Jazz Bez: двадцятий і живий!

З 4 по 6 грудня у Львові, Києві, Тернополі, Рівному та Перемишлі триватиме Міжнародний фестиваль сучасної імпровізаційної музики

Зима до Львова приходить під джаз. Щороку. Попри все. За два тижні, з 4 по 6 грудня у Львові, Києві, Тернополі, Рівному та Перемишлі відбуватиметься XХ Міжнародний фестиваль сучасної імпровізаційної музики Jazz Bez – наймасштабніший за територією поширення джазовий фестиваль Європи.
Двадцятий і живий! Під таким гаслом організатори фестивалю – Інститут Стратегії Культури, а саме незмінний голос Jazz Bez Марта Більська і закулісна чарівниця Юля Хомчин – зібрала усі сили і можливості, аби не зрадити традиціям і не зупинити ходу щорічного культурно-мистецького дійства. Попри смуток 2020 року, попри труднощі та обмеження через карантин ці люди творитимуть ювілейний двадцятий фестиваль як символ переможної сили музики і людей культури. Цього року для проведення Jazz Bez вибір зупинили на відкритій локації. Новий Ennio Event Square дозволяє розмістити і музикантів, і глядачів на безпечній, але зручній для концертів відстані. Такі заходи піднімають життєвий тонус і мотивують, вчать працювати в нових умовах, дають сили рухатись вперед – заради щасливого і здорового майбутнього.
«Для мене і мого середовища головне, що саме у Львові відбувається єдиний транскордонний місійний Jazz Bez. Єдиний, який Без перерви – ось уже 20 років – Без меж, Без упереджень, Без кордонів, – твердить Марта Більська. – Цього року, попри все, він також буде. Бо є символом всепереможності вічних цінностей і наших найкращих прагнень. Відбудеться навіть без спонсорів, бо Jazz Bez – знакова подія для Львова. Так сказало місто».
Варто нагадати, що у 2019 році Jazz Bez переформатувався на фестиваль сучасної імпровізаційної музики. Про це мріяв засновник та продюсер фестивалю Маркіян Іващишин, який відійшов у вічність, залишивши нам багато ідей про вплив якісної музики зокрема і культури загалом на зміни у суспільстві. Цього року Jazz Bez вдруге відбудеться БЕЗ свого засновника. Але Маркіян встиг зробити так багато, що навіть у 2020 році до Львова приїздять ( і ще приїдуть ) ті музиканти, яких запросив особисто Марек Іващишин. До прикладу, цього року до нас завітають викладачі, композитори і виконавці джазу з польського міста Лодзь – брати Марек і Мацєй Кадзєли.
Загалом програма ХХ Jazz Bez була сформована ще у лютому. Серед запрошених зірок – музиканти зі США, Швейцарії, Франції. На жаль, пандемія внесла свої негативні корективи і більшість виконавців змушені були скасувати свій приїзд в останні тижні перед фестивалем. Зокрема, захворіли на covid-19 музиканти Анни-Марії Йопек, яка мала бути головним хедлайнером. Саме тому організаторам довелось скоротити програму і перелік міст, котрі таки зможуть прийняти виступи. Але, попри таке скорочення, Львів отримає два потужних концертних дні, а також – окремий день для навчання і близького знайомства із джазовою музикою для школярів і студентства, адже Jazz Bez завжди пам’ятає про своє покликання і місійність.
Отож, 4 грудня, у п’ятницю, у культурно-мистецькому центрі «Супутник», що на Левандівці, гостей чекають на Відкритий урок джазу, котрий презентуватиме клавішник Том Луголообі і Юлія Швед. Ввечері цього ж дня у LV Cafe jazz club стартує концерт-майстер-клас від Львівської Школи Джазу. 5 грудня, у суботу, для студентів Львівської національної музичної академії, на майстер-клас гри на гітарі від Ігора Закуса і польських викладачів Марека і Мацєя Кадзєли.
Зірки з України, Польщі, Ізраїлю, Данії та Нігерії дадуть концерти для поціновувачів джазу у Львові, Києві, Тернополі, Рівному та Перемишлі. Чого ж чекати у нашому місті?
У суботу, 5 грудня свою музику вам даруватиме польсько-український гурт Maciej Kadziela Music, до складу якого входять Марек Зенон Кадзєла (гітара), Мацей Анджей Кадзєла (саксофон), Адам Томаш Загурський (барабани) та Ігор Закус (бас-гітара).
Композитор, новатор Марек Кадзєла шукає нове звучання та музичні виклики. Він керує джазовим відділом Музичної академії ім. Ґражини і Кейстута Бацевичів у Лодзі. Лауреат численних конкурсів та керівник визнаних музичних формацій. Як музикант активно виступає з концертами, його запрошують на різні музичні проєкти – від джазу і фолку до сучасної та експериментальної музики.
