Гаррі Поттер не бастард

Сьогодні у львівський прокат виходить шоста частина "поттеріани" "Гаррі Поттер та напівкровний принц". Обіцяна на листопад прем'єра була перенесена на липень і, напевне, стане найгучнішою кіноподією літа (посперечатися із юним чарівником зможуть, і то з великими сумнівами, хіба що "Безславні виродки" Тарантіно, яких очікуємо у серпні)

Сьогодні у львівський прокат виходить шоста частина "поттеріани" "Гаррі Поттер та напівкровний принц". Обіцяна на листопад прем'єра була перенесена на липень і, напевне, стане найгучнішою кіноподією літа (посперечатися із юним чарівником зможуть, і то з великими сумнівами, хіба що "Безславні виродки" Тарантіно, яких очікуємо у серпні). Але сам Гаррі Поттер - не виродок: за історію існування цього кіносеріалу за екранне народження дитини від мамиРолінґ бралися дуже імениті татусі.

Якщо в більшості фільмів його обличчям є особистість режисера, то в "бондіанах", "бетменіанах", "поттеріанах" певні умови продиктовані режисерові наперед, включно з акторами. Тож чи може режисер внести власне бачення та надати черговій історії інакшого забарвлення? Спробуємо простежити за цим саме у випадку "Гаррі Поттера".

Сам у школі

Першим і законним батьком кіноПоттера є американський режисер і продюсер Кріс Коламбус. Цей 49річний режисер відомий нам завдяки фільмам "Сам удома", "Сам удома­2" і "Місіс Даубтфайр". Тобто найуспішніші стрічки Коламбуса - типові родинні комедії, які приємно переглядати на Різдво. Фактично до цієї ж серії можна підтягнути і римейк французьких "Дев'яти місяців" із Х'ю Грантом про інфантильного молодика, який боїться стати батьком.

Тобто автор милих, дотепних і динамічних комедій запропонував нам у фільмах "Гаррі Поттер і філософський камінь" та "Гаррі Поттар і таємна кімната" фактично добре підліткове кіно, де на першому місці були пригоди винахідливих тінейджерів. Те, що замість Чикаго та НьюЙорка у вихідних умовах була школа чаклунства, не надто ускладнило Коламбусові завдання. Він не відійшов від законів сімейного кіно, а просто зняв його зі значно більшим розмахом.

Позитив: уміння насичувати кадр максимальною кількістю подій на відрізок часу. Вади: суто американський, шоу­бізнесовий підхід до жанру фентезі.

І хрещеного батька також

Інакше взявся до справи 46річний мексиканець Альфонсо Куарон. Автор артхаузного роудмуві "І твою маму також" зізнався, що вирішив зняти цю блискучу стрічку, де "засвітилися" тепер уже зірки Гаель Гарсія Берналь і Дієго Луна, після того, як його 16річний син приніс додому американські підліткові комедії. Щоправда, Куарон пробував свої сили в сентиментальному дитячому кіно, знявши "Маленьку принцесу", майже діккенсівську історію з хепіендом про маленьку сирітку.

Альфонсо Куарон є представником авторського кіно. І хоча в "Гаррі Поттері і в'язні Азкабану" він довів, що непогано дає собі раду і з астрономічними бюджетами, і з комп'ютерними чудовиськами, лише він, мабуть, зміг дозволити собі під час матчу із квідичу кілька довгих хвилин сконцентрувати увагу глядача на... парасольці, що літає під проливним дощем.

Позитив: уміння створити казкову атмосферу, блискуча побудова кожного кадру. Вади: ігнорування деяких сюжетний перипетій і необхідність для глядачів обов'язково прочитати книжку. Інакше деякі моменти фільму можна й не второпати.

