Завтра, 30 жовтня, виповнюється 45 років Романові Садловському, поетові та графікові, лугосадівцеві. Роман є автором поетичної збірки "Зимівля" (у книжці "ЛУГОСАД: поетичний ар'єрґард", 1996, та в книжці "Лугосад. Об'єктивність канону", 2007), книжок візуальної поезії "Сонні сонця" (1996), "Два вікна" (1999). Працює в галузі поезографіки. Належить до літературних груп "Лугосад", "Наукове і мистецьке братство зорослова". Його творчість (у лугосадівському дискурсі) вивчають в університетській та шкільній програмах.
Завтра, 30 жовтня, виповнюється 45 років Романові Садловському, поетові та графікові, лугосадівцеві. Роман є автором поетичної збірки "Зимівля" (у книжці "ЛУГОСАД: поетичний ар'єрґард", 1996, та в книжці "Лугосад. Об'єктивність канону", 2007), книжок візуальної поезії "Сонні сонця" (1996), "Два вікна" (1999). Працює в галузі поезографіки. Належить до літературних груп
"Лугосад", "Наукове і мистецьке братство зорослова". Його творчість (у лугосадівському дискурсі) вивчають в університетській та шкільній програмах.
Ще на зорі лугосадівської історії Назар Гончар у наступному листі після того, в якому він уперше вжив назву ЛУГОСАД (від 19 січня 1984), тобто в листі від 25 січня писав таке: "А наразі бажаю доброї дороги до і з Білорусії. Можеш написати. А ліпше потягай за вуха мула Сада: може, розрухаєш його хоч на пару листів. Бо я вже "зачекався ждать"". Назар тоді не зміг з нами поїхати до Білорусії, а ми з Романом йому звідти надіслали листівку (від 3 лютого 1984го, з Мінська):
"(Іван): Здоров, Назаре!
Без зайвих вступів перейдемо до діла. Подивися з другої сторони на відкритку. Там, де стрілка №1, - ми живемо, а там, де стрілка №2, - стоїть пивбар "Крыніца", а там такі гріночки з часником...
(Роман): (одним словом - казьол ти, що з нами не поїхав). Там, де №3 - ми будемо за 30 хвилин (до речі - це улюблене місце Івана в Мінську і у всій Білорусії).
(Іван): Збрехав Роман, як і завжди, моє улюблене місце ще не народилося".
Зберігся блокнот, у якому є наші з Романом записи про ту поїздку. Отже, "Подорож Івана та Романа по Білорусії [29.01.1984 - 12.02.1984]":
"[Рукою Івана]: Через ніч прибули зі Львові до Бреста (ранок 30 І). Півдня тинялися по місту, зайшли в їдальню і з'їли за раз по п'ять порцій блінів. Думали, як бути - і вже після обіду опинилися в Барановичах. (Ще в Бресті: на великому залізничному мості - суперечка про Станівського і Хабургаєва з підтекстами про кобіт). У Барановичах на вокзалі в ресторані просиділи до півночі, а на поїзд до Гродно сіли десь біль другої години ночі (в міжчасі прогулялися по місту). На другий день Христоси приземлилися в Гродні і зразу з вокзалу попали на службу в якийсь собор. Зупинилися в Данути БічельЗагнетової (вперше за поїздку почули чисту білоруську мову); побули в Гродно два дні і 2го ІІ зранку прибули літаком до Мінська. Майже цілий день просиділи в пивбарі "Крыніца", а зупинилися ми в Івана Івановича ЛучицяФедорця. Він досить ловко вміє гадати по руках, погадав і нам. Мінськ облазили майже повністю. Побували і в Заславлі під Мінськом. За пару годин до від'їзду у Вітебськ (вечір 5 ІІ) зайшли до Ригора Барадуліна. Він не п'є, але наливає горілку повними шклянками, так що ми не спромоглися потім навіть як слід попрощатися з Іваном Івановичем. [Рукою Романа]: На вокзалі - історія з загубленими квитками. З 5ї години наступного дня - спогади. 6.ІІ. приїхали у Вітебськ. Два дні просиділи в гуртожитку медінституту. 7.ІІ. - страшенний холод. 8.ІІ. зранку виїхали в Могилів. 14тигодинний сон в "Могилевской гостиннице Днепровской". В Івана протікають чоботи, але 9.ІІ. виїжджаємо в Гомель. Приїхали десь коло п'ятої. В готелях немає місць. Влаштувались в кімнатах відпочинку на вокзалі (Ій і ІІй з'їзди кишенькових злодіїв). 10.ІІ. - півдня в дорозі до Києва. Нема квитків до Львова. Прогулянка по вечірньому Хрещатику (міжміський телефон!?!). Зупинились в Ющука. 11.ІІ. - лавра, кафе "Зустріч"... Ввечері виїхали до Львова".
