Стовідсотковий кінотріумф!

Михайло Іллєнко, кінорежисер, про успіх фільму “Той, хто пройшов крізь вогонь”, вихід його на DVD з 19 квітня та показ стрічки за кордоном 

Михайло Іллєнко, кінорежисер, про успіх фільму “Той, хто пройшов крізь вогонь”, вихід його на DVD з 19 квітня та показ стрічки за кордоном 

Майже три місяці художній фільм “Той, хто пройшов крізь вогонь” Михайла Іллєнка подорожує Україною. За цей час історію українського героя-льотчика показали у близько 40 містах, а це – 55 тисяч глядачів! Та на цьому рекорди стрічки відомого режисера не закінчуються: 46 днів стрічка була у топ-10 українського кінопрокату і менш як за три місяці зібрала 1,5 млн грн. Такого успіху не мав жоден фільм, знятий за роки незалежної України!

 Ба більше, незважаючи на мізерну кількість копій фільму, “Той, хто пройшов крізь вогонь” покажуть на Нью-йоркському кінофестивалі та у Польщі. А 19 квітня стрічка має вийти на DVD. Нині “Пошта” спілкується з кінорежисером Михайлом Іллєнком. 

– Підсумуймо майже три місяці прокату стрічки “Той, хто пройшов крізь вогонь”. Прошу сказати, у скількох містах України Ви вже репрезентували фільм?

– Нещодавно ми – а це актори та продюсери – повернулися із Кіровограда. Представляли фільм там раніше, але нас запросили ще раз. Тому це радше була неформальна зустріч із глядачами. Очевидно, що фільм “Той, хто пройшов крізь вогонь” зачепив людей, адже прийшло їх до кінотеатру дуже багато. Частина з них ще залишилася після сеансу, і в нас відбулася дуже цікава розмова. 

А щодо кількості міст, у яких ми встигли побувати, то їх уже більше 35-ти, може, навіть і 40 буде. В українському прокаті існує проблема – він розписаний між іноземними фільмами, угоди про які укладено заздалегідь. Навіть у такому випадку, як у нас, коли український фільм користується попитом, важко знайти час для показів, бо графіки кінотеатрів повністю розписані. Екран нам не належить, і це величезна проблема. Врешті-решт така ситуація впливає на кінцевий результат прокату. 

Якщо, до прикладу, американське кіно крутять з ранку до ночі, то наш фільм показують у середньому один-два рази – ранішній і денний сеанси у робочі дні. Це, безперечно, знижує результативність. Деякі кінотеатри, у Львові зокрема, знаходили можливість показати “Той, хто пройшов крізь вогонь” й у вечірній час. Ситуація не з простих, тому нам доводиться реалізовувати саме таку гастрольну політику.

– Скажіть, будь ласка, чи відомо, яка кількість українців переглянула стрічку?

– Багато їздимо Україною. Нині “Той, хто пройшов крізь вогонь” переглянули 55 тисяч глядачів. У співвідношенні з невеликою кількістю копій цей результат є дуже хорошим і свідчить, що одна копія працює дуже ефективно. А це найкращий показник того, що люди хочуть дивитися наше кіно. Зрештою, такою була наша стратегія. 

По-перше, ми вирішили відійти від артхаузного чи фестивального кіно і зробити продукт у глядацькому жанрі. По-друге, ми одразу запланували, що в нас буде український герой, якого так бракує сьогодні. На жаль, героїчний ряд українського кіно – рідкозубий. І третій аспект – ми заздалегідь домовилися, що картина буде українською. Але не так, як є зараз, коли кажуть, мовляв, продукт є вітчизняним, а подивишся – жодних доказів українськості фільму, крім того, що режисер народився у Жмеринці, – немає. Тому я вважаю, що ці три пункти спрацювали, бо прихильність українського глядача ми здобули.

– Фільм уже побачили і за кордоном – 28 березня картину репрезентували у Москві. Розкажіть про цей візит.

– Так, ми справді показали наш фільм у столиці Росії. Це був форум прокатників і кінопродюсерів, які приїздять туди з різних країн. Захід організований російською стороною та грецькими партнерами. Уже кілька років цей фестиваль збирає кінофільми, які пізніше запрошують показати в інших країнах. 

У Москві ми показували фільм в одному з центральних кінотеатрів. І незважаючи на те, що це був будній день і робочий час, велика глядацька зала була заповнена. Багато людей знали про фільм з інтернету, також прийшло чимало представників української діаспори. 

Загалом перегляд був дуже цікавий, як і спілкування з глядачами після сеансу. До речі, в результаті цієї поїздки фільм “Той, хто пройшов крізь вогонь” запросили на фестиваль до Греції. Також налагодили контакти й з іншими фестивалями. Зараз продюсери займаються просуванням фільму за кордон. Отож, 6 травня фільм про українського героя побачать і в Америці. “Той, хто пройшов крізь вогонь” завершуватиме Нью-йоркський кінофестиваль. Домовились також про показ фільму у Польщі. Тож, очевидно, що наш стратегічний план себе виправдовує.

