Зберегти не можна знищити

Як у Львові намагаються убезпечити пам’ятки культурної спадщини

У Львові збережено понад 2500 пам’яток історії та архітектури. Історична частина міста та Святоюрський комплекс з 1998 року належать до Світової спадщини ЮНЕСКО. Зараз місто дбає, аби убезпечити пам’ятки від можливих руйнувань. Це універсальна світова цінність і вони перебувають під охороною ЮНЕСКО. 
То що власне роблять для захисту пам’яток? Скульптури навколо Катедри та фонтани на площі Ринок обгорнули вогнетривкою тканиною, скловатою, спеціальною фольгою і насамкінець вдягнулина них спеціальні мішки. «Це не врятує фігури, якщо буде пряме потрапляння, однак при потужній ударній хвилі вони не розіб’ються на шматки і не розлетяться», – зазначає начальниця управління охорони історичного середовища ЛМР Лілія Онищенко.
Частину унікальної сакральної пам’ятки – дерев’яного вівтаря «Голгофа» – вирішили демонтувати та перемістити до сховища. Усі роботи виконували спільно з кваліфікованими реставраторами.
«Цей вівтар, датований XIVстоліттям, пережив війни, епоху боротьби Радянського Союзу з релігією. Недавно його реставрувала спільна група українських і польських реставраторів. До слова, одну з фігур вівтаря було знайдено у музеї. Очевидно, вона була захована під час другої світової війни так, як ми зараз це робимо, – пояснює Лілія Онищенко. – Три фігури – розп’ятого Ісуса, Матері Божої та Марії Магдалини – демонтуємо, і вони будуть відповідно упаковані та збережені у сховищі, що у підземеллі. Ця сакральна пам’ятка – єдина така в Україні, думаю, і у Європі також».
Саму ж конструкцію вівтаря, яка залишилась у Вірменському дворику, захистили металевими листами. 
Вітражі, які розміщені у церквах та житлових будинках. Їх закривають захисними екранами, а деякі – навіть демонують. «Намагаємось захистити найбільш вразливі елементи будівель – вітражі. Закриваємо їх у різний спосіб. В більшості – закриваємо, щоб у випадку вибухової хвилі вони лишились неушкоджені, – твердить начальниця управління охорони історичного середовища ЛМР. – Є вітражі, які складно захистити, бо вони величезні. До прикладу, на Катедрі. Для цих робіт ми залучили рекламників, які мають машини-вишки. Також запросили альпіністів, аби визначити, яким чином вони можуть опустити сітки зверху і поставити на ці сітки захист».
Роботи з захисту пам’яток виконують львівські професійні реставратори за підтримки польських колег, які зібрали гроші, щоб закупити матеріали.
За словами Лілії Онищенко, на сьогодні також і всі львівські музеї демонтували експозиції та передали до сховищ. Водночас керівниця управління охорони і сторичного середовища Львівської міської ради Лілія Онищенко закликала усі країни бойкотувати цьогорічну Сесію Комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, яка має відбутися у Казані.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8343 / 1.54MB / SQL:{query_count}