А тепер про візуальну поезію соленізанта. Роман Садловський мав декілька виставок свого поезомалярства. Персональні виставки мали дуже камерний характер, тому їхній резонанс не вийшов за межі вузького кола поціновувачів. Спільно з Н. Гончарем Р. Садловський брав участь у двох виставках українського поезомалярства за кордоном. Спершу його композиція "Ніколи вже не бігтимеш..." була представлена у лондонській філії Українського католицького університету ім. св. Климентія (Великобританія) на виставці "Українська Зорова Поезія" (11.03 -13.03.1994) у компанії з Гончаровими композиціями "Апологія байдужости" й "Автопортрет в автобусі". Трохи згодом ця ж його композиція у компанії із другою з названих Гончаревих була представлена в "Silver Image Gallery" у столиці штату Огайо Коламбусі (США) на виставці "Сучасна візуальна поезія з України" ("Contemporary Visual Poems from Ukraine", 31.10-04.11.1994). Згадаю ще про одну виставку Романа Садловського, колективну, спільну з Володимиром Костирком та Орестом Ґелитовичем - у грудні 1992 року, в приміщенні Львівського відділення Спілки письменників України. Виставка мала назву "ПОЗА", а ця назва розшифровувалася як "позадній загін", тобто той же ар'єрґард, себто лугосадівська концепція.
У передмові до підготованої до друку книжки "ЛУГОСАД. Матеріали до біобібліографії" упорядниця Надія Кафка пише, зокрема, таке: "Роман Садловський воліє насвітлювати візію власних текстів, щоб виходив певний симбіоз, гармонія його власних тексту та візії. Інтуїтивне чуття Р. Садловського може бути й еґоцентричною реакцією на дійсність, на трафаретні художні засоби (яких він і сам не цурається), на всю словесність разом із образотворчістю. Йому вдається робити все якось дуже посвоєму, вельми особистісно, фривольно, без огляду на обов'язкові умовності, без дотримання надуманих "вимог жанру". У вже цитованій передмові до книжки "Сонні сонця" І. Лучук приблизно про це й вів мову: "Це вже його Романове право - майже ius Romanum - компонувати так слова, рядки, картини, вірші, книжки - як йому захочеться". Садловський і далі керується своїми літературномистецькими імпульсами, творить і самовдосконалюється. А підсумував можливості його розвитку та визначив його місце у творчому середовищі Роман Яців: "Творчість Романа Садловського, яка зараз збагачується новими формальнолітературними і формальномистецькими гранями, може бути предметом для численних аналітичних студій, бо і з точки зору поезії, і з точки зору малярства складає культурологічний феномен Львова". Ще до тридцятичотирьохліття поетавізуаліста Сергій Галицький писав: "САД - це не хто інший, як Ромко Садловський, третя невід'ємна частина найстарішого літературного гурту у Львові, який називає себе літературним ар'єрґардом - гурту ЛУГОСАД. Ромко - чи не єдиний представник візуальної поезії у Львові". Додамо, що таки не єдиний, зате феноменальний".