Мацей Кадзєла закінчив аспірантуру в престижній консерваторії ритмічної музики в Копенгагені. Згодом жив у Нью-Йорку, прослухав лекції в Колумбійському та Нью-Йоркському університетах, брав уроки у найвидатніших сучасних джазових виконавців. Співпрацював із представниками скандинавської та багатьма видатними художниками польської джазових сцен. З 2017 року у проєкті ZK Collaboration з видатним польським барабанщиком Адамом Загурським, який згодом обрали для Jazz Forum. Завдяки цьому Мацей виступав у Канзас-Сіті та Омасі, а ще записав альбом за участі Логана Річардсона, легенди Боббі Ватсона, Еріка Аллена та видатних представників молодої польської джазсцени.
Наступними музичну естафету перехопить Shalosh, який формують Гаді Стерн (клавіші), Давід Міхаелі (бас) і Матан Ассаяг (барабани). Заснований у 2013 році, цей ізраїльський інструментальний феномен за три роки зумів підкорити найпрестижніші у світі сцени. Shalosh дивує яскравим індивідуальним звучанням і працює на межі кількох жанрів: року, класики, електронної, африканської та близькосхідної музики. Їх дебютний альбом The Bell Garden викликав великий інтерес у країнах Європи. В 2017-ому тріо видало другий альбом – Rules of Oppression – на французькому лейблі Jazz Family та німецькому лейблі Contemplate Records. Минулого року світ побачила третя платівка Onwards and Upwards. А 30 жовтня цього року на німецькому лейблі Actmusic вийшов їх найсвіжіший альбом Broken Balance.
У неділю, 6 грудня, вечір імпровізаційної музики відкриватиме українсько-нігерійський Аndrey Chmut Band – саксофоніст Андрій Чмут, клавішник Ігор Агріч, гітарист Нікіта Наконечний, басист Джордж Івезе, барабанщик Тобі Фатонаде та Аняня Удонгво на вокалі.
Андрій Чмут – артист американського лейбла SkyTown Records. Працював із Джамалою, Еріком Муром, Хуліо Іглесіасом-молодшим, Тейлором МакФерріном та багатьма іншими зарубіжними і українськими музикантами. У 2018 році Аndrey Chmut Band випустив дебютний альбом Smoothability на лейблі Skytown Records. Наступного року він увійшов до списку 10 кращих альбомів за версією премії Aprize 2019 від радіо «Аристократи» і зайняв четверте місце в TOP 100 Smooth Jazz Albums (Amazon) США. А 6 серпня цього року в Лос-Анджелесі відбувся реліз нового альбому SOULMATE, в якому змішались smooth jazz, фанк та фьюжн.
Фінальну крапку ХХ Jazz Bez у Львові поставить українсько-польський Piotr Baron Quartet, у якому творять такі зірки джазової сцени, як Пьотр Барон (саксофон), Міхал Ярос (контрабас), Ігор Гнидин (барабани) та Анастасія Літвінюк (фортепіано).
Пьотр Барон є однією з найважливіших фігур польського джазу. Випускник Музичної академії ім. Кароля Липинського у Вроцлаві. Грав з видатними джазовими виконавцями Польщі, країн Європи та США. Його неодноразово номінували на престижну премію Фридерика, і, як переможець Jazz-Top журналу Jazz Forum Magazine, він став її власником у 2015 році. Брав участь в записах понад 100 альбомів, а його власна дискографія налічує 9. Авторські композиції Пьотра Барона звучать в постановках театрів Кракова, Вроцлава, Слупська. Поєднує концертну і викладацьку діяльність: виступає з лекціями в музичних вузах Польщі, бере участь в джазових семінарах в США, Австрії, Чехії, Україні.
Думаю, варто нагадати, що Пьотр Барон уже виступав на Jazz Bez зі своїм квартетом, щоправда у іншому складі – 7 грудня 2002 року у Пороховій вежі. А ще Piotr Baron Quartet дарував нам якісну музику 9 травня 2016 року - на XIV «Флюгерах Львова», які того року були продовженням «Львівського місяця» у Вроцлаві – масштабної презентації української культури під час заходів Європейської Столиці Культури.
«Пьотр Барон є ще однією ниточкою, яка пов’язує Львів і Вроцлав – нагадує нам один із текстів того фестивалю. – Саме він розпочинав перший концерт фестивалю Jazz Bez, який розповсюджується зі Львова на інші міста. Його надзвичайно виважений і м’який джаз зайде навіть дуже вимогливим слухачам».
Звісно, усі ми повинні бути свідомі того, що обставини можуть вплинути на перебіг Jazz Bez. У випадку закриття кордонів чи введення суворіших правил карантину організатори фестивалю шукатимуть вихід з ситуації і, ми в це віримо, обов'язково його знайдуть. Про усі зміни поціновувачів імпровізаційної музики і вірних друзів Jazz Bez попереджатимуть одразу ж. А ще усі охочі зможуть долучитись до концертів онлайн в режимі «живого часу» на сторінках Інституту стратегії культури і Jazz Bez.
А от якою буде концертна програма в інших містах повідомлять вже зовсім скоро.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8405 / 1.62MB / SQL:{query_count}