Плекати чи руйнувати зв’язок із рідною землею

У Національному театрі імені Марії Заньковецької покажуть виставу «Земля» режисера Давида Петросяна

Заньківчани 23 і 24 вересня о 17:00 запрошують на першу прем’єру сезону – виставу «Земля» за соціально-психологічною повістю Ольги Кобилянської. Прем’єра стане дебютом на львівській сцені Давида Петросяна – одного із кращих українських режисерів, якого спеціально запросили відкривати не лише новий сезон, але й першою прем’єрою новий етап розвитку театру після оновлення керівництва.
Соціально-психологічна повість «Земля» Ольги Кобилянської заснована на реальних подіях. Трагедія братовбивства сталася на Буковині восени 1894 року в селі Димки у сім'ї селянина, з якою особисто була знайома письменниця. Твір вважається вершиною творчості Кобилянської, що змальовує реалії українського села і сповнений багатошарової модерністської символіки та алегорій.
Сакральність землі, її життєдайна сила, що дає міць та сковує волю, – саме про це мовиться в інтерпретації твору Давида Петросяна. Батько і мати виховали синів у пошані до праці на землі згідно із законом предків. Проте молодший Сава не знаходить себе в такій світобудові, а надію батьків Михайла поглинає військова служба. Гармонійний світ селян розвалюється, мов сніп, від сильного та стрімкого вітру поступу, і цей процес не спинити. Залишається обирати – або летіти за цим вітром та розправляти свої крила, або ж чинити йому спротив і бути нещадно зметеним – новим століттям, тисячоліттям, вічним оновленням та цвітінням землі.
Символічно нову сторінку в історії театру відкриватимуть українською класикою: сюжет вистави за твором Кобилянської торкається багатьох завжди актуальних тем, які особливо резонують в умовах теперішньої війни: відповідальності або ж конфлікту поколінь, які відчувають, плекають чи руйнують зв’язок із рідною землею. Режисер Давид Петросян так визначає концепцію постановки: «Крізь призму однієї родини вистава акцентує на духовній прірві між батьками та дітьми. Сумніви між братами – чи варто захищати землю, а чи позбутися залежності від неї. Про сліпоту батьків до своїх дітей, що призводить до ненависті. Про любов та народження, що завжди виникають на землі, скільки б вона не зазнала страждань». 
Режисер уже не вперше ставить виставу «Земля» за повістю Кобилянської: перша постановка Петросяна як молодого режисера відбулася на сцені Національного театру ім. І. Франка у Києві, однак на львівській сцені постане абсолютно нове прочитання вистави зрілого митця. 
«Радію, що в цьому театрі доля звела мене саме з цією командою. Дуже рідко зустрічаєш настільки вихованих і етично налаштованих артистів, які прагнуть до певних пошуків. Будь-яка вистава, як би вона не була інтерпретована чи класично зроблена, це все одно певний пошук з командою», – стверджує він.
До того ж ця постановка стане першою у Львові не лише для режисера, а й сценографки та художниці костюмів Даниїли Колот, помічниці режисера з пластики Ольги Голдис, які працювали переважно у столичних театрах – Національному театрі імені І. Франка, Національному драматичному театрі імені Лесі Українки та інших. Викликом для акторів вистави є сценографія – спеціально збудований нахил сцени, встелений сіном. Згідно із задумом художниці «сіно як доля всього живого на землі – прекрасні квіти і трава, що проростає, всихається, гниє і знову проходить у землю. Це і є долі персонажів п’єси, бо люди так само народжені землею, як і все інше».
Акторський склад прем’єрної вистави буде таким: заслужений артист України Андрій Козак (Батько), народна артистка України Любов Боровська (Мати), Володимир Пантелєєв (Михайло), Ярослав Дерпак (Сава), Оксана Козакевич (Анна), Діана Каландарішвілі (Рахіра). На сцені театру імені Марії Заньковецької актриси Оксана Козакевич та Діана Каландарішвілі гратимуть уперше.
Варто нагадати, що в червні 2023 року в театрі імені Марії Заньковецької було обрано в.о. директора – відомого українського режисера Максима Голенка. Одразу дві вистави Голенка – «Зерносховище» та вистава-рефлексія на події російсько-української війни «Саша, винеси сміття» цього року потрапили до шортлиста V Всеукраїнського фестивалю-премії «ГРА», на якому відзначають найкращі театральні вистави України. Тим часом заньківчан торкнулися численні кадрові зміни – оновлення як серед керівництва театру, постановників, так і в акторському складі. Загалом у театрі в новому сезоні планують аж 16 прем’єр. Невдовзі відбудеться відкриття нової камерної сцени «Стрих».
Квитки на прем’єру вистави «Земля» за твором О. Кобилянської 23 і 24 вересня можна придбати за посиланням: lviv.kontramarka.ua/uk/zemla-84223.html
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8671 / 1.57MB / SQL:{query_count}