Кількість туристів у Золочівському замку щороку збільшується на 20 тисяч

Найбільший інтерес до цієї пам’ятки архітектури мають жителі східних та центральних областей України, українці з канадської та американської діаспор, а також гості з Австрії, Франції та Німеччини

Найбільший інтерес до цієї пам’ятки архітектури мають жителі східних та центральних областей України, українці з канадської та американської діаспор, а також гості з Австрії, Франції та Німеччини

zolo4iv.jpg 

zolo4iv1.jpg

zolo4iv2.jpg

Золочівський замок зустрів нас сонячною травневою погодою та неймовірним запахом бузку на старовинних мурах. Хоча було ще доволі рано й працівники ще поралися на території, туристи вже починали навідуватися до замку. Поважні старші пани й пані походжали алеями парку у французькому стилі, а жваві діти весело видиралися на мури, щоб з висоти оцінити велич замку і красу довколишніх територій. А подивитися було на що – поєднання яскравих зелених луків з жовтими полями ріпаку полонило погляд. Та повернімося до замку.

Цього дня, 17 травня, на відвідувачів чекав приємний сюрприз. Крім того, що вони могли погуляти територією замку, відвідати Китайський палац та нижні поверхи Королівського палацу, до уваги туристів Львівський театр ім. М. Заньковецької запропонував виставу «Журавлине пір’ячко». Історія про дівчину-журавля, яка стала дружиною хлопця, який колись врятував їй життя, манила у таємничий світ східних народів. Театрали нагадали присутнім, що ні дружбу, ні кохання не купиш за гроші, а всі негаразди зможуть подолати щирі почуття. Опісля вистави відбулася показова чайна церемонія за участі акторів театру.

Як розповіла завідувач відділу східних культур Львівської галереї мистецтв Тетяна Олейникова, цю першу чайну церемонію провели на площі перед палацом, оскільки чайна зала, яка розміщена на другому поверсі палацу, поміщає лише 8 осіб. «Справжня чайна церемонія може тривати від двох годин. У майбутньому, якщо будуть гроші, плануємо проводити такі церемонії хоча б раз на рік. Окрім того, у планах  проведення майстер-класів,  – розповіла Т. Олейникова.  –  Чайна церемонія – це не тільки пиття чаю, це ще й мистецтво створювати відповідний настрій. Майстер чайної церемонії вчиться не менше 10 років». Відбувалося дійство на фоні Китайського палацу, одного з трьох унікальних палаців, які збереглися до сьогодні. Ще один палац є у Росії, недалеко від Санкт-Петербурга, інший – в Німеччині, біля Берліна. Мені, як людині, яка вперше відвідала цей замок, було цікаво, яким чином замок у китайському стилі з’явився на Львівщині. Як розповів «СП»  науковий співробітник Золочівського замку Богдан Омельчук, сам замок спорудили у 30-х роках XVII ст. А наприкінці XVII ст. до Речі Посполитої дійшла мода на східну культуру.

Тож панство, яке мало можливість, створювало в своїх домах кабінети у східномі стилі. А володар замку польський король Ян ІІІ Собеський для своєї дружини француженки Марії-Казимири (Марисеньки) створив палац. Згодом впродовж 100 років у китайському палаці була пральня, і сьогодні наслідки її діяльності даються взнаки. Незважаючи на те, що чотири роки тому в палаці зробили ремонт, від сирості штукатурка почала осипатися. 

Ще однією цінністю Золочівського замку є Великий королівський палац. Хоча його відкриття після реконструкції планувалося на минулу суботу, замок не встигли відремонтувати ззовні, тому відкриття перенесли. Сьогодні для туристів відкритий нижній поверх замку, а щоб відвідати другий, треба чекати до серпня – офіційне відкриття обіцяють на День незалежності – 24 серпня. А подивитися тут є на що! Палати Яна Собеського, тронна зала... Королівська велич просто полонить. Загалом на другому поверсі є 10 кімнат, з яких ще потребують реставрації чотири. Як розповідає головний реставратор Анна Славінська, реставраційні роботи у замку розпочалися ще 1986 року, але через недостатнє фінансування розтягнулися аж на 20 років. А рахувати скільки грошей було витрачено за ці роки, справа невдячна. Меблі, картини, які тепер прикрашають палати, впродовж років зберігалися у приватних колекціях, а також у фондах галереї. Унікальним надбанням Золочівського замку є колекція дерев’яних макетів церков України, які створив львів’янин Михайло Яськович. Колекція налічує понад 40 експонатів. А. Славінська також повідомила, що в майбутньому для того, щоб замок приносив прибутки, у Короліському палаці планують проводити різноманітні урочистості. До речі, тепер у Китайському палаці на замовлення реєструють шлюби. Вартість такої послуги – 500 грн. У Королівському палаці за таке задоволення, мабуть, доведеться  платити більше.
Окрім ремонту замку руки майстра потребують в’їзні ворота, які не ремонтували 400 років, та оборонні мури.

Сьогодні Золочівський замок є цікавою знахідкою для туристів. І в останні роки сюди щораз більше приїжджають туристи зі столиці України, а також зі Східної та Центральної України, найбільше з Одеси, Донецька та Хмельницького. За словами Б. Омельчука, за 2007 рік замок відвідало майже 100 тис. туристів, і з кожним роком їхня кількість зростає. «Тепер менше приїжджає поляків, проте зростає кількість туристів з діаспори з Канади та США. Окрім того, приїжджають гості з Австрії, Франції, Німеччини. Найбільший наплив туристів припадає на травень, вересень. 30 % всіх екскурсантів становлять учні та студенти», – говорить працівник замку.

Екскурсії проводять тільки українською мовою, а іноземні туристи приїжджають зі своїм перекладачем. Б. Омельчук запевняє, що непорозумінь через таку ситуацію не було, туристи знають про такі вимоги. Проте науковий співробітник повідомив, що можливо в майбутньому за окрему плату екскурсії іноземною мовою проводитимуть. Окрім відновлення замку,  до збільшення кількості туристів також сприяє розвиток інфраструктури – відкриття готелів, кафе тощо.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9058 / 1.59MB / SQL:{query_count}