У Нацмузеї – виставка Марії Примаченко!

До 30 жовтня львів’яни і гості міста зможуть пізнавати її витвори «наївного» мистецтва

У середу, 27 липня, о 16.00 в головній будівлі Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького (просп. Свободи, 20) відбудеться відкриття виставки «Марія Примаченко. «Дарую Україні!». Вона триватиме до 30 жовтня і приурочена до Дня української державності, який ми вперше відзначатимемо цього року 28 липня.
До експозиції ввійдуть близько ста творів Марії Примаченко з колекції київського мистецтвознавця, академіка Європейської академії наук, мистецтв та літератури, почесного академіка Національної академії мистецтв України, заслуженого діяча мистецтв України Едуарда Димшиця.
Марія Примаченко (1909 – 1997 рр.) – яскрава представниця «наївного» мистецтва, яка виробила унікальний впізнаваний стиль, створила цілий всесвіт чудернацьких істот, звірів, птахів, квітів. Для її творчості характерні: яскрава, гармонійно збалансована колористика творів, різноманітність композиційних вирішень, багата орнаментика – рослинна та геометрична, сюжетне різнобарв’я.
Переважна частина експонованих у Львові композицій репрезентують пізній період творчості мисткині, а саме останнє десятиріччя її життя. Дослідник Едуард Димшиць збирав їх упродовж 30 років. Більшість робіт він придбав у родини художниці, в її батьківській оселі у селі Болотня, що на Київщині.
Задум влаштувати цю виставку в НМЛ виник спонтанно. Оскільки з міркувань безпеки у музеї зараз демонтовані всі постійні експозиції, Едуард Димшиць разом із генеральним директором музею Ігорем Кожаном вирішили організувати тимчасову.
«Коли зайшла мова про те, кому її потрібно присвятити, то без вагань вирішили, що це має бути Марія Примаченко. Якщо б ми запитали наших сучасників, який художник зараз є уособленням України в образотворчому мистецтві чи загалом у мистецтві, то, гадаю, почули б ім’я Марії Примаченко», – стверджує мистецтвознавець. 
Після повномасштабного російського вторгнення в Україну про художницю почали говорити ще активніше, зокрема через те, що росіяни зруйнували краєзнавчий музей у селищі Іванків Київської області, де зберігалися її роботи. Однак, на щастя, твори врятували місцеві жителі.
Під час двох благодійних аукціонів, у Венеції та організованого Фондом Сергія Притули, продали дві роботи Марії Примаченко. Отримані кошти скерували на підтримку ЗСУ і на допомогу культурним ініціативам та інституціям. Також цього року на Венеційській бієнале презентували дві роботи художниці з фондової збірки НМЛ.
«Особливо зараз, під час війни, творчість Марії Примаченко є важливим складником культурного фронту. Її щире та геніальне мистецтво, глибоко вкорінене у землю народу, знову проростає новими сенсами. Різнобарвне малярство мисткині порушує близькі сьогоденню теми», – пояснює завідувачка відділу народного мистецтва НМЛ, співкураторка виставки Любава Собуцька.
І пояснює, що художниця зображувала сцени проводжання чоловіка, брата чи сина на війну. Свої букети та вазони з квітами і птахами присвячувала солдатам, прикордонникам, воїнам, бажала їм щасливого повернення.
У творчому доробку Марії Примаченко є низка композицій, присвячених темі війни, зокрема тих, що об’єднані підписом-примовкою: «Атомна війна, будь проклята вона!». Одна з них буде представлена в експозиції виставки.
«Відомо, що її коханий чоловік загинув під час Другої світової війни. Рефлексуючи на цю втрату, вона малювала солдатські могили, чудернацьких звірів, які уособлювали війну», – зазначає Едуард Димшиць.
Мисткиня часто доповнювала свої роботи оригінальними текстовими підписами, які органічно пов’язані з малюнками і допомагають нам розшифрувати, «прочитати» закладену алегорію. У межах виставкового проєкту окрему увагу буде зосереджено саме на цій частині творчості Марії Примаченко.
Наприклад, одну з робіт 1989 року створення мисткиня підписала «Три папуги гудуть, хлопці в армію ідуть. Бажаю їм щастя, щоби повернулися додому!».
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8714 / 1.56MB / SQL:{query_count}