Моє завдання – професійні керівники для комунальних підприємств. Певен: реформа господарки дасть якісні послуги львів’янам меншою кількістю працівників. Чому звикли: якщо комунальні, то там одні жуліки і бандити.

– Але ж порядності, скажімо, директорам ЛКП, дійсно бракує! Щойно Ви виграли вибори першого разу, то казали, що за хамство та неповагу до городян будете звільняти керівників ЛКП. Багатьох звільнили?

– Звільняємо. Система ЛКП має відійти. Це річ тим­часова, але затягнулася на 20 років... Ротація кадрів у ЛКП є великою. Система гнила, неправильна! Звісно, маю повагу до тих, хто працює в ЛПК, двірників. Загалом майбутнє за ОСББ.

– Скільки даєте часу на ліквідацію ЛКП?

– О ні… Я скажу і поч­неться паніка серед начальників… Бо треба все вкрасти, бо завтра звільнять.

Про корупцію і структуру ради

– Досить часто у блоці ЖКГ міста відбуваються кадрові ротації. Чому?

– Загалом роботою директора департаменту Наталії Павлюк задоволений. Вона фахівець… У департаменті ЖКГ міста є недостатня кількість фахівців. Ротації? Важка робота, створені умови не дають можливості на додатковий дохід.

– Хіба в міськраді працюють всі кришталево чисті, ніхто не краде і не бере відкатів?

– Ні, я так не кажу. Якщо є такі факти – інформуйте. Якщо бачу, що є жулік,  виганяю з роботи. Де влада і гроші, там корупція. Моє завдання – мінімізувати корупцію. 

– Найближчим часом на сесії розглядатимуть питання структури ради. Зокрема, лунає ідея ліквідувати департаменти. Яким є Ваше бачення?

– Згідно із Законом “Про місцеве самоврядування”, мер вносить на сесію структуру. Нинішня не є ідеальною, але з неї беруть приклад інші міста. Система заступників і департаментів є доброю структурою. Зміни дійсно потрібні. Наприклад, варто створити управління новітніх технологій, персоналу, можливо, управління, яке б займалося ОСББ. Нині працює робоча група, яку очолює мій перший заступник. Думаю, що спільно вийдемо на той продукт, який запропоную, а депутати приймуть.

Про дороги та медицину

– Прошу сказати, чи заплановано цього року ремонт вул. Коновальця?

– Так. Через два тижні представлю графік ремонтів у місті, які будуть виконані.

– А що з вул. Городоцькою? Мова про ділянку поблизу Привокзального ринку у напрямку до вокзалу. Це жахіття та справжня ганьба для Львова!

– У 2011 р. запланована реконструкція площі перед вокзалом. Потрібно ремонтувати і цю ділянку. Але гостро стоїть питання грошей. Львову до єврочемпіонату на дороги треба мінімум 1 млрд 331 млн грн. Віце-прем’єр-міністр Борис Колесніков цього року гарантує 250 млн грн. Ще плюс держава має 70 млн грн боргу перед містом за 2010 р.

– У міському бюджеті-2011 виділено менше грошей на медицину від реальної потреби. На ремонтах лікарень, придбанні нового медобладнання поставлено хрест?

– Зарплату і медикамен­ти буде профінансовано на 100%. Нині бюджет міста – це каса з виплати зарплат. За умови виконання бюджету розвитку міста, будемо збільшувати кошти на ремонти у медицині. У планах – ремонти  лікарні швидкої допомоги, 8-ї лікарні, поліклінік.

Про пам’ятки архітектури

– Великою мірою до нинішнього іміджу Львова доклався статус ЮНЕСКО. Однак минулого року, в серпні, Львів отримав доволі різку резолюцію сесії ЮНЕСКО. Йшлося про те, що фахівці занепокоєні станом збереження культурної спадщини у нашому місті та рекомендували призупинити всі нові проекти будівництва у  буферній зоні ЮНЕСКО. Однак нині у Львові є ситуація, коли на вулиці Федорова без жодного дозволу ведуть будівництво.  Чому так?

