Приходьте до музею за натхненням!

Що, де і коли відбуватиметься у Львові до Міжнародного дня музеїв, розповідає «Львівська Пошта»

Щороку, 18 травня, світ відзначає Міжнародний день музеїв. Понад сорок років цю традицію і ініціативу Міжнародної ради музеїв ICOM підтримує близько півтори сотні країн. У 2023 році День музеїв покликаний підкреслити роль музеїв у добробуті і сталому розвитку суспільства. Музеї можуть сприяти позитивним змінам у суспільстві – подоланні соціальної ізоляції, покращенні психічного здоров’я, сприянні інклюзивності, підтримці кліматичних заходів. А зараз, у складний для України час, вони стали осередками спілкування і взаємодії. Тут можна здобути знання про українську ідентичність і національну пам’ять, дізнатись про нашу стійкість і збереження нашої спадщини, поговорити про майбутнє України
З 18 по 21 травня кожен охочий може доєднатися до Міжнародного дня музеїв у Львові. 34 музеї розробили спеціальну програму чотирьох днів – події для дорослих та дітей, екскурсії, майстер-класи, лекції і ексклюзивні експозиції. Повністю вона доступна за посиланням: lviv.travel/ua/events/den-muzeiv-u-lvovi. Ми ж сьогодні розповідаємо про найцікавіші події, які відбуватимуться до свята у нашому місті.

Національний музей у Львові імені А. Шептицького

Святкування Дня музеїв Національний музей у Львові імені А. Шептицького розпочне 18 травня о 14.00 майстер-класом для дітей внутрішньо переміщених осіб від 6 до 12 років «Ліпимо пташку з глини». Наступного дня о 14.00 тут розпочнеться гра для дітей від 8 до 12 років «Я – музейник!». А А 20 травня в той же час для сімей воїнів ЗСУ проведуть майстер-клас «Вибійка на тканині». Білі або світлі футболки/торбинки (із натуральної тканини) слід принести із собою. Усі ці заходи безкоштовні, але кількість місць обмежена, тож попередньо запишіться для участі за телефоном: +380677138303. 
Також 18 травня о 15.00 Данута Посацька, головна зберігачка фондів НМЛ ім. Андрея Шептицького прочитає лекцію «Проєкти розбудови Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького (1910–1960-ті)». Лекторка – Данута Посацька, головна зберігачка фондів НМЛ ім. Андрея Шептицького. А о 16.30 завідувачка Художньо-меморіального музею Івана Труша Роксоляна Козак лекцію та покаже мініекспозицію «Кримські краєвиди у живописі Івана Труша» до Дня пам’яті жертв геноциду і депортації кримськотатарського народу. Вхід на обидві лекції вільний.
А 20 травня о 17.00 долучайтесь до авторської екскурсії Катерини Косьяненко експозицією VICTORY
У Художньо-меморіальному музеї Івана Труша у четвер о 12.00 стартує майстер-клас «Декорування екоторбинки» за мотивами живописних творів Івана Труша. До участі запрошують гостей від 8 років, вартість – 150 грн. Обов’язковий попередній запис за телефоном: +380506784016

