Євробачення-2023: не в нас, але від нашого імені

67-ий Міжнародний пісенний конкурс, присвячений Україні, прийматиме Велика Британія

Хоч і перемогли, але конкурсу не проводитимемо. Із 17 червня Україна намагалась оскаржити рішення Європейської мовної спілки (EBU) про те, що Євробачення-2023 відбуватиметься не в ній. Організатори конкурсу ще тоді твердили, що Україна не зможе забезпечити «життєздатність проведення заходу та безпеку всіх зацікавлених сторін», тож розпочали перемовини про можливість його проведення у Великій Британії, чий конкурсант у 2022 році посів друге місце. 
«Це рішення було продиктоване відповідальністю EBU за забезпечення умов, які гарантують безпеку кожного, хто працює та бере участь у заході, планування якого має розпочатися негайно в країні, що приймає конкурс», – мовиться в заяві.
І ось 25 червня Європейська мовна спілка та BBC підтвердили, що Євробачення-2023 відбудеться у Великій Британії від імені мовника-переможця – української телерадіокомпанії «Суспільне мовлення».
Як це виглядатиме, що відомо про майбутній конкурс і як відреагували на це рішення представники України та Великої Британії?
Після рішення, що цю подію наступного року неможливо буде провести в Україні з міркувань безпеки, EBU розглянула низку варіантів із мовником-переможцем. У підсумку саме BBC виступить організатором 67-го пісенного конкурсу.
Виконавчий директор Євробачення Мартін Остердаль пояснює цей вибір так: «BBC вже чотири рази брала на себе зобов’язання проводити конкурс замість інших країн-переможниць. Продовжуючи цю традицію солідарності, ми знаємо, що наступного року конкурс продемонструє креативність і майстерність одного з найдосвідченіших суспільних мовників Європи, водночас гарантуючи, що цьогорічні переможці – Україна – будуть відзначені та представлені впродовж усієї події».
Цікаво, що ВВС проводила Євробачення більше разів, аніж будь-який інший мовник: у Лондоні в 1960, 1963, 1968 і 1977 роках, в Единбурзі у 1972 році, в Брайтоні у 1974 році, в Гаррогейті у 1982 році та в Бірмінгемі у 1998-ому.
Гендиректор BBC Тім Дейві прокоментував це рішення так: «Нам дуже шкода, що наші колеги та друзі в Україні не зможуть прийняти Євробачення-2023. Бути запрошеним провести найбільший і найскладніший музичний конкурс у світі – великий привілей. ВВС прагне зробити цю подію справжнім відображенням української культури, а також продемонструвати різноманіття британської музики і творчості».
Місто, в якому відбудеться Євробачення-2023, оберуть в наступні місяці завдяки конкурсній процедурі, яка розпочнеться вже цього тижня, а дати проведення конкурсу оголосять згодом.
Україна, як країна-переможниця Євробачення-2022, автоматично потрапить до фіналу майбутнього конкурсу. Представники «Суспільного мовлення» співпрацюватимуть із ВВС, щоб розробити та впровадити українські елементи в шоу наступного року. Логотип події також оприлюднять пізніше. Він відображатиме унікальність проведення конкурсу цього разу та співпрацю між країною-господаркою і цьогорічними переможцями.
Голова правління «Суспільного мовлення» Микола Чернотицький наголошує: «Пісенний конкурс Євробачення-2023 відбудеться не в Україні, але на підтримку України. Ми вдячні нашим партнерам – BBC – за солідарність. Я впевнений, що разом ми зможемо додати українського духу цій події та вкотре об’єднати всю Європу навколо наших спільних цінностей – миру, підтримки, цінування розмаїття і таланту».
Як пояснив міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко, остаточне рішення щодо проведення Євробачення-2023 від імені України у Великій Британії, оголошене 25 липня, було прийняте після кількох раундів консультацій з EBU, проведених після українського протесту щодо ухвалення рішення без обговорення. І, зокрема, стверджує, що виконав велику роботу щодо можливості проведення Україною Євробачення в одній із сусідніх країн, але, на жаль, з технічних та фінансових вимог EBU це неможливо. 
«Були консультації і з британським урядом, і з ВВС. І врешті-решт ми отримали запевнення як від ВВС, так і від EBU, що вони проведуть Євробачення-2023 «On behalf of Ukraine»(«Від імені України») з надзвичайно високою інтеграцією українських контекстів і ведучих, – коментує ситуацію Олександр Ткаченко. – Відповідно усе буде зроблене так, що в Британії ми побачимо і вітчизняні краєвиди, і українські наративи. І я думаю, що досвід ВВС дозволить представити Україну на найвищому рівні».
Офіційної реакції на таке рішення від учасників гурту Kalush Orchestra, який переміг на Євробаченні-2022 у Турині, ще немає, але раніше вони були проти перенесення місця проведення конкурсу. Зараз музиканти перебувають у турі, який розпочали 22 липня. Він охопить міста Польщі, Швеції, США і Канади. У Північній Америці виступи гурту розпочнуться 20 жовтня концертом у Сіетлі, а завершаться 6 листопада в Торонто. Музиканти відвідають Сан-Франциско, Денвер, Лос-Анджелес, Гʼюстон, Філадельфію, Нью-Йорк, Вашингтон, Маямі, Чикаго і Монреаль.
Прем’єр-міністр Великобританії Борис Джонсон, який до складення повноважень планує ще одну поїздку в Україну, також висловився про цю ситуацію, повідомивши у твітері, що минулого тижня мав телефонну розмову з президентом Володимиром Зеленським про майбутній конкурс: 
«Зеленський і я домовилися, що, де б не проводили «Євробачення-2023», воно має бути присвячене країні та народу України. І оскільки ми тепер господарі, Велика Британія виконає цю обіцянку безпосередньо – проведе фантастичний конкурс від імені наших українських друзів».
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8938 / 1.58MB / SQL:{query_count}