Батьку наш Тарасе!

Впродовж двох тижнів у Львові триватимуть урочистості з нагоди ювілею Великого Кобзаря

фото: Євген Кравс
У минулому числі “Пошта” вже розповідала своїм читачам про численні акції, приурочені до 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка. Але урочистих подій до ювілею Великого Кобзаря у нашому місті запланували надзвичайно багато. Тож сьогодні пропонуємо вам оглянути невеликий фотозвіт урочистостей, які вже відбулись, а також анонсуємо нові заходи, які проведуть у Львові впродовж двох тижнів.
У Національному музеї у Львові ім. А. Шеп­тицького (просп. Свободи, 20) львів’яни та гості міста зможуть відвідати виставку “І оживе добра слава, Слава України…”. В рамках цього проекту у виставкових залах музею представлені колекція офортів Тараса Шевченка, надана київським Національним музеєм Тараса Шевченка, експозиція “Образотворча шевченкіана” від Національного музею у Львові ім. А. Шептицького та відеоінсталяція Сергія Проскурні “Наш Шевченко”.
А у відділі європейського мистецтва ХІХ – ХХІ ст. львівської Національної галереї мистецтв ім. Б.Г. Возницького (вул. Сте­фаника, 3) також впродовж двох тижнів триватиме персональна виставка фотографій “Україна – земля Тараса” Василя Пилип’юка, лауреата Національної премії України ім. Т.Г. Шевченка, фотохудожника, публіциста, педагога. Напередодні ювілею Кобзаря автор презентував тут свою нову однойменну з виставкою книгу. Цікаво, що до експозиції ввійшли ті унікальні фотороботи, які не потрапили до видання.  Саме вони стали домінувальними в експозиційному просторі виставки, яка ще в інший спосіб, аніж у книгах, репрезентує ключову тему сприйняття Василем Пилип’юком постаті геніального Українця Тараса Шевченка в різних духовно-культурних площинах.

фото: Євген Кравс
Варто зазначити, що це не остання подія із цілого циклу святкування ювілею Шевченка, зорганізована колективом львівської Національної галереї мистецтв ім. Б.Г. Возницького. Вже завтра, 12 березня, о 16.00 в Музеї мистецтва давньої української книги (вул. Коперника, 15-а) відкриють виставку українських книг з колекції ЛНГМ ім. Б.Г. Воз­ницького від рукописів і стародруків до видань Т. Шевченка та М. Шашкевича “Там найдете щиру правду, а ще може й славу...”.
Мова народу – живий організм, який розвивається впродовж тисячоліть, набуває нових рис у кожному конкретному часі. Більшість українських рукописів і стародруків читаються церковнослов’янською, проте лексичні й фонетичні ознаки давньоукраїнської мови там завжди присутні. Передмови та післямови до стародруків також були видані українською, як і твори українських письменників давнини – П. Беринди, Г. Смотрицького, І. Вишенського, І. Гізеля, Л. Барановича та ін. Новий час уособлюють постаті Ю. Добриловського (поета і проповідника), І. Котляревського, І. Гребінки, М. Маркевича та інших видатних письменників – аж до Великого Кобзаря та Будителя Русі М. Шашкевича.
Продовжують відзначати великий ювілей Тараса Шевченка і в Львівській обласній філармонії. В неділю, 16 березня,  вшануванням Кобзаря стане літературно-музична композиція “На перехресті вчора і сьогодні”. Автор програми та виконавець – заслужений артист України, майстер художнього слова Олег Батов читатиме тексти сучасних авторів: львівської поетеси Анни Волинської та київського поета Віталія Іващенка, які у своїй творчості часто звертаються до спадщини Великого Кобзаря. Програма цього вечора складена в жанрі композиції: вірші у ній поєднуються з творами для фортепіано, які виконає  знана львівська піаністка заслужена артистка України Оксана Рапіта.

фото: Євген Кравс
В четвер, 20 березня, у виконанні Галицького академічного камерного хору (художній керівник і диригент – народний артист України Василь Яциняк) та Богдана Козака (у ролі читця) прозвучить Божественна Шевченкова літургія для читця та мішаного хору Олександра Козаренка. Літургія Олександра Козаренка – твір непересічний і непростий для сприйняття. Зазначимо, що автор вже має досвід у творенні духовної музики, як, наприклад, добре відомі “Острозький триптих”, “Страсті Господні”, “Богородичні пісні”. Всі ці твори відзначаються напрочуд вміло збереженою рівновагою поміж традиційною східною обрядовістю, західною композиторською технікою, виконавськими засобами та власним баченням духовного світу. 
На “Вечорі українського дуету” в неділю, 23 березня, у Концертному залі Львівської філармонії звучатимуть обробки українських народних пісень, солоспіви та ретро-музика українських композиторів: О. Нижанківського, М. Лисенка, А. Кос-Анатольського, Є. Козака, Б. Весоловського та ін. 
Українська пісня – це душа українського народу. Вона завжди звеселяла будні українців, була розрадою, поліпшувала настрій, полегшувала працю. Вона містить величезну силу почуттів, переживань, які є невичерпним джерелом натхнення. Завдяки чудовим голосам виконавців ви побачите красу і відчуєте гармонію української пісні, вслухаєтеся у майстерне музичне оздоблення.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7886 / 1.59MB / SQL:{query_count}