Усмішка Гаррі Поттера

У четвертій частині продюсери "поттеріани" замінили іронічного провокатора Куарона на ліричного та досвідченого 65річного британця Майка Ньюелла. Цей автор "Усмішки Мони Лізи", де Джулія Робертс зіграла революційно налаштовану викладачку елітарного жіночого коледжу, "Чотирьох весіль та одного похорону" про велике кохання між героями Х'ю Гранта та Енді Макдавелл та "Донні Браско" з Аль Пачино та Джонні Деппом може стати для Гаррі не батьком­учителем, як Коламбус, чи батьком­другом, як Куарон, а радше мудрим дідусем. Майстер мелодрам мав би ідеально придатися саме для четвертої частини серіалу, адже тут Гаррі вперше закохається, тут у нього виникнуть перші дорослі проблеми, а до небезпечних пригод та улюбленого квідичу додасться ще й великий бал. "Це один із найскладніших фільмів серії, - зазначає Девід Гейман, продюсер усіх проектів про Гаррі Поттера. - Нам був потрібний хтось, хто зміг би не просто поставити похмурий саспенс­трилер із запаморочливими екшнепізодами, а й показати комічні ситуації, що супроводжують складний підлітковий період".

Позитив: на думку актора Деніела Редкліфа, британець Ньюелл найкраще обізнаний з реаліями британської системи освіти, тож атмосферу Гоґвортсу може передати найреалістичніше. Крім того, на боці Ньюелла величезний досвід і вагома фільмографія. Вади: серед понад 75 фільмів Ньюелла немає жодного, де спецефекти відігравали б одну із чільних ролей.

Темна конячка

П'яту картину поставив найменш відомий з усіх батьків Гаррі Поттера - 45річний британець Девід Єтс. Це не перешкодило картині "Гаррі Поттер та Орден Фенікса" лише у США за перший день показу зібрати 12 мільйонів доларів, побивши попередній рекорд, який поставила остання кіночастина "Володаря перснів". Узагалі "Гаррі Поттер та Орден Фенікса" для "Warner Brothers" виявився знаковим, бо поставив абсолютний рекорд для кінокомпанії загалом. Уперше в її біографії тільки у США картину демонстрували у 4285 кінотеатрах, а також 325 комплексах, оснащених цифровими проекторами. Особливою стала стрічка й для України. Уперше популярні герої промовляли до глядача українською мовою. Гаррі Поттер заговорив голосом студента київського музучилища Івана Оглобліна, Артур Візлі - актора київського "Молодого театру" Олексія Вертинського, директор школи магів Албус Дамблдор - характерними інтонаціями Богдана Ступки.

Що стосується Девіда Єтса, то йому вдалося гідно продовжити стилістику "поттеріани", не вносячи у неї якихось надто авторських коректив.

Позитив: прекрасно пропрацьовано спецефекти, з одного боку, і поява двох чудових британських актрис - Імельди Стаунтон та Гелени Бонем Картер - з іншого. Вади: фільм, мабуть, вийшов найпохмурішим та найнуднішим із усієї "поттеріани". Для деталей, які так прикрашають книгу, місця фактично не залишилося.

Тест на батьківство

До того, як Девід Єтс був офіційно обраний режисером шостої частини, "Гаррі Поттер та напівкровний принц", на цю роль було багато претендентів (у тому числі й режисери попередніх частин фільму). Кріс Коламбус заявив, що повернеться тільки в тому випадку, якщо в головних ролях залишаться ті ж актори, що й раніше. Невдовзі старий склад акторів підтвердився, проте Коламбус не повернувся. Альфонсо Куарон заявив, що не проти повернутися, проте його не запросили. Майк Ньюел відхилив пропозицію брати участь у роботі над фільмом. Як режисерів також пропонували Террі Гільяма, Метью Воугна та Найта Ш'ямалана, але через різні причини вони відмовилися. У травні 2007 року Девід Єтс був обраний режисером і побив рекорд Коламбуса, адже йому вдасться попрацювати аж над трьома фільмами "поттеріани" - його вже затверджено і на фінальний, "Гаррі Поттер та смертельні реліквії". До речі, фільм розділено на два, так що Єтс є абсолютним рекордсменом "поттеріани". Наразі принаймні кількісно.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7428 / 1.62MB / SQL:{query_count}