FrankoData: відкритий цифровий музей

Дім Франка спільно з Інститутом франкознавства ЛНУ ім. Івана Франка працює над реставрацією, оцифруванням та онлайн-презентацією фондових колекцій

Завдяки гранту від Українського культурного фонду Дім Франка спільно з Інститутом франкознавства ЛНУ ім. Івана Франка приступили до реалізації проєкту з реставрації, оцифрування та онлайн-презентації фондових колекцій. Експерти УКФ сектору «Культурна спадщина» (ЛОТ 1. Диджиталізація), підтримали комплексний проєкт «FrankoData: відкритий цифровий музей», що передбачає систему заходів із реставрації, оцифрування та онлайн-репрезентації фондових колекцій Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка та Інституту франкознавства ЛНУ імені І. Франка. 
В ході проєкту буде відреставровано 116 музейних предметів, оцифровано 1200 одиниць зберігання й удоступнено онлайн у цифровій базі даних на оновленому вебпорталі музею та у форматі виставкового проєкту й друкованого каталогу, а також зреалізовано програму супровідних науково-освітніх та інформаційних заходів. 
Дім Франка – один із найстаріших та найавторитетніших персональних і літературних музеїв України, визнаний європейською фаховою спільнотою одним із найкращих слов’янських музеїв (міжнародна премія Ziva Award у номінації «За лідерство», Белград, 2022 р.). Маючи у фондах колекцію, що налічує майже 35 тисяч одиниць зберігання, Музей зацікавлений у збереженні й популяризації експонатів для широкого загалу. В умовах воєнного стану, коли найцінніші одиниці зберігання заховані у фондосховищі, ці завдання стають ще важливішими. 
Керівник проєкту і головний зберігач фондів Дому Франка Віктор Мартинюк зазначає: «Проєкт із реставрації, оцифрування і публікації музейних фондів уже давно на часі, а в ситуації війни став просто життєво необхідним. Це, звісно, пов’язане з винятковими загрозами збереженню музейних фондів, але й із тим історичним моментом, коли за(при)ховані у фондах пам'ятки, потрапивши у віртуальний публічний простір, можуть ожити, адже маємо помітну цікавість до української культурної спадщини і в самій Україні, і в світі. Я впевнений, що якісно упорядковані віртуальні музейні колекції допомагають творити ґрунт, у якому сучасна українська культура зможе міцніше вкоренитися і не просто перетривати лихоліття, а й дати плоди».
Цього року виповнюється 150 років від початку творчої діяльності Івана Франка. Точкою відліку слугував 1873 рік, з якого походять перші датовані вірші письменника, що дійшли до нашого часу. За 40 з лишком років подальшої творчої праці Франко нагромадив колосальну спадщину (майже 6 тисяч творів!), багатогранну за галузями, тематикою, проблематикою та особливо значущу для формування модерної української ідентичності.
За життя Франко не святкував днів народжень і волів відзначати ювілеї своєї творчої праці, а не простий факт «круглої дати» життя. Зокрема, українська і європейська спільноти гідно відзначили 25-літній та 40-літній ювілеї творчої діяльності Франка (відповідно 1898 і 1913 роки). Та варто дещо змістити акцент від круглих дат до відкритих даних, створюючи інструмент, який розширить доступ до музейної колекції. 
Тож під час реалізації проєкту «FrankoData: відкритий цифровий музей» буде зосереджено увагу на чотирьох тематичних блоках: Франкові ювілеї (25-літній та 40-літній ювілеї творчості); вершинні твори Івана Франка: створення, інтерпретація, реактуалізація («Захар Беркут», «Украдене щастя», «Мойсей», «Іван Вишенський», «Лис Микита»); Франкове коло сучасників; книжкова франкіана.
Організація-партнер – Інститут франкознавства ЛНУ імені Івана Франка – також має за мету всебічне вивчення біографії та доробку Івана Франка, його родини, оточення, історії дослідження тощо, тому проєкт з оцифрування цілком відповідає її стратегічним завданням. Її участь дає змогу не тільки реалізувати важливу частину проєктних завдань, а й залучити багатотисячну академічну спільноту ЛНУ як істотний сектор фокусної цільової аудиторії проєкту, а інформаційні ресурси Університету – до ефективної комунікації та промоції його основних меседжів і результатів. 
Наталя Тихолоз, директорка Інституту франкознавства та головна наукова консультантка проєкту, вважає: «FrankoData – логічний крок у дослідженні й популяризації Івана Франка як феномена української та світової культури. Сучасні цифрові та інформаційні технології дають змогу удоступнити музейні, архівні та бібліотечні колекції ширшому колу зацікавлених. Серед цих скарбів і унікальне зібрання книжкової Франкіани, яке зберігається в Інституті франкознавства ЛНУ імені Івана Франка, що є партнером проєкту. Цю бібліотеку започаткував академік Михайло Возняк, фундатор наукового франкознавства, а сьогодні вона становить значний інтерес для дослідників з усього світу».
Унікальність проєкту полягає як в ексклюзивності музейних предметів та матеріалів Інституту франкознавства, які будуть представлені на оновленому вебпорталі Дому Франка, так і в їхньому типологічному багатстві. Вибірка різнотипних предметів, об’єднаних кількома провідними темами, вирізнятиме проєкт на тлі подібних, а також зробить корпус первинних цифрових колекцій більш привабливим і доступним для ширшого загалу.
Оцифрованою колекцією зможуть користуватися всі зацікавлені у музейній та науково-дослідній діяльності, а також у популяризації творчої спадщини Франка в Україні та світі. Створені в ході оцифрування матеріали також планують використати в проєкті Міністерства культури та інформаційної політики України «Впровадження електронної системи реєстру Музейного фонду України», одним із 12 учасників якого є Дім Франка.
Анастасія Ковалишин,
менеджерка в.о. вченого
секретаря Дому Франка
фото: Богдана Мелих
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8421 / 1.59MB / SQL:{query_count}