Сучасний “Кактус” та іконописець XVI століття

У Львівській галереї мистецтв – виставка ікон, присвячена автору пересопницьких мініатюр

У Львівській галереї мистецтв – виставка ікон, присвячена автору пересопницьких мініатюр

У Львівській національній картинній галереї свої роботи представило творче об’єднання “Кактус”. Назва виставки “Кактус – Федуску” говорить сама за себе – експозиція присвячена українському маляреві другої половини ХVІ сторіччя Федуску із Самбора. Саме його Левко Скоп, засновник та керівник товариства митців “Кактус”, назвав автором пересопницьких мініатюр. Ця експозиція – продовження серії мистецьких проектів, які “Кактус” присвячує видатним діячам української культури та мистецтва. У попередні роки художники організовували схожі виставки на честь Василя Стефаника, Тараса Шевченка, Бруно Шульца, Василя Стуса та інших.

Спочатку організатори мали на меті створити експозицію, яка б стосувалася захисту тварин, щось на кшталт ековиставки. Але Наталія Маїк, науковий секретар Львівської галереї, запропонувала, аби роботи були присвячені Федуску. За словами Левка Скопа, усі учасники запалилися цією ідеєю, адже сакральний живопис їм найближчий.

ДО ТЕМИ

Наступного року мистецьке об’єднання “Кактус” святкуватиме своє 10-ліття. “Першочергово “Кактус” створювався як полігон для молодих і талановитих художників, які добре малюють, але ніде не виставляють своїх робіт”, – розповів “Пошті” Левко Скоп. Зараз до його складу входять художники різного віку – як уже відомі, так і початківці. “Особливих критеріїв відбору немає, беруть лиш тих, “які згорають від того, що роблять”. Звісно, намагаємося не брати художньої “попси”, яку можна купити на базарі. Кожен художник повинен прагнути унікальності”, – кажуть члени “Кактуса”. 

До виставки долучилося понад 20 художників, зокрема, Левко Скоп, Тетяна Думан, Петро Старух, Петро Гуменюк, Петро Скоп, Василь Скрикуляк, Софія Дорошенко, Михайло Скоп, Анна Атоян, Віталій Шупляк, Іван Драган, Оксана Андрушенко, Василь Глинчак, Тарас Кузів та інші. Щодо матеріалів, то не було жодних обмежень – в експозиції є роботи, виконані на дереві, картоні, склі тощо.

До речі, в галереї представлені не тільки нові роботи митців. У художниці Тетяни Думан виникла ідея залучити й старі ікони з Дрогобицького краєзнавчого музею. Ці експонати зберігаються у фондах і є закритими для огляду, тож “Кактус – Федуску” – чудова нагода подивитися на давні сакральні картини. Левко Скоп каже, що експонування ікон XVI століття і сучасності – свого роду творчий діалог з Федуском. 

Окрім настінних ікон, репрезентували також колекцію “Райських хаток”, авторами яких є Левко і Михайло Скопи та Тетяна Думан. Аби створити такі будиночки, потрібні дерев’яні конструкції. Спочатку їх склеюють, пізніше – розфарбовують. Хоча керівник “Кактусу” каже, що визначеної схеми немає, адже роботи творяться серцем.  

 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7811 / 1.56MB / SQL:{query_count}