Що нас чекає на сцені майбутнього?

Другий Конгрес культури триватиме у Львові з 14 по 16 жовтня. Де і про що саме говоритимуть представники цієї сфери з України та Центрально-Східної Європи, розповідає «Львівська Пошта»

Із 14 по 16 жовтня Львів уже вдруге прийматиме Конгрес культури, який збере представників та представниць культурної сфери України і Центрально-Східної Європи. Він задуманий як стала платформа для фахового критичного огляду культурного процесу і відбувається у форматі бієнале що два роки. Попередній конгрес «Перехід 1989» відбувся у жовтні 2019 року та зібрав у Львові 250 спікерів і учасників із восьми країн.
Цього разу фокусною темою форуму стане «Сцена майбутнього», і мовитиметься на ньому про актуальні процеси та питання сфери культури передовсім в Україні: сучасні театр і кіно, етика пам’яті в музеї, трансформація культурних політик, становище культурних інституцій, творення контенту, поняття антропоцену в культурі, катастрофа як топос сучасної культури. Відкриє «Сцену майбутнього» знаний бельгійський соціолог культури Паскаль Ґілен. 

Програма конгресу складається з дискусійної та мистецької частин, її події триватимуть паралельно на Великій та Малій сценах у живому форматі, їх транслюватимуть онлайн.
На Великій сцені, яка поєднає дискусійний та лекційний формати, діятиме три тематичні блоки:
*14 жовтня у Театрі Лесі дослідять напрям «Катастрофи» за кураторства дослідниці культури, завідувачки кафедри культурології Українського католицького університету Зоряни Рибчинської. Вона, зокрема, запитує: «Чи ми можемо сподіватися, що поновне пережиття минулих і досвід сучасних катастроф запустить процес катарсису? Чи маємо шанс на зростання, а не ходіння по колу власних помилок, образ і травм? Що можемо зробити, аби трагічний досвід став нашою силою для побудови майбутнього?».
Відкриє цей блок дискусія «Катастрофа як топос сучасної культури» за участі Тамари Гундорової, Валерії Корабльової, Лешека Кочановича, Олексія Панича та Орисі Білої (модераторка). Далі Антон Дробович, Михайло Зубар, Ігор Пошивайло, Христина Рутар, Олеся Стасюк та Ірина Старовойт (модераторка) поговорять про «(Пост)катастрофічну етику пам’яті в музейному просторі». Євген Глібовицький, Олеся Островська-Люта, Ірина Подоляк, Олександр Ткаченко і Вадим Карп’як (модератор) дискутуватимуть про «Екосистему культури: кризу чи хворобу зростання». І наостанок теоретик культури, екофілософ, професор Вермонтського університету Адріан Івахів прочитає лекцію «Майбутнє культури у тьмяному дзеркалі антропоцену».
*Напрямок «Спів-життя», який представлять 15 жовтня в Театрі Лесі, курируватиме кандидатка політичних наук, викладачка УКУ, керівниця Західноукраїнського представництва Міжнародного фонду «Відродження» Оксана Дащаківська. «Тією чи іншою мірою ми проживаємо життя разом з іншими людьми, групами, і саме культура дає нам можливість прожити не одне життя. Найцікавіше проживати спільне життя, а відтак формувати наше майбутнє, – вважає кураторка блоку. – Кожне майбутнє починається з відгуку на запитання «хто я», майбутнє країни – із запитання «хто ми». А там і наступне – «які наші можливості». Відповіді на ці запитання можна знайти в простий спосіб – бути разом, розпізнати свої цінності, виявити спільність. Другий день Конгресу культури покликаний зрозуміти, як ми зараз бачимо наше співжиття у культурному контексті».
Розпочне блок дискусія «Сюжети нашого буття: як з ними працюють театри», яку провадитимуть Дмитро Левицький, Вероніка Склярова, Владислав Троїцький, Оксана Черкашина, Ірина Чужинова і Оксана Данчук (модераторка). 
Після цього всі присутні на конгресі зможуть стати учасниками інтерв’ю з диригентом Кирилом Карабицем, яке братиме Євгенія Нестерович.
