Музичний міст між Краковом та Львовом

У другій половині серпня поціновувачі класичної музики зможуть відвідати одразу два фестивалі в двох європейських країнах, які відбуватимуться одночасно

фото: blog.globtroter-krakow.com
Вже зовсім скоро жителів двох європейських міст сколихне досить важлива музична подія: з 15 до 31 серпня відбудеться Міжнародний фестиваль “Музика в старому Львові” та паралельний – “Музика в старому Кракові”.
Краків прийматиме українських гостей вже у 39 раз – саме стільки разів там проводять цей фестиваль, а ось місто Лева організує його вперше. “Музика в старому Львові” відбудеться завдяки активній підтримці оркестру. Народний артист України Сергій Бурко, засновник і головний диригент “Віртуозів Львова”, коментує це так: “Фестиваль декларує речі, пов’язані із загальносвітовими культурними цінностями і традиціями Львова. Ми дивимось у майбутнє, хоча розуміємо, що теперішня політична ситуація в Україні складна”. 
Фестиваль є цікавим та ексклюзивним вже тому, що паралельні концерти відбуватимуться в храмах та у визначних історичних будівлях двох старовинних міст. Цікавою подробицею є те, що для проведення цього заходу організатори спеціально вибрали літній місяць, коли більшість поціновувачів академічної музики перебувають у відпустках. Адже відвідування класичного концерту і смакування творів високого мистецтва є такими приємними елементами відпочинку.
Іншою досить важливою деталлю стало те, що фестивалі “Музика в старому Львові” та “Музика в старому Кракові” зможуть об’єднати українське та польське міста, і це буде ще одним кроком назустріч євроінтеграції. 
В цьому престижному музичному заході візьмуть участь музиканти з усього світу. У Львові відбудуться виступи польських виконавців, а в Кракові – українських. Фестиваль пройде під батутою талановитих львівських митців  – диригентів Юрія Луціва та Сергія Бурка, а також краківського диригента, метра академічної музики Станіслава Галонського.
Справжньою сенсацією фестивалю є приналежність композиторів до історії Львова і Кракова, адже де ще, як не на такому фестивалі, ви зможете побачити стільки тематично підібраних імен?!
Звучатиме музика Франса-Ксавера Моцарта, який заснував у нашому місті Товариство святої Цецилії, а згодом – консерваторію (тепер Львівська національна музична академія ім. М. Лисенка – “Пошта” ). Відвідувачі концертів матимуть змогу поринути в атмосферу музики Альберта-Франца Допплера, який народився у Львові і писав здебільшого твори для флейти. Саме на цьому фестивалі у місті Лева відбудеться прем’єра опери “Сокіл” відомого українського композитора-класика, одного із засновників Глухівської співацької школи Дмитра Бортнянського. Поціновувачі академічної музики  зможуть почути виконання творів відомого польського композитора  і скрипаля, що свого часу дав низку концертів у Львові, Кароля Ліпінського.

фото: philharmonia.lviv.ua 
У фінальному концерті організатори представлять загадковий твір “Реквієм” геніального віденського класика Вольфганга-Амадея Моцарта. 
Одним із яскравих музичних дійств стане концерт у День Незалежності: 24 серпня львів’яни та гості міста зможуть відзначити це свято разом із музикантами Львівської філармонії. У Домініканському соборі о 18 годині відбудеться концерт під назвою “Львівський Паганіні”. У виконанні академічного камерного оркестру “Віртуози Львова”  під батутою молодої талановитої диригентки Ірини Вакуліної прозвучать твори вже згаданого  Кароля Ліпінського (1790 – 1861 рр.) 
Кілька штрихів до творчої біографії митця: народився в сім’ї скрипаля, капельмейстера оркестру при дворі Потоцьких, в містечку Радині Подляськім поблизу Любліна. На світогляд майбутнього композитора вплинув його батько, а також Юліан Добриловський – один із упорядників “Богогласника”, попередник Маркіяна Шашкевича. Свідченням його творчих починань можна вважати написані у 1810 році три симфонії та “Варіації на теми з опер “Попелюшка” Д. Россіні”, Rondo alla Polacca, а також низку концертів для скрипки. Професійні заняття музикою заклали підвалини подальшої активної концертної діяльності Кароля Ліпінського, вплинули на його зацікавлення фольклором галицької землі.
У 1817 році Ліпінський дав низку скрипкових концертів у Львові. І здобувши на них неабиякий успіх, розпочав гастрольну кар’єру – вирушив до Європи. 1818 рік  став знаковим для митця, тому що саме на шляху до Італії він познайомився з Ніколо Паганіні, який на той час вважався найкращим європейським скрипалем. У цьому ж році  Паганіні та Ліпінський дали спільні концерти у П’яченці. Виступи запам’яталися очевидцям як “великі дуелі скрипалів” (один із турнірів гри на скрипці офіційно завершився нічиєю, а отже, і Паганіні, і Ліпінського визнали віртуозними виконавцями). Успіх супроводжував Кароля  Ліпінського і далі: він мав за честь грати власний концерт для скрипки перед королівським двором у Лондоні.
Відень також зустрів його досить тепло, адже саме тут він став почесним громадянином австрійської столиці. Одним із яскравих моментів творчої біографії музиканта було те, що під час виступів у Парижі він уперше в Європі виконав мелодію  української народної пісні “Їхав козак за Дунай”.
У 1829 році Ліпінський став капельмейстером і директором оркестру у Львівському театрі. 1839 рік приніс композитору визнання: він став концертмейстером оркестру в Дрездені. Скрипаль активно підтримував зв’язки з молодими європейськими музикантами. Його виконавська майстерність так захопила молодого композитора-романтика Фредеріка Шопена, що він згодом допоміг Ліпінському організувати концерти в Парижі. Останньою його артистичною мандрівкою стала поїздка до Києва.
В 1833 році вийшла друком його спільна з польським дослідником Вацлавом Залеським збірка “Piesni polskie i ruskie ludu Galicyjskiego” (“Пісні польські і руські люду галиційського”), яка є одним із найвагоміших видань музичного фольклору Галичини.
Потрібно зазначити, що в збірці уміщені близько 1459  словесних текстів, майже 570 із них – суто українського походження. Упорядник простежує зв’язок пісень із життям простих людей та їхнім світоглядом. В 1845 році митець оселився у Вірліві (Урліві) на Тернопільщині – колись родинному селі його предків. Тут 1861 року і скінчилося його життя.
Серед творів митця – “Варіації на теми з опери “Попелюшка” Д. Россіні”, концерти для скрипки з оркестром, “Фантазія і варіації на теми з опери “Сомнамбула” Белліні та ін.
Відвідати концерт і тим самим підтримати польсько-українські зв’язки у День Незалежності України матиме змогу кожен. Отож, не пропустіть цього музичного дійства, а також самого фестивалю, який у перший і, маємо надію, не в останній раз проводитимуть у нашому місті! 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8145 / 1.59MB / SQL:{query_count}