Шоу тижня від "Львівської Пошти"

«ЕнеЇда»:  перше кулінарно-літературне шоу

Сьогодні ми розповімо не про фільм чи серіал тижня від «Львівської Пошти», а про досить рідкісного «звіра» у наших оглядах – телевізійне шоу. Цікаво, що навіть для свого формату цей проєкт дуже незвичний і нестандартний. Перше у своєму роді кулінарно-літературне шоу «ЕнеЇда» виходить на каналі «UA:Перший» з 2018 року і покликане повністю перевернути традиційне бачення української кухні та ознайомити глядачів із невідомими сторінками життя українських письменників.
Незмінним ведучим шоу є відомий кулінарний експерт та засновник «Гастромайстерні Конфітюр» Євген Клопотенко, який щотижня запрошує до себе на кухню знавців української літератури і разом з ними знайомить глядачів з маловідомими рецептами української кухні, які, окрім усього іншого, були улюбленими стравами наших письменників.

Чому саме такою є назва проєкту? «Енеїда» Котляревського – це книга, яка багато значить для мене. Більшість з нас читали її, але досить давно – у шкільні роки. У такому віці вона здається доволі веселою та легкою, ви швидко читаєте її, але не помічаєте підтексту, не вчитуєтесь між рядків. Думаю, цей твір треба обов’язково перечитувати у більш зрілому віці, – пояснює Євген Клопотенко. – Це може звучати дивно, але я вважаю цю книгу мало не абеткою української кухні. Адже в ній перелічено близько 80% того, що їли українці сотні років тому. До всього цього радянського союзу з його олів’є та котлетами по-київськи. Саме ця книга підірвала мені мозок так, що я, немов очманілий, почав вивчати українську кухню. Саме цю книгу взяв за основу при створенні меню для ресторану «100 років тому вперед». Я думаю, що Котляревський своїм літературним шедевром, сам того не плануючи, створив свого роду шпаргалку для кухарів, яку не помітили за радянських часів при знищенні елементів української ідентичності. Так, вона не зовсім про кухню, але від цього вона є тільки кращою. Загалом, я усім рекомендую її перечитати – ви обов’язково щось знайдете для себе нове».
Команда програми вже встигла створити аж три сезони. То про що ж вона і чим така унікальна? Кожен випуск «ЕнеЇди» починається із подорожей ринком – гості відправляють Євгена Клопотенка на закупи зі списком продуктів. Саме за цим списком ведучий має вгадати, яку страву готуватиме цього разу і з яким письменником вона пов’язана. А через продавців гості передають підказки про героя програми – це не лише слова, а й нитки і навіть... стара відеокамера. Але найцікавіше починається, коли Клопотенко повертається на кухню і готує страву, яку полюбляв їсти чи яскраво описував один з українських класиків.
Окрім кулінарних міфів команда «ЕнеЇди» розвінчує і літературні стереотипи, як то: «Всі письменники сиділи в тюрмі, страждали і боролися». Проєкт також встиг скласти рейтинг письменників із найбільш бурхливими біографіями: під третім номером у ньому футурист Михайль Семенко, під другим – натурист, сироїд і нудист Володимир Винниченко, а перше місце віддали улюбленцю жінок, головному тусовщику і любителю устриць з телятиною Тарасові Шевченку. Ці факти звісно шокували Євгена, але найбільший стрес він пережив ще під час підготовки до зйомок, коли почув, що йому вперше в житті доведеться мати справу з письменниками, поетами, літературознавцями і критиками. Про їх роботу кухар не знав взагалі нічого і порівнював... із збагачувачами урану. Але за час роботи над проєктом відкрив для себе прошарок українського бомонду, людей із іншої планети, з якими він нарешті почав спілкуватися.
Лише за перший сезон Євген познайомився із більш, ніж 50 продавцями і дав людям понад 100 корисних порад з вибору продуктів. А ще приготував 25 страв, пов’язаних з письменниками. Проте найпопулярнішою і найбільш резонансною у соцмережах стала рубрика УкрЇж. Щоб віднайти 25 автентичних українських рецептів «ЕнеЇда» організувала всеукраїнську акцію. Для участі у ній треба було викласти на своїх сторінках у соцмережах перепис української страви з гештегом #УкрЇж. З них Євген обирав найкращі і готував за ними страви в межах програми. Деякі кухар змінював, аби зробити цікавішими чи навпаки більш повсякденними, а деякі готував строго за переписом і відкривав для себе досі не відомі страви – крупки, варянку і багато інших. Адже в українській кухні існує чимало цікавих наїдків, про які більшість пересічних людей навіть не чули. Україна велика і потрібно встигнути спробувати все!
«Що ми знаємо про українську кухню? Галушки, вареники, борщ. Але це не становить і десятої частини від нашої кулінарної традиції, – твердить виконавча продюсерка кулінарно-літературного шоу Катерина Феленюк. – Євген – справжній патріот, який марить ідеєю питомо української кухні, страв, які легко, швидко та недорого готувати. Окрім того, він розробив проект реформування харчування в українських школах. Мені дуже близька його ідея вивести українську кухню на новий рівень. І думаю, що «ЕнеЇда» – це один із перших кроків у цьому напрямку».
А от уже в третьому сезоні програми почали створювати не лише про письменників, а й про інших видатних українців. У кожному випуску гості «ЕнеЇди» розказують про архітекторів, художників, музикантів, політиків, меценатів і готують разом із Євгеном Клопотенком улюблені страви героїв, яким присвячений випуск.
«У третьому сезоні «ЕнеЇди» ми говоримо про крутих українців, які залишили слід в історії, – каже Євген Клопотенко. – Щоразу я думаю, що знаю цікаві факти вже про всіх визначних людей в Україні, але в цьому сезоні стільки незвичайних історій! Я, наприклад, не знав, що українець винайшов гелікоптер, і ще багато речей зробили саме українці!».
Щосуботи о 09.07, повтори щодня о 06.07 і 03.10 на каналі «UA:Перший»
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8374 / 1.58MB / SQL:{query_count}