“Чарівні струни” зазвучать у Львівській філармонії

Розмова з Іриною Содоморою , засновником, диригентом та художнім керівником ансамблю про історію і сьогодення народного колективу бандуристок

Розмова з Іриною Содоморою , засновником, диригентом та художнім керівником ансамблю про історію і сьогодення народного колективу бандуристок

Цієї суботи у Львівській філармонії відбудеться значна подія в культурному житті Львова –  10 листопада о 18.00 розпочнеться ювілейний концерт з нагоди 35-річчя народного ансамблю бандуристок  “Чарівні струни”. Ансамбль поєднає такий, здавалось би виключно народний інструмент –бандуру – з оперним мистецтвом: виступить разом із примадонною Львівської опери – заслуженою артисткою України, ліричним сопрано  – Любов’ю Качалою, тенором, заслуженим артистом України Олегом Лихачем, солісткою Львівського національного театру опери та балету ім. С. Крушельницької – Наталією Курильців. Також у концерті візьмуть участь  дует “Бандурна розмова” у складі заслужених артистів України Тараса Лазуркевича  та Олега Созанського, заслужений артист України Дмитро Губ’як. Ведуча концерту – заслужена артистка України, актриса театру ім. М. Заньковецької Леся Бонковська.

Три з половиною десятиліття ансамбль “Чарівні струни” презентує чудову українську пісню в Україні та за її межами, побувавши за цей час на концертах та фестивалях у Польщі, Болгарії, Румунії, Німеччині, Австрії, Хорватії, Франції, Канаді, Сполучених Штатах Америки, Тайвані, островах Реюньйоні, Корсіці, Морісі. В репертуарі ансамблю чотири повні концертні програми, понад 60 творів, серед яких українські народні й сучасні пісні, романси, твори світової класики та цікава інструментальна музика, яку колектив вдало поєднує із кобзарським мистецтвом. Народний ансамбль бандуристок  “Чарівні струни” є лауреатом численних українських і міжнародних фестивалів-конкурсів, нагороджений багатьма дипломами, листами-подяками, численними грамотами, зокрема й Почесною грамотою Кабінету Міністрів України з врученням пам’ятного знака.

Напередодні ювілею Ірина Содомора , яка є засновником, диригентом та художнім керівником ансамблю “Чарівні струни” та лауреатом державної премії імені Станіслава Людкевича, розповідає про колектив: його створення та передісторію, а також власне про ювілейний концерт і його цікавинки.

– Пані Ірино, як виник у вас задум створити ансамбль “Чарівні струни”?

– По закінченні Львівського музучилища, мене скерували на роботу до Львівської філармонії. Я працювала у складі тріо бандуристок разом із Марією Серняк та Надією Хомою. Згодом вийшла заміж, більше часу віддавала сім’ї і перейшла на педагогічну роботу до Львівської музшколи № 4. Але мені постійно бракувало сцени, можливості творчого вираження. Саме тому при школі створила ансамбль педагогічного спрямування “Чарівні струни”. Невдовзі наш колектив почав займати призові місця на різних оглядах, конкурсах, ми потроху завоювали пошану в слухачів і нас почали запрошувати на гастролі за кордон. З того часу я і співаю, і диригую, словом – стала постійним учасником ансамблю. Тривалий час ще й вела всю роботу ансамблю, але з часом ці обов’язки передала Оксані Герасименко. Ця відома бандуристка, композитор, заслужений діяч мистецтв України написала для нас багато цікавих творів, тож якнайкраще підходила для цієї роботи. 

Ансамбль розпочав нові пошуки, ми прагнули, аби в репертуарі були і українські старовині пісні, і сучасні доробки. І нам це вдалося – зараз виконуємо твори видатних композиторів Д.Джопліна, Д.Пуччіні, Й.Штрауса Й.Баха. Закордонні виступи “Чарівних струн” і відгуки в пресі засвідчують, що наші новації публіці до душі, але вони були б неможливі без наших виконавців, адже вимагають високого професійного рівня від усіх музикантів. Уже декілька років в організації концертної діяльності мені допомагає пані Зоріана Мірус, яка займається промоцією української культури не лише в Україні, але й за кордоном. Разом ми започаткували нові музичні проекти з видатними виконавцями українського походження, зокрема із оперною співачкою з Відня Тирсою Іванною Ребет. Нещодавно “Чарівні струни” взяли участь у цікавому проекті із німецькою дизайнеркою українського походження Мірою Франкевич, за її ескізами були пошиті для ансамблю чудові сценічні костюми із використанням сучасних тканин, що дуже пасують до нашого оновленого репертуару.

– Яку програму “Чарівні струни” підготували до ювілею?

– Концерт складатиметься з двох частин. У першій звучатимуть народні пісні (11 творів), а у другій частині ми виконаємо  12 творів видатних композиторів. Це будуть твори Володимира Івасюка (“Шумить пшениця, як Дунай”), Мирослава Скорика (“Мелодія”), пісню “Квітка-душа” Костянтина Меладзе з репертуару народної артистки України Ніни Матвієнко. Велике значення для нас має  зустріч з оперою. Приємно, що з нашим ансамблем виступатимуть професіонали оперного мистецтва. В концерті звучатимуть арія Лоретти з опери “Джанні Скікі” Д. Пучінні, яку виконає примадонна Львівської опери – заслужена артистка України Любов Качала, соло Адель з оперети “Летюча миша” Й. Штрауса, яку виконає Наталія Курильців – солістка Львівської національного театру опери та балету ім. Соломії Крушельницької. Слухач зможе оцінити виконання пісень різними мовами у супроводі бандури. Адже всюди, де ми виступаємо, обов’язково виконуємо твори мовою цієї держави. 

У фойє філармонії проходитиме художня виставка відомих митців  Сергія Міхновського, Петра Сипняка, Ореста Скопа, Олександра Коровая, Зоряни Гарбар, Віктора Москалюка, Михайла Демцю, а також фотовиставка “Чарівних струн” – Тараса Левандовича, який співпрацює з ансамблем уже три роки.

Народний ансамбль бандуристок “Чарівні струни” повернув бандуру в сучасне життя. Колективу вдалося суттєво змінити імідж бандури як музичного інструмента. Якщо ще років десять-п’ятнадцять тому у багатьох людей складалося враження, що бандура – це давній, сумний інструмент із трагічною долею, то нинішня молодь, яка захоплюється творчістю “Чарівних струн”, так не вважає. Бандура цікава, захоплююча і концерт 10 листопада у Львівській філармонії  –  пряме підтвердження цього. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8060 / 1.6MB / SQL:{query_count}