Львівський скансен

До Дня музеїв і Дня вишиванки Музей народної архітектури та побуту у Львові ім. К. Шептицького запропонує низку заходів, які об'єднує тема традиційної вишивки, співу та архітектури.
18 травня з 15.00 до 18.00 з нагоди Дня вишиванки вхід до скансену буде безкоштовний. На декількох локаціях, позначених на мапі біля входу, можна буде зробити кілька фото від професійного фотохудожника. Ці світлини стануть вашою сімейною листівкою з музею. Тож одягайте свої строї та вишиванки і приходьте гуляти до Шевченківського гаю.
З 16.30 біля стодоли зі села Либохора розпочнеться презентація мистецького альбому «Вишивка Жидачівщини» за зразками одягу з колекції Львівського скансену. У рамках презентації відбудеться розмова з авторкою проєкту Іриною Вачковою на тему «Як працювати з автентикою».
19 травня з 16.00 по 18.00 біля хати з Либохори, датованої 1749 роком, триватиме співоча зустріч біля озера. Тут ви зможете почути і повчитися співати традиційні пісні, які увійшли до музейного збірника «Голуб на черешні». Він вмістив 10 народних пісень про кохання із теренів Львівщини та Франківщини. Вартість: 100 і 70 грн (вхідні квитки до музею).
20 травня з 11.00 до 13.00 гостей чекають на співочу майстерню з гуртом «Родовід». Разом повчимося співати красивенну весільну пісню зі села Зарічне Стрийського (а колись Жидачівського) району Львівської області. Вартість участі у майстерці – 650 грн (вхідний квиток вже врахований). Обов'язкова реєстрація за посиланням: facebook.com/events/628915869086072
О 19.00 долучайтесь до вечірньої екскурсії у Львівському скансені, під час якої у вас буде нагода побачити у іншому світлі одну з найбільших у Європі колекцій об’єктів сакральної дерев'яної архітектури. Вартість участі у події – 150 грн (вхідний квиток включений). Кількість місць обмежена, обов’язкова попередня реєстрація тут.
21 травня, о 14.00 в малій виставковій залі («В укритті») відкриють виставку елементів традиційної гуцульської вишивки з фондів Музею та присвячена їй лекція багаторічної наукової співробітниці музею, пані Люби Сварник. Вартість квитка на виставку – 100 і 70 грн (вхідні квитки до музею).

Дім Франка

Дім Франка також підготував до святкування власну програму. 18 травня об 11.00 і 20 травня о 14.00 тут триватиме театралізована екскурсія «Лис Микита в Домі Франка». Допитливий невгамовний Лис Микита розповідає про своє життя у лісі в Лисовичах, про стосунки з іншими звірами, обігрує артефакти музею, розповідає про дітей письменника, а також у формі гри разом з малятами шукає різні записки-завдання від самого Івана Франка. Екскурсія розрахована на дітей від 5 до 10 років. Вартість участі у ній: 100 грн. Для відвідування треба зареєструватися на першу екскурсію тут, на другу - тут.

Також 18 травня о 16.00 гостей чекають на події «Вишивані взори Дому Франка». Це спільний захід Дому Франка, українського бренду вишиваного одягу Svarga та Інституту франкознавства ЛНУ імені Івана Франка.
Колекція вишиванок Дому Франка багата і розмаїта. Це, звичайно, знаменита біла вишиванка самого письменника – найцінніший експонат музею, а також вишиванки родини, зокрема сина Тараса, невістки Ольги, дружини сина Петра, дитяча сорочечка доньки Ганнусі. Тут є й доволі велика і цікава колекція вишиваного одягу кінця ХІХ – початку ХХ ст.
Саме про ці багаті фонди музею на заході розповість кандидатка філологічних наук, директорка Інституту франкознавства, доцентка ЛНУ Наталя Тихолоз. Також тут представлять мистецькі портрети Івана Франка з фондової збірки, на яких він у таких любих його серцю вишиванках.
Давні українські взори вишиванок Івана Франка та його рідних стали натхненням для створення сучасних зразків вишиваного одягу, який представить український бренд «Сварґа».
А гарний весняний настрій створюватиме Анастасія Войтюк, бандуристка, лідерка гурту Troye Zillia, засновниця фестивалю сучасної бандури Lviv Bandur Fest, актор Незалежного театру Gershom, поет Дмитро Наумець, а також співоча наукова працівниця Дому Франка та акторка Шкільного театру УКУ «На Симонових стовпах» Діана Горбань, яка з колежанками виконає для вас веснянки.
Відвідувачам цікаво буде оглянути і виставку вишиванок Тамари Дзиндри, талановитої майстрині, доньки відомого українського скульптора Євгена Дзиндри. Виставка доповнена давніми вишивками, які зберігаються у родині Дзиндр ще від минулих поколінь.
Почесними гостями заходу будуть жінки з ГО «Український жіночий батальйон» – матері, дружини, доньки, сестри, подруги, які об'єдналися, щоб допомагати ЗСУ та пришвидшити перемогу України. Тож на події також збиратимуть кошти на оборонне військове спорядження для наших захисників та захисниць.
19 травня о 16.00 маленькі гості можуть долучитись до англомовної версії театралізованої екскурсії «Франчата про тата». У цій екскурсії гості відкриють для себе цілком невідомого для загалу Франка – Франка-тата, а розкажуть про нього наймолодші діти родини – Петро й Анна.
Відвідуючи батьківський дім, Анна Франко-Ключко зустрічає там брата Петра, який саме повернувся з фронту Першої світової війни. Разом вони поринають у радісні та ностальгійні спогади дитинства: будівництво дому, забави та бешкети, поміч батькам, несподівані подарунки, цікаві гості, мандрівки з татом та інші пригоди. Автентичні костюми, звукові ефекти та проникливе виконання пісень допоможуть зануритися в атмосферу епохи. Не оминайте такої особливої нагоди запізнатися ближче з сім’єю Івана Франка. Кількість місць обмежена, тож варто зареєструватися на подію за посиланням.
20 травня о 18.00 приходьте на музично-поетичний вечір «Якби зострілися ми знову...» за поезією Тараса Шевченка та спогадами знайомих жінок поета - письменниці Надії Симонової-Кибальчич, художниці Юнге-Толстої, Катерини Піунової, Варвари Карташевської, Варвари Рєпніної, Агати Ускової. У програмі беруть участь актриси Першого театру Олена Крилова, Леся Шкап'як і Тетяна Сторожук.
А 21 травня о 15.00 ви зможете долучитися до театралізованої екскурсії «Мама і доня: нерозказана історія». Сповнена переживаннями й емоціями, історія непростих, часом драматичних, але до останку світлих і теплих стосунків матері Ольги Франко-Хоружинської та наймолодшої в сім’ї Анни Франко торкне вас до глибини душі.
В основу екскурсії покладено спогади і листування Ганни та Ольги Франків. Гості співпереживатимуть з героїнями всю гамму людських чуттів: від щирої безмежної любові до нерозуміння і чужості, а мереживо українських пісень насичуватиме дійство емоційними барвами.
Як змінювалися стосунки матері й доньки протягом життя? Чому все склалося саме так? Спостерігаючи за відвертими та емоційними діалогами героїнь, ви зможете знайти відповіді на ці та інші питання. І Вас точно не залишить байдужими ця щемка, по-своєму драматична історія.
Екскурсія розрахована на гостей віком від 12 років. Ціна квитка на неї: 100 грн з особи + вхідний квиток у музей. Зареєструватися на подію треба за посиланням.