– Львів – єдине місто світу, центральна частина якого включена до списку ЮНЕСКО, і звідки до ЮНЕСКО надходять скарги від мешканців. Вони (європейські чиновники – «Пошта») шоковані тим.  І коли вони приїжджають і перевіряють ці скарги, то розуміють, що багато речей є надуманими. Центральна частина не є стерильним музеєм. Це місце для життя. Якщо говорити про вул.  Федорова, то 15 років там були розвалені будинки, знищений центр Львова, і це ні в кого не викликало зауважень.

– Але ми не говоримо зараз про те, чи треба було будувати там, а про те, що будівництво йде без дозволів…

– У 2008 році міська рада виставила цей шматок землі на аукціон з права продажу без права оренди. Ми за це отримали 19 млн грн до міського бюджету. На сьогодні забудівельник там будує готель сім’ї Шаратон. Я переконаний, що він має бути окрасою вулички. Розумію, що це комусь не подобається, що в нас вміють заробляти на проблемах. Є охочі проводити там дослідження і дістати за це гроші. У нас все, що є в місті, – це історична спадщина. Але в мене тоді питання: як будували метро в Римі, Відні, Парижі?

– Мабуть, з дозволами…

– Є практичне, реальне життя. Якщо брати зону ЮНЕСКО Львова, вона в дуже хорошому стані, порівняно з іншими містами. І в нас немає критичних зауважень, які є до Санкт-Петербурга чи Києва. І нас немає несанкціонованого будівництва і ніколи не буде, поки я працюю міським головою.

– А як назвати будівництво на Федорова?

– На Федорова є санкціоноване будівництво. Я особисто його підтримую, бо вважаю, що нам треба боротися з нищенням Львова. Там інженерія повністю знищена, будинок був зруйнований. Ви хочете, що це стояло так далі? Мені це не подобається. Питання найближчим часом буде врегульовано.

Я хочу, щоб ми також поставили крапку в історії з ділянкою на Міцкевича, 9. Зараз ведуться роботи, щоб розпочати будівництво готелю. Звичайно, ми погоджуватимемо поверховість тощо. Але не може бути така пляма в центрі міста.

Освітянське кадрове питання

– Чи вважаєте Ви пана Огуру відповідним для посади начальника міського управління освіти?

– Зараз триває конкурс на цю посаду. Я б хотів, щоб керівник управління був фахівцем, який знає менеджмент, галузь, розуміє директорів шкіл і спільно зможе працювати. Пані Оксенчук зробила багато доброго. Пан Огура створив успішну та якісну школу “Ерудит”. Чим він мені симпатичний? У цій школі навчаються двоє моїх дітей, але за цей час він жодного разу до мене не підійшов  з питанням чи проханням. Мені стало цікаво, що це за чоловік? Поспілкувалися. Потім два місяці він працював начальником освіти Галицького  району. Коли пані Оксенчук стала моїм радником, запитав думки у керівників районних відділів освіти, кого вони бачать в. о. управління. Всі одностайно сказали, що пана Огуру.

– Але ж цього замало, аби призначати на посаду людину, яка не прийшла  просити Вас про допомогу?!

– Я не призначив його як начальника…

– Але це старт, що стане начальником…

– Нині на посаді начальника управління освіти потрібен менеджер, управлінець і хороший освітянин.

– Кажуть, що він хизується дорогими речами…

– Він самодостатня, забезпечена людина. Певен: він не бере хабарів. Можливо, є освітяни, які його бояться. Мені показали роздруківку зі школи, яку отримали батьки. А там інформація про борги у фонд школи. Що це таке?!

– Є ж благодійні внески у фонди шкіл, садків.

– Хочу, щоб цього не було. Беру людей, які не будуть у такій системі відносин.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7578 / 1.72MB / SQL:{query_count}