Митці та правозахисники пліч-о-пліч!

Львів приймає 83 Міжнародний конгрес ПЕН. Що це за подія, чим вона важлива і які заходи відбуваються у її рамках

У Львові триває 83 Міжнародний конгрес ПЕН. Це щорічна подія однієї з найстаріших і найвпливовіших правозахисних організацій світу – Міжнародного ПЕН-клубу, який об’єднує професійних письменників, редакторів і перекладачів від 1921 року.
Тема цьогорічного конгресу – “Відстоювання правди у добу пропаганди”. Він розпочався з акції на підтримку Олега Сенцова. Волонтери події зустрічали письменників у Львівському аеропорту з табличками “Олег Сенцов”.
“Таким жестом ми засвідчуємо підтримку Олегові Сенцову, який ув’язнений від 11 травня 2014 року в російській тюрмі, і віримо, що невдовзі таки зможемо зустріти його у Львові”, – заявляють волонтери конгресу та учасники флешмобу.
За свободу слова потерпають ще багато письменників, журналістів і громадських діячів, але саме постать Олега Сенцова стала фокусною для цьогорічного конгресу. Зокрема, у “Львіварні” в рамках спецпроекту “КіноПравда” представили кінострічку “Процес” (2017 р., режисер Аскольд Куров, 16+) та шокуюче відеосвідчення про кримські події 2014 – 2016 років. А в стінах LEM Station учасникам події представили частину п’єси Олега Сенцова в рамках заходу під назвою “Порожні стільці”. Цей твір митця організатори обрали невипадково – за задумом автора люди в цій постановці перетворюються на номери справ і статей різних юридичних кодексів. Відтак вона безпосередньо вказує на несправедливо ув’язненого в Криму російською окупаційною владою Олега Сенцова.
Варто звернути увагу, що учасники і гості 83 Міжнародного конгресу ПЕН у Львові з тривогою стежать за подіями в окупованому Росією Криму. 22 вересня там винесуть вирок у справі нашого колеги, відомого кримського журналіста, оглядача Радіо Свобода і кореспондента всеукраїнської газети “День”, члена Українського ПЕН-центру Миколи Семени. Навесні 2016 року в Криму почалися масові обшуки. Після цього проти Миколи Семени порушили кримінальну справу через заклики до порушення територіальної цілісності Росії. Підставою стала стаття, опублікована в інтернет-виданні “Крим. Реалії”. На думку слідства, в тексті автор закликав до повернення півострова Україні, що кваліфіковане як сепаратизм у відношенні до Росії.
На допиті ФСБ Микола Семена заявив, що у своїх матеріалах реалізував право на “вільне висловлення думки”. Сьогодні журналіст перебуває під слідством і не може залишати Крим, незважаючи на поганий стан здоров’я.
Міжнародна і Європейська федерації журналістів, офіс представника ОБСЄ з питань свободи слова закликали ФСБ Російської Федерації випустити журналіста з Криму на лікування, однак позитивної відповіді не отримали. Учасники і гості 83 ПЕН-конгресу також вимагають виправдати члена українського ПЕН-центру Миколу Семену і дати йому можливість виїхати на лікування. На одній з подій конгресу вони мали можливість заслухати відеозвернення журналіста.
“Ми всі в Криму цінуємо та вважаємо дуже важливою вашу підтримку і ваші вимоги припинити репресії. На жаль, диктатори під час своєї агресії розраховують не лише на воєнну силу, але й на слабкість і повільність світової та європейської демократії. Тому світові демократичні рухи мають зрозуміти, що російська диктатура загрожує сьогодні не лише Україні, вона загрожує всій Європі, зрештою, сьогодні вона поставила на межу третьої світової війни практично весь світ, – акцентує Микола Семена. – Україна сьогодні – це передній край боротьби за перемогу демократії, який здати не можна ні за яких умов, бо надалі може настати катастрофа для міжнародного права, катастрофа для демократичних рухів, повторення трагедій, які спіткали людство у ХХ столітті. Це може призвести до численних і невиправданих жертв”.
У рамках конгресу до 24 вересня в місті відбуватимуться не лише закриті засідання, а й багато цікавих акцій, до яких зможуть долучитися всі охочі. Завдяки йому Львів на кілька днів став світовим центром літературних та інтелектуальних дискусій. Тут відбувається чимало панельних дискусій, літературних читань, презентацій і зустрічей за участі літераторів та правозахисників з понад 70 країн світу. Зокрема сьогодні, 21 вересня, о 14.00 в прес-румі готелю “Дністер” (вул. Матейка, 6) відбудеться презентація виставки воєнної фотографії фіналіста Пулітцерівської премії Єфрема Лукацького і лекція автора “Конфлікти: історія за кадром”. Захід організований у партнерстві з Комісією журналістської етики та за підтримки Координатора проектів ОБСЄ в Україні.
Єфрем Лукацький – фотограф Associated Press, очільник фотослужби українського бюро. В 2005 році став фіналістом Пулітцерівської премії за роботи, створені під час війни в Чечні. Працював у Афганістані, Іраку, секторі Газа. Знімав арешт Саддама Хусейна в місті Тікрит. Автор української фотографії, проданої на аукціоні Sotheby’s. Його знімки друкували у виданнях Тime, Newsweek, The Herald Tribune.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8134 / 1.57MB / SQL:{query_count}