Львівський музей історії релігії

До професійного свята Львівський музей історії релігії підготував чотириденну програму. 18 травня він працюватиме в режимі вільного відвідування з 12.00 до 20.00. О 12.00 на площі перед музеєм, львів’яни і гості нашого міста будуть насолоджуватися хітами українських і зарубіжних композиторів у виконанні духового оркестру Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка.
З 13.00 збагатитись духовно, розширити кругозір запропонують науковці на інтерактивній екскурсії виставкою «Симон Чехович». Учасники шукатимуть епохальні полотна генія бароко. Годиною по тому у виставковій залі музею презентують виставку графіки литовських художниць Одети Тумєнайте Бражєніне і Аделє Бражєнайте Ганчєре «Литва. З любов’ю». Усі 80 експонатів художниці подарували Львівському музею історії релігії на знак підтримки України і солідарності з українським народом. Впродовж дня відвідувачі також зможуть оглянути новостворені виставки «Симон Чехович», «Буддійська колекція. Пам’яті Івана Гречка», «Литва. З любов’ю». 
19 травня, у п’ятницю, об 11.00 з фондової колекції музею презентують збірку «Історія одного експонату». Це нове періодичне видання, у якому будуть представлені фотографії, опис та дослідження цікавих експонатів з музейних запасників. Воно приурочене 50-річчю музею.
20 травня о 15.00 провідна українська органістка Олена Мацелюх разом з органісткою, піаністкою Ольгою Стрілецькою познайомлять слухачів з широкою музичною палітрою епох, стилів, жанрів на концерті «Генії епохи бароко». А 21 травня о 15.00 на ексклюзивну програму «Музику поза часом» запрошують Ігор Мацелюх (орган) і Юрій Ковальов (акордеон). Квитки на ці концерти можна придбати у касі музею.
А у вихідні, 20 і 21 травня, о 16.00 тут відбудеться костюмована екскурсія підземеллями «Кохання крізь століття». На учасників чекають захоплюючі розповіді реальних особистостей минулого, котрі жили, переховувались, страждали у львівських підземеллях. 
Зареєструватись на події можна за телефоном +380677021321 (Катерина). Поспішайте, кількість місць обмежена.

