Повернення ікони

“Покров Богородиці” повинен оберігати Львів!” – російський меценат Ігор Возяков. Цього тижня  російський меценат Ігор Возяков  урочисто передав до Національного музею ім. Андрея Шептицького у Львові  унікальну ікону XVI століття “Покров Борогодиці”, оціночною вартістю 350 тис. євро, яку у 80-х роках викрали з музею.

“Покров Богородиці” повинен оберігати Львів!” – російський меценат Ігор Возяков

Цього тижня  російський меценат Ігор Возяков  урочисто передав до Національного музею ім. Андрея Шептицького у Львові  унікальну ікону XVI століття “Покров Борогодиці”, оціночною вартістю 350 тис. євро, яку у 80-х роках викрали з музею. Для того, щоб  довести, що ікона справді зі Львова, меценат майже два роки проводив різноманітні дослідження та експертизи і навіть спілкувався з міліціонером, який у 1984-му розслідував крадіжку цієї ікони з фондосховищ музею.
Зараз у музеї зберігається 11 з 22 ікон, які у  1984  році  вкрали з фондосховища у Вірменському соборі. Як розповідає Ігор Кожан, директор Національного музею ім. Андрея Шептицького,  зловмисники розширили тріщину в стіні і винесли ікони, які могли в неї пролізти. Дев’ять ікон міліція знайшла за гарячими слідами, а доля тринадцяти була невідома. Пізніше одну – “В’їзд Христа в Єрусалим” знайшли в Німеччині, і німці її повернули музею, другу – “Покров Борогодиці”  сьогодні  передав меценат  Ігор Возяков, а третя – “Розп’яття”  перебуває у приватній колекції відомого російського колекціонера Міхаїла Єлізавєтіна. До слова, Державна служба контролю за переміщенням культурних цінностей через Державний кордон України звернулася до відповідних служб Російської Федерації про повернення до Львова “Розп’яття”.
Як розповіла “Пошті” Надія Бубіна, заступник директора музею “Дім ікон” (Москва),  ікона зберігалася в одній з приватних колекцій у Європі. І ніхто не вірив, що автор дійсно український іконописець Дмитрій, і що вона датується 1560 роком. Тож протягом двох років Ігор Возяков провів величезну  кількість експертиз, щоб це довести. Остаточно меценат переконався у правдивості свого твердження, коли зустрівся з Ігорем Кожаном у Братиславі, і той заплакав, побачивши ікону. З’ясувалося, що колишня директорка, за якої  власне викрали ці ікони, дуже переживала.  У  неї навіть стався серцевий напад, і її останнє прохання до свого наступника було знайти і повернути артефакти.
 Своєю чергою, сам меценат Ігор Возяков, директор і засновник  музею “Дім ікон” у Москві, зазначає, що не міг не повернути ікону Львову: “Є деяка двоякість у переміщенні христи­янських цінностей. Для се­бе я зна­йшов дуже просту відповідь: якщо не буде переміщення культурних цінностей, то не  буде просування культури. Однак це нормально лише поки це не стосується речей, які представляють особливу культурну цінність для конкретного місця чи людини. Такі артефакти повинні бути вдома. Це як обереги.  Тому нехай “Покров Борогодиці” оберігає Львів і Західну Україну”.  

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7745 / 1.55MB / SQL:{query_count}