Володимир Кохан, Денис Метелін, Олександр Михед, Богдан Шумилович, Остап Українець та Іванна Скиба-Якубова (модераторка) поговорять про те, як у гонитві за вподобайками можна змінювати світ. Потім розпочнуться дебати на тему «Народжені креативністю. Креативні індустрії та мистецтво (не) розділені» між Юлією Федів та Олексою Манном, які модеруватимуть Дарія Бадьйор та Юрій Макаров. І заключною подією цього блоку стане дискусія «У кіно та про кіно» за участі Ольги Райтер, Ахтема Сеїтаблаєва, Юлії Сінькевич, Ірини Цілик та Олексія Ананова (модератор).
*Напрям «Театрократія», який досліджуватимуть на конгресі 16 жовтня у Великій сесійній залі Львівської міської ради, курируватиме авторка, перекладачка, видавчиня, членкиня Наглядової ради Інституту стратегії культури Оксана Форостина. Ось як вона характеризує цей напрям: «Від початку ХХ століття перебудовуються політичні єрархії, і щоразу частіше місце в них знаходять люди, які до того здобули навички, мали (та й, можливо, зберегли) амбіції драматургів у первісному значенні цього слова, творців драми. Що тут є причиною, а що наслідком? Чи влада живиться з потенціалу, закоріненого в драматичному мистецтві, а чи потреба в постійному переживанні сюжетів є настільки потужною, що кожному, хто вміє її задовольнити, відкривається шлях (і спокуса) владарювати? Чи в наші дні кожен, хто посідає владу, має розплачуватися за неї безустанним продукування видовища – зі свого життя чи з інших життів? Як і чому ми постали перед цими питаннями?».
Програма цієї події сформована з лекцій «Розігрування влади: конструювання політичної реальності за законами літератури» Пітера Померанцева, «Драматурги і деміурги: автор і спокуса владою» Ганни Улюри, «Ідентичність на кону: як театр корифеїв учив(ся) перформувати українство» Ярослави Стріхи, «Театр жорстокості на екрані: кіно та політика» Івана Козленка.
Завершить останній день дискусія «За лаштунками майбутнього: маніфест дієвців культури» за участі Дарії Бадьйор, Івана Козленка, Ольги Сагайдак, Ірини Подоляк і Оксани Форостини (модераторка).
Програма Малої сцени, яка діятиме всі три дні Конгресу культури, сформована за результатами опен-колу і акцентує на практичних форматах та репрезентації досвідів.
*14 жовтня в Театрі Лесі відбудеться дискусія «Освіта vs самоосвіта культурних менеджерів», яку вестимуть Богдана Брилинська, Ліліана Філіпчук, Василь Косів, Юлія Манукян і Ольга Сагайдак (модераторка). Цього ж дня Ірина Койда представить досвід «Екокультурні проєкти та дауншифтинг: модний тренд чи явище, яке формує майбутнє?».
15 жовтня на цій же локації розпочнеться дискусія «Культура в стратегіях. Як документи допомагають досягати амбітних цілей? Чи ні?» за участі Яни Барінової, Юлії Хомчин, Володимира Шейка, яку модеруватиме Ірина Магдиш. Відтак про те, як фінансування визначає майбутнє культури, дискутуватимуть Христина Бойко, Альона Дмуховська, Станіслав Лячинський, Андрій Москаленко та Божена Пеленська (модераторка). Закінчиться день презентацією Ярослава Петракова «Центри культурних послуг: куди веде реформа?». 
*16 жовтня в «РадіоГаражі» (вул. Князя Романа, 6) упродовж дня представлятимуть досвіди і практичні формати. Модераторка події – Ірина Шимон.
Мистецьку складову Конгресу культури репрезентує артпростір від Влодка Кауфмана, який є куратором мистецької частини, та Олексія Хорошка, проєкт «Екотеатр». Зголоситися на живу участь у події як слухач(ка) можна до 8 жовтня включно, заповнивши форму.
Конгрес «Сцена майбутнього» організовує Інститут стратегії культури та «Вірменська 35» за підтримки Львівської міської ради, Міжнародного фонду «Відродження» і Фундації стратегічних змін.
Підготувала Марічка Ільїна 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8337 / 1.61MB / SQL:{query_count}