Яка вона – “Ціна правди”?

Львів’яни першими в Україні побачать нову роботу номінантки на премію “Оскар” Аґнєшки Голланд про репортера Ґарета Джонса

У понеділок, 25 листопада, о 19.00 в “Кінопалаці” (вул. Театральна, 22) на допрем’єрному показі представлять фільм Аґнєшки Голланд “Ціна правди” (квитки на нього можна придбати на kinopalace.lviv.ua). В широкий український прокат історичний трилер вийде 28 листопада.
Дія кінострічки розгортається в 1933 році. Англійський репортер Ґарет Джонс шукає свою наступну велику історію. Останні новини приводять його до Москви, де він знайомиться із журналісткою Адою Брукс. Ада відкриває йому очі на “радянську утопію”, яка не має нічого спільного з реальністю. І Ґарет, попри смертельні погрози, розпочинає своє розслідування. Переховуючись від спецслужб СРСР, крок за кроком він розкриває правду про трагедію українського народу: Голодомор, жорстку цензуру, змову та масові репресії. Саме його викриття згодом стануть підґрунтям для роману “Колгосп тварин” Джорджа Оруела.
Цікаво, що мати Ґарета Джонса працювала гувернанткою в родині валлійського промисловця Джона Г’юза, засновника міста, яке назване на його честь, – Юзівка (тепер Донецьк). Розповіді матері про Україну дуже запам’яталися Ґаретові, і він мріяв її побачити. Журналіст навчався в Кембриджі, де вивчив російську, французьку та німецьку мови. Уперше потрапив до СРСР у 27 років. У 1933-ому брав інтерв’ю в Гітлера, навіть подорожував із ним та Геббельсом у одному літаку.
Репортер не дожив до 30-річчя один день – його застрелили. Існує версія, що замовниками були радянські спецслужби. Щоденники Ґарета на початку 90-их років минулого століття на горищі будинку знайшла племінниця журналіста Маргарет Коллі.
Фільм “Ціна правди” – спільного виробництва Польщі (Film Produkcja за підтримки Polish Film Institute), України (Kinorob за підтримки Державного агентства України з питань кіно) та Великобританії (Jones Boy Film). Над створенням сценарію сценаристка та продюсерка Андре Халупа працювала 14 років. Окрім статей і щоденників Ґарета, офіційних джерел та праць істориків, їй допомогли мемуари дідуся, який жив в Україні до Другої світової війни. Фільм знімали в Польщі, Шотландії та Україні, зокрема у Києві, Харкові, Київській та Чернігівській областях.
Над цим проєктом, як і над “Захаром Беркутом”, працювала міжнаціональна команда. Наприклад, до акторського складу ввійшли як українські актори, так і закордонні. Роль Ґарета Джонса виконав Джеймс Нортон, знаний за фільмами “Війна і мир”, “Щаслива долина”, “МакМафія”. Про свого героя він каже: “Ґарет був дуже особливою людиною! Як актор, я часто мушу грати досить конфліктних персонажів, які несуть травму і темряву. Та Ґарет був доброю душею від самого початку свого життя. Він знав, чого прагне, і заплатив найбільшу ціну, щоб досягти цього”.
Американський актор Пітер Сарсгаард, який став відомим завдяки ролям у фільмах “Хлопці не плачуть”, “Афера Стівена Гласса”, “Лавлейс”, “Жасмин” у історичному трилері “Ціна правди”, втілив Волтера Дюранті – керівника московського бюро “Нью-Йорк Таймс”, “голос Радянського Союзу”, головного пропагандиста СРСР на міжнародній арені та людину, чиї матеріали коштували Ґаретові Джонсу кар’єри. Ось яким він побачив свого героя: “Він мав руйнівну силу, приймав рішення, що впливали на життя інших людей, в Україні мільйони гинули від голоду, а він брехав. Він відчував, що заслуговував на ту розкіш, якою оточив себе у Москві”.
Журналістку Аду Брукс втілила на екрані Ванесса Кірбі, відома ролями у серіалі “Корона” та фільмах “Місія неможлива: Фолаут”, “Форсаж: Гоббс та Шоу”.
Офіційний саундтрек до фільму створила співачка Джамала. “Мене вразила історія, яка стала основою фільму. Події кінострічки розгортаються під час одного з найбільш трагічних періодів, який замовчували десятиліттями. В центрі оповідання – звичайний журналіст, який проявляє справжній героїзм, щоб донести інформацію про Голодомор до світової громадськості. Як ми знаємо, люди, які не бояться і борються за правду, платять за це високу ціну. Мені близька ця ідея, вона багато в чому перегукується з моєю творчістю”, – коментує вона.
Презентувати кінострічку у Львові будуть її продюсер Єгор Олесов, знаний завдяки кінопроєктам “Незламна” (2015 р.), “Сторожова застава” (2017 р.), “Викрадена принцеса: Руслан і Людмила” (2018 р.), “Захар Беркут” (2019 р.), “Пульс” (2020 р.), “Мавка. Лісова пісня” (2021 р.), а також маркетинг-директор film.ua group Поліна Толмачова.
“Це дуже болюче і, на жаль, актуальне питання – правди, постправди, ціни, яку кожен із нас платить щодня, вирішуючи, чи говорити йому правду, чи бути на боці зла. І в цьому контексті увічнити історію Ґарета в художньому фільмі, через який щонайбільше людей зможуть дізнатися про неї, було дуже для нас важливо. Ця кінострічка ще до виходу на екрани стала драйвером крутих і цікавих подій. І одна з них – презентація книги”, – розповіла Поліна Толмачова.
Окрім презентації фільму, під час події представлять також книгу “Ґарет Джонс. Ціна правди” від видавництва “Жнець”. До неї ввійшли вибрані статті та хроніка життя і пам’яті Ґарета Джонса. В основі книги – бакалаврський книжковий проєкт студенток Інституту журналістики КНУ ім. Т. Шевченка Валентини Пасічної та Олени Тищук “Журналіст Ґарет Джонс”. Книга вийшла двома мовами – українською та англійською – за ініціативи видавництва і доценток кафедри видавничої справи та редагування Інституту журналістики КНУ ім. Т. Шевченка Марини Женченко та Ярослави Приходи, яка й презентує видання в своєму рідному місті у рамках всеукраїнської прем’єри фільму.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8469 / 1.58MB / SQL:{query_count}