Усміхнені святі Тані Скоп-Думан

Упродовж трьох тижнів у Львові демонструватимуть виставку живописних робіт художниці

Як уже писала «Львівська Пошта», цієї п’ятниці, 19 листопада, о 15.00 у Львівському палаці мистецтв у межах «Осіннього салону» відкриють виставку живопису львівської художниці, мистецтвознавиці, волонтерки Тетяни Скоп-Думан. На ній будуть представлені 66 різнопланових робіт мисткині, більшість яких давно розійшлися по приватних колекціях. Але заради цієї події їх зібрали з різних кінців світу, аби люди побачили талант Тані.
29 жовтня минули роковини з дня її смерті, а 8 листопада художниці виповнилось би лише 40 років… Жінка боролася з гліосаркомою впродовж року, для її порятунку провели не одну виставку-продаж ікон, концерт на її підтримку, але хвороба була невблаганною. Однак Таня до останнього малювала і саме в своїх роботах – «усміхнених», щирих, людських – вона продовжує жити для близьких і всіх нас.
«На «Осінньому салоні» один зал завжди віддають для виставки художника, якого вже нема з нами. Цього разу в такому залі відбудеться експозиція робіт Тані Скоп-Думан, яку брат її чоловіка Левка, Петро, допомагає нам зорганізувати. Таня була надзвичайною. У мене є декілька її робіт, які ви зможете побачити на виставці. Одну з останніх невеличких іконок Таня намалювала для моєї мами, коли та важко хворіла. Нас це дуже вразило, адже Тані самій тоді було дуже погано. Та навіть у такий непростий час вона дбала про інших, – розповідає «Львівській Пошті» психологиня Львівського обласного клінічного перинатального центру і Будинку воїна, керівниця Першого жіночого ветеранського простору «Рехаб», подруга художниці Марія Петришин.
«Тетянина виставка – як маленький потяг, який нестримно набирає обертів. Картини збирають, рамують, пакують, підписують, щоби показатися вам їх. Ну, добре, не самі – ми їм помагаємо, але то вже нюанси, – каже сестра Тані Василина Думан. – Експозиція триватиме три тижні. Десь у цих часових межах ми ще проведемо презентацію Таниної монографії та каталогу виставки».
Зібрати роботи художниці для виставки виявилося не так просто, адже у Тані, як і в її коханого Левка, завжди була широка душа: вони дарували свої творіння друзям, знайомим, гостям і військовим. Ще чимало з них були продані на аукціоні задля порятунку мисткині.

«На виставці в Палаці мистецтв ми представляємо роботи, які дали б можливість відстежити, як розвивалася Тетянина творчість: від студентських завдань через те, як викристалізовувався авторський почерк, і до утвердження її як художниці з індивідуальною манерою. Тут буде як сакральний живопис на різні сюжети, так і інші роботи з різних проєктів. Адже Таня і Левко організовували разом низку виставок, присвячених знаковим постатям в українській культурі. Від часу знайомства пара разом із творчим об’єднанням «Кактус» проводила виставки, присвячені Бруно Шульцу, Василеві Стефанику, Василеві Стусу. Окремо хотіла б звернути увагу на серію багатофігурних, багатосюжетних композицій, присвячених святим, пам’ять яких вшановують різні конфесії в Галичині. Тож на виставці в межах «Осіннього салону» з Тетяниним творчим генієм можна буде ознайомитися різнобічно, – веде далі Василина Думан. – Борис Возницький дуже цінував її талант і поважав її як художницю. У Львівській галереї мистецтв була організована низка виставок ТО «Кактус», у фондах галереї зареєстровані дві роботи сестри, ще частина робіт також зберігається тут, їх будуть експонувати на виставці, яку ми готуємо». 
До слова, Василина Думан, саме підготувала до друку монографію Тетяни, присвячену риботицькому іконопису, яку також представлять відвідувачам під час виставки і яка вшанує пам’ять художниці та мистецтвознавиці.
«Сестра написала магістерську роботу, в яку вклала чимало праці, роки досліджень та аналізу. Таня фактично створила цілий каталог риботицьких художників, згрупувала всі принципи їхньої праці, техніки, проаналізувала сакральні та світські роботи, яким притаманні усміхнені обличчя, пишні образи, – пояснює Василина Думан. – Традиційно, як і інші роботи подружжя, цю книгу видало дрогобицьке видавництво «Коло» і Микола Походжай, котрий перебував у дружніх стосунках із Танею».
Вхід на подію можливий за наявності ковід-сертифіката або негативного результату тестування на Covid-19 методом ПЛР, який проведений не більш ніж за 72 години до початку заходу!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8346 / 1.58MB / SQL:{query_count}