“Музична сфера недостатньо відкрита для молоді”

Остап Майчик, директор Міжнародного фестивалю “Академія” Молоді – молодим”, проректор з науково-педагогічної діяльності Львівської національної музичної академії ім. М. Лисенка, – про другий фестиваль, мету заходу, його перші здобутки і цьогорічні концерти

З 15 до 24 квітня у Львові відбудеться II Міжнародний фестиваль “Академія” Молоді – молодим”, покликаний дати дорогу творчій та обдарованій молоді Львова. Концерти відбуватимуться у Львівській обласній філармонії, Львівській національній музичній академії ім. М. Лисенка, Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла та НУ “Львівська політехніка”.  
Що це за фестиваль, яка його мета і перші здобутки, а також, чого саме варто чекати від нього, розповів директор фестивалю, проректор з науково-педагогічної діяльності Львівської національної музичної академії ім. М. Лисенка Остап Майчик.
– Дати дорогу молодим – велика справа, що заслуговує поваги. Як виник задум такого почину?
– Ідея проведення фестивалю належить ректору Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка народному артистові України Ігореві Пилатюку. Вона зумовлена тим, що серед великого інформаційного навантаження, в якому перебуває суспільство, дещо губиться діяльність музичного закладу. 
Музична академія має славу і авторитет. Більшості жителів Львова відомо, що є такий навчальний заклад, де навчають музики. І це абстрактне, узагальнене уявлення. Однак музична сфера недостатньо відкрита для молоді. 
У Львові студентство навчається в численних освітніх закладах. Метою фестивалю було популяризувати і донести до широкого загалу діяльність музичної академії. На академічних кафедрах творчо працюють великі й малі музичні колективи, які часто концертують, мають відкриті виступи. Слухачами більшості концертів є ті, що традиційно відвідують Львівську філармонію. Інша частина концертів може бути цікавою для великої частини молоді, але молодь ця ще не відвідувала ні філармонії, ні театрів. Так народилося мото фестивалю – “Молоді – молодим”. 
Ігор Пилатюк, член ради ректорів вищих навчальних закладів Львова, звернувся до ректорів Львова з пропозицією у рамках фестивалю широко ознайомити студентів з музичною творчістю їхніх ровесників – молодих виконавців і колективів. Торік на концерти першого фестивалю приходила молодь і відкривала для себе нові грані музичної творчості.
– І цей задум має про­дов­ження?
– Результати першого фестивалю зміцнили нашу впевненість, що варто рухатися далі. Час проведення заходу вибрали вдало, тому й другий фестиваль – у квітні (з 15-го до 24-го). 
– Чи з’явилися в другого фестивалю нові ідеї?
 – На фестивалі молодь виконуватиме і молодь слухатиме – молоді для молодих. Сподіваємося завдяки цьому заходу повернути інтелектуального слухача. Саме так залучаємо небайдужу молодь інших інституцій до творчого, мистецького життя Львова, оздоровлюємо і підносимо рівень споживання високого художнього музичного мистецтва.
Фестиваль розрісся: якщо минулого року під час нього відбулося вісім концертів, то зараз їх заплановано 14. Під час першого фестивалю ми працювали з різними інституціями Львова, а стратегію другого фестивалю вже змінили: він має одного генерального партнера, який допомагає провести захід. Це НУ “Львівська політехніка”. 
У  Львівській політехніці та у Франковому виші численні художні колективи демонструють високий виконавчий рівень, а це надихає і спонукає творців колективів, і зрештою, викладацький та керівний склад, показати творчі здобутки на сцені Львівської філармонії. 17 квітня спільно представлять хорову музику студентський хор академії і хорова капела “Геудеамус” Львівської політехніки. А 19 квітня Львівська політехніка презентує у філармонії свої творчі колективи. 
– Які концертні програми фестивалю для вас як організатора важливі?
– Смаки наших поціновувачів різноманітні: хтось любить співати, танцювати, хтось – акордеон, віолончель, хтось – камерну музику, а хтось – фортепіано. І всі ці замилування присутні в концертах фестивалю “Академія”. Кожен концерт базується на виконавстві кафедри: скрипки, концертмейстерства, ансамблю, квартету, джазової кафедри, а також великих студентських симфонічних оркестрів. 
З огляду на те, що зараз триває Великий піст, особливої уваги заслуговує концертна програма 22 квітня у Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла, де духовне слово матиме митрополит Ігор Возьняк. Солісти і оркестранти за участі хору і симфонічного оркестру Оперної студії академії виконають масштабний твір Антоніна Дворжака Stabat Mater.
Академія славиться Опер­ною студією. Маємо творчі контакти із Норвезькою консерваторією в місті Тромсьо, розвиваємо контакти із Французькою музичною інституцією в Ліоні. 
Заанонсую концерт, який не ввійшов до проспекту нашого фестивалю і дещо виходить за його рамки, – це постановка “Дон Жуана” у Львівській опері. Варто наголосити, що торік саме прем’єра цієї опери за участі студентів, хору і оркестру мала яскравий успіх. 
Величезну роботу провів режисер-постановник Василь Вовкун. Це креативна особистість, цікавий викладач. Студенти у захваті від його викладацької роботи, із задоволенням відвідують репетиції. Постановка “Дон Жуана” – новий і надзвичайно цікавий творчий експеримент для музикантів. Концерт умовно є 14-им концертом фестивалю.
 – Чи маєте підтримку від держави?
– Є лише розуміння, що такий фестиваль потрібен. Якщо проаналізувати місця його проведення, то концерти, які відбуватимуться в залах музичної академії і Львівської політехніки, – у сфері уваги і підтримки самого закладу, а концерти у Львівській філармонії потребують комерційної складової. Сім концертів фестивалю відбудуться у філармонії. Їх дуже вигідно відвідати завдяки 100-гривневому абонементу фестивалю або ж придбати квитки на окремі філармонійні концерти вартістю 30 гривень. Для тих, що прийдуть послухати їх у академії, Гарнізонному храмі чи в Політехніці, вхід вільний. 
Розмовляла
Ольга Максим’як
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8243 / 1.58MB / SQL:{query_count}