Цієї суботи, 26 листопада в Україні – День пам'яті жертв Голодоморів і 90 роковини від початку штучного голоду, створеного радянською владою. Розповідаємо про три художні фільми, де описані жахіття пережитого українцями.

«Ціна правди» (2019)

«Ціна правди» – історичний трилер Аґнєшки Голланд, створений у копродукції Польщі, України та Великої Британії. Над сценарієм сценаристка та продюсерка Андре Халупа працювала 14 років. Окрім статей і щоденників Ґарета, офіційних джерел та праць істориків, їй допомогли мемуари дідуся, який жив в Україні до Другої світової війни. Фільм знімали в Польщі, Шотландії та Україні, зокрема у Києві, Харкові, Київській та Чернігівській областях.
Дія кінострічки розгортається в 1933 році. Англійський репортер Ґарет Джонс шукає свою наступну велику історію. Останні новини приводять його до Москви, де він знайомиться із журналісткою Адою Брукс. Ада відкриває йому очі на “радянську утопію”, яка не має нічого спільного з реальністю. І Ґарет, попри смертельні погрози, розпочинає своє розслідування. Переховуючись від спецслужб СРСР, крок за кроком він розкриває правду про трагедію українського народу: Голодомор, жорстку цензуру, змову та масові репресії. Саме його викриття згодом стануть підґрунтям для роману «Колгосп тварин» Джорджа Оруела.
Цікаво, що мати Ґарета Джонса працювала гувернанткою в родині валлійського промисловця Джона Г’юза, засновника міста, яке назване на його честь, – Юзівка (тепер Донецьк). Розповіді матері про Україну дуже запам’яталися Ґаретові, і він мріяв її побачити. Журналіст навчався в Кембриджі, де вивчив російську, французьку та німецьку мови. Уперше потрапив до СРСР у 27 років. У 1933-ому брав інтерв’ю в Гітлера, навіть подорожував із ним та Геббельсом у одному літаку.
Репортер не дожив до 30-річчя один день – його застрелили. Існує версія, що замовниками були радянські спецслужби. Щоденники Ґарета на початку 90-их років минулого століття на горищі будинку знайшла племінниця журналіста Маргарет Коллі.

«Гіркі жнива» (2017)

«Гіркі жнива» – канадська драма Джорджа Менделюка про Голодомор. Це епічна прониклива сага про велике кохання на тлі трагічних подій української історії початку ХХ століття. Життя молодого хлопця і його коханої змінюється назавжди в 1933-ому, коли їхня родина і земляки стають жертвами Голодомору і сталінських репресій. Це історія про любов усупереч смерті, непереборну волю до життя і дух боротьби, який не згасити.
Над створенням фільму працювала міжнародна команда кінематографістів з британськими, голлівудськими і українськими акторами в головних ролях. Зйомки фільму тривали в Україні та Великобританії.
Історію, яка лягла в основу драми, написав нащадок козацького роду Річард Бачинський-Гувер, який працював над сценарієм в Україні, де вивчив безліч історичних документів і свідчень. У 2011 році чоловік приніс першу версію сценарію Яну Ігнатовичу – фінансистові з Торонто і знаному в Канаді філантропу. Сценарій його зацікавив, бо його родина втекла з України наприкінці 1940-их років. Історичний контекст фільму чимало значив і для майбутнього режисера драми. Перш ніж зустрітися з чоловіком у Німеччині та втекти до Канади, мати Джорджа Менделюка пережила Голодомор на початку 1930-их років. Вона втікала з Харкова до Львова… пішки. 
Творці фільму консультувалися з істориками, зокрема з тепер уже покійним Орестом Субтельним та Людмилою Гриневич, докторкою історичних наук, вивчали «Жнива скорботи» Роберта Конквеста і працю Тімоті Снайдера «Криваві землі» – трагічний трактат про вплив Другої світової війни на Україну.
Джордж Менделюк отримав дозвіл знімати сільські сцени в Музеї народної архітектури та побуту України в Пирогові, тож у кадрі – автентичні декорації і справжні хати, збудовані 100-150 років тому. Народний одяг та військову форму акторам підбирали українські костюмери Тетяна Федотова, Галина Отенко і Олександра Стьопіна.

«Поводир» Олеся Саніна (2014)

«Поводир» – український історичний драматичний фільм режисера і сценариста Олеся Саніна, в основу сюжету якого покладено мандри Радянською Україною американського хлопчика та українського сліпого музики напередодні та під час Голодомору.
Події, описані в «Поводирі», припадають на 30 роки минулого століття. Американський інженер Майкл Шемрок разом із сином приїздить до Харкова допомагати будувати соціалізм. Тут він закохується в актрису Ольгу, на яку давно поклав око червоний комісар. За трагічних обставин американець гине, а його сина рятує від переслідувачів сліпий кобзар. 
Не маючи інших шансів вижити на чужині, хлопець стає поводирем. Їхня подорож, сповнена небезпечних пригод, відбувається на тлі драматичних сторінок української історії та руйнування людських доль. Фільм знятий на основі реальних фактів та свідчень.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8223 / 1.57MB / SQL:{query_count}