Lviv Gallery Weekend

Окремим відгалуженням святкування можна вважати і Lviv Gallery Weekend від Асоціації галеристів України, який триватиме у нашому місті впродовж трьох днів, з 19 по 21 травня. До заходу долучилось понад 15 галерей, які готують більше 30 подій. Це будуть виставки та розмови, екскурсії та лекції, сесії з рисунку та перфоманс. А ще гостям Lviv Gallery Weekend запропонують особливу вечірню програму – Ніч галерей.
Розпочнеться все 19 травня, у п'ятницю о 13.00 зустріччю з мисткинями – художницею Юлією Седюк і актрисою Тетяною Сторожук – за філіжанкою кави в «Артгалереї мадам Пальмгрен». О 15.00 у галереї-рамарні «Цмок» ви зможете розпитати Павла Шведа про все, що хотіли знати про краудфандинг і видання книжок, але боялися запитати. Галерея «Зелена канапа» о 16.00 запрошує на авторську екскурсію новою виставкою Юрія Коваля, про яку ми розповідали в попередньому випуску. Долучитись до такої події можна буде і в неділю о 12.00. О 17.00 розпочнеться розмова з митцями Iconart у галереї Iconart. Артцентр «Дзиґа» чекатиме о 18.00 гостей на авторську екскурсію виставкою Маргарити Журунової. А завершиться перший день Lviv Gallery Weekend у галереї «Світло» розмовами, музикою та вином на закритті виставки «Від своїх». 
Першою подією другого дня о 13.00 будуть «Студії анатомії» у артцентрі Павла Гудімова «Я Галерея». Це велика рисувальна сесія оголеної натури в просторі виставки «Сюжети». Вартість квитка на цю подію складає 100 грн. З 14.00 від ратуші стартує Art Walk – мистецька прогулянка артпросторами Львова від Gallery 101. До слова, ввечері, з 19.00 буде ще одна, вже вечірня прогулянка. Взяти участь у цих подіях можна за 200 грн. В PM Gallery о 15.00 розпочнеться майстер-клас абстрактного живопису Ірини Шекетери. Вартість участі у ньому – 200 грн. На 16.00 у галереї-рамарні «Цмок» гості зберуться для відкриття виставки графіки і фотографії Марти Сирко Circles. У галереї ЛНАМ з 17.00 триватиме кураторська екскурсія-рефлексія Яни Крикун та Анастасії Шергіної проєктом «Виставка меду». Основну програму цього дня з 18.00 у артсалоні «Велес» закриватиме Іван Дудич лекцією «Мистецтво в інтер’єрі».
А далі розпочнеться Ніч галерей. Цього вечора всі галереї будуть відчинені до 22.00. О 19.00 у галереї «Шум» розпочнеться кураторська екскурсія виставкою Остапа Лозинського «Перервана лінія». Таку ж екскурсію проведуть і в неділю о 13.00. З 19.00 по 21.00 в «Артгалереї мадам Пальмгрен» можна буде долучитися до майстерки «Чорнобривці» Юлії Седюк. Також тут триватиме перформанс актриси та заслуженої артистки Лідії Данильчук. О 20.00 Національний музей у Львові ім. Андрея Шептицького запрошує на авторську екскурсію Катерини Косьяненко виставкою Victory. А о 21.00 стартує нічний аукціон від Павла Гудімова у «Я Галереї». Квиток на цю подію коштує 50 грн.
У неділю, 21 травня, окрім вищезгаданих подій, з 14.00 до 17.00 у артцентрі «Дзиґа» триватиме сесія рисунку з оголеною натурою Drink and draw!. Долучитись до неї можна за 300 грн. З 16.00 розпочнеться екскурсія простором «Я Галерея» у Львові від Павла Гудімова. Квиток на неї коштує 200 грн. А закриватиме Lviv Gallery Weekend о 18.00 артсалоні «Велес» авторська екскурсія виставкою Юро Кам W.A.R. 2.0.
Підготувала Марічка Ільїна
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8134 / 1.71MB / SQL:{query_count}