– А як щодо інших країн? Чи вистачить копій, аби показати фільм світові?

– Грошей на копії немає. У нас працювало 20 копій, спочатку, звісно, було менше, та поступово ми збільшили їхню кількість до двох десятків. Іноземні фільми, наприклад, “Ржевський проти Наполеона”, мають достатню кількість копій – 70-80. Більш розрекламовані американські фільми – 100-120 копій, у нас – лише 20 (!). І коли вдатися до простої математики, розумієш: усі ці чинники впливають на результат. 

Зараз ми ведемо перемовини щодо співпраці з Росією. Прокатники зацікавлені у цьому, проте, наскільки масштабним буде прокат нашого фільму і яку кількість копій вимагатиме – невідомо. Навряд чи прокат стрічки буде широким, адже російському кіно теж нелегко зі своєю продукцією пробитися на екран.

ДО ТЕМИ

–  Фільм про українського героя Івана Додоку близько двох місяців був у списку топ-10 українського кінопрокату. Чи це свідчить про відродження українського кінематографа?

– “Той, хто пройшов крізь вогонь” 46 днів був у десятці найрейтинговіших кінофільмів в українському прокаті. Скажімо, в одному центральному кінопалаці Києва стрічку показували два місяці поспіль. Його, до речі, у столиці й досі показують, правда, вже в малих залах. Насправді, задля відродження українського кіно потрібно змінювати закони у державі, щоб пропорція між нашою і закордонною продукцією була іншою. 

Важливо, аби в прокатників і комерсантів були аргументи вкладати гроші у наше кіно. А щоб вони звернули на нас увагу, треба, щоб виходили фільми, які збирають людей у кінотеатрах. Прокатників треба запевнити, що є у що вкладати кошти. Бо якщо комерсант бачить, що табуретки продаються, то він вкладатиме гроші у їхнє виготовлення. Сьогодні такою табуреткою має стати українське кіно, бо завтра може бути пізно. Нам уже й так доводиться розробляти стратегію повернення свого екрана та свого ефіру.

Звісно, я був би страшенно гордий, якби наш фільм дійсно зрушив момент інерції українського кіно. Дуже важливо, щоб наші кінострічки виходили регулярно, щоб збирали черги людей. Якщо б таких фільмів вийшло 5-6, то можна було б констатувати факт відродження. Наразі це лише сподівання. Маю надію, що наш фільм послугує прикладом і дасть поштовх для подальших дій. 

– Прошу сказати, який касовий збір фільму за майже три місяці? І чи виправдовуються Ваші сподівання щодо цього?

– Фільм зібрав більш ніж 1,5 млн грн. І скажу вам, це все не випадково, не якийсь там збіг обставин.  Команда послідовно, крок за кроком робила все, що могла, аби результат у глядацькій залі був саме таким, яким він є. Ми зустрічаємося зі своїм глядачем, і варто сказати, що більшість відгуків є дуже хорошими. Після п’яти років знімання це наче терапія для мене. Тому беззаперечно, фільм виправдав усі мої очікування.

– Півтора мільйона – це все ж велика сума для нашого кіно. Як на таку цифру реагує Міністерство культури?

– На рівні чуток знаю, що для міністерства це приємна несподіванка. Перед тим, як фільм вийшов у прокат, було чимало негативних заяв, відгуків ЗМІ, що “Той, хто пройшов крізь вогонь” – повний провал. Ще до прем’єри читав, що фільм поганий і нікому він не буде потрібен. Та скажу, що не дуже панікував з цього приводу, бо ж не перший рік працюю у кіно, тому можу приблизно спрогнозувати реакцію глядачів на ту чи іншу роботу. На жаль, таке було. Хоча ці моменти не викликають у мене жодного хвилювання, єдине, що справді важливо – сльози на очах та усмішки людей, які виходять із зали після перегляду кінофільму. 

– Скажіть, будь ласка, чи правда, що з 19 квітня фільм вийде на DVD?

– Принаймні так заплановано. Хочемо, щоб на диску, крім самої стрічки, були й інші матеріали – інформація, фотографії, брошури. Кількість примірників, як і ціна диска, мені наразі не відомі. Однак не думаю, що вартість DVD буде якоюсь несподіваною.

Попит на диски з фільмом є. В інтернеті, у соціальних мережах люди запитують, коли ж “Той, хто пройшов крізь вогонь” надійде у продаж. І тут нічого дивного, живемо ж у сучасному світі.

 

P. S. До 19 квітня у львівському кінотеатрі “Київ” (просп. Шевченка, 8) о 18.00 тривають щоденні покази фільму “Той, хто пройшов крізь вогонь”. Вартість сеансу – 10 грн. 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7741 / 1.64MB / SQL:{query_count}