Хочу сказати про щонайперше книжкове (якщо можна так сказати) видання віршів Романа Садловського. Я свого часу організував був вихід однопримірникових лугосадівських книжечок. Себе зі скромності не видав, 1986 року з'явився "Усміхнений Елегіон" Назара Гончара, а 1987 року - "Антологія" Романа Садловського, до якої я написав дві передмови; чому саме дві - видно з самих їхніх текстів. Отже, перша передмова "Путівка у життя (передмова до першого видання)":
"Взагаліто до антології завжди вибирають все краще. Але тут зібрано майже всі вірші Романа Садловського, написані до цього часу. Правда, багато зі своїх речей він попалив (в тому числі й віршів), але значить їм так на роду було написано - піти з димом. Шкода, що автор вчасно не попалив усього, що увійшло в цю збірку, але раз вже це так сталося, що вони вціліли, - то вже нічого не поробиш: треба видавати. Треба, позаяк Р. Ського із ЛУГОСАДу не викинеш, та й він є одним із Трьох Китів, а це вже саме по собі немало значить.
Творча фізіономія Р. Ського дуже розпливчаста - як на погано зробленій фотографії. Але не будемо цього ставити у провину самому Романові. Він свою фізіономію виправить, задатки до цього в нього є, незважаючи на всю його лінь, тупість і підлість.
Побажаємо Романові на добре угноєній антологічній ділянці вирощувати квіти і плекати плоди, які б стали гідною окрасою ЛУГОСАДу".
І друга "Передмова до другого видання": "Перше видання Антології Романа Садловського так і не дійшло до читача, бо згоріло у процесі виробництва. Згоріло у прямому смислі слова. Згоріло з вини переплітника, точніше - з вини його малолітньої дочки та його дружини. І це досить символічно, бо жіноче начало любить пускати з димом цінні починання. Спершу Р. Ський через малодухість (риса жіночого начала) сам палив свої твори, а потім йому допомогло в цьому жіночодитяче відділення корпорації нашого першодрукаря, точніше - першопереплітника, бо власноручно друкував ці опуси автор даних передмов, який не без задоволення благословляє "Антологію" і думає, що вона буде хоч і невдалою, але все ж передісторією справжньої творчості Романа Садловського".
Наразі ж пропонуємо увазі читачів юнацькі вірші Романа Садловського, що увійшли в перший розділ його "Антології", який має назву "З часів давноминулих".
***
Як доторкнутися не знаєш,
не знаєш звідки підійти,
і до банальності доходиш,
і сентименти. "Два світи -
сказав знавець - не зрозумієш!
Ти, хлопче, мабуть, підрости".
А я відсутністю обридну:
не я, то почуття ростуть.
І дочекаюся - на мене
ці очі мріями впадуть.
осінь 1977
***
Вляглось. Стало так неприємно
від того, чого не помітив тоді.
Омана вляглась. Обережно
пилинки нюансів на глибині
підхоплює течія часу, підносить -
вони нагадають про осад.
4.1.78
***
"Лицарі перевелись" -
зашипіла в трамваї
жіночка з книжечкою.
Що ж їй відповіси?
(Хоча мене не зачіпає)
Спробувати образити нісенітницею:
"Жіночки ліниві стали -
все в тургенєвські панночки пнуться".
"То ж чудово!" - загукає більшість.
"Чудово? І це після того
якими їх бачили!"
8.3.78
***
Розібрав
навколишнє
на частинки,
відокремив
одну від одної,
розклав
по поличках -
не знайшов нічого,
розізлився -
полишив ту роботу -
забув.
Потім,
випадково,
глянув на полички -
порожні.
Почав шукати
навколо.
6.4.78
***
Червень, позичаючи для справи
у весни грошей, знітився,
засумував, засоромився.
Підточують його кляті комплекси.
І вирішив меланхолік:
не працюю, доволі.
Вже холодом війнуло, затуманилось -
жити йому, бач, розхотілося.
3.6.78
***
За роботою забулись
юнацькі депресії,
потім знов повернулись -
новий оберт. Кажуть, у Греції -
землетрус. Звідки б взятись
йому - є ж глобальніші речі.
Які? - Та рух сонць у Всесвіті.
Вже би всім трусонув -
образливо, мабуть, Греції.
Дрібнота якась - землетрус
(порівняно)
непомітний на карті Всесвіту.
А - світу, Європи, Греції!
Зменш масштаб -
і дрібнота виросте;
мрія капосної - стати помітною:
в мікроскопи, будь ласка,
досліджуйте,
тільки не фото з космосу!
10.9.78