Уперед у минуле!

До 20-річчя Винниківського історико-краєзнавчого музею його працівники презентували етнопроект “Крізь віки”

До 20-річчя Винниківського історико-краєзнавчого музею його працівники презентували етнопроект “Крізь віки”

Неподалік Львова, у Винниках, відтворили давньоруське житло ХІ – ХІІ століть. До 20-ліття музею презентували етнопроект “Крізь віки”. Для того, аби відвідувачі змогли безпосередньо торкнутися минулого, тут організували майстер-класи з гончарства та ковальства. Охочі змогли самотужки зліпити горщики, які були невід’ємною частиною побуту людей протягом століть.
За два десятиліття роботи фахівці закладу зібрали близько 40 тисяч експонатів із території Західної України. Показати всі скарби на одній виставці неможливо, тому музейники обіцяють змінювати експозицію раз на кілька місяців. У четвер до свого 20-річчя вони презентували виставку “Відкрита минувшина”. Охочі можуть зблизька роздивитися побут наших предків, побачити їхній посуд, прикраси, зброю і навіть макет житла. Археологічні артефакти не просто розклали під скляними вітринами, а вплели в інтер’єр та додали таких елементів, які б відвідувачам допомогли зрозуміти, як тисячу років тому жили люди.  
– Ми намагалися відтворити, як наші предки користувалися певними знаряддями. Ми розуміли: якщо робити тільки археологічну виставку, вона буде цікавою лише для фахівців, тому ідея виставки в тому, щоб засобами експериментальної археології спробувати відтворити життя людини від палеоліту до середньовіччя, – коментує Наталя Білас, археолог, учений секретар Винниківського історико-краєзнавчого музею. – Наприклад, у першій вітрині ми продемонстрували не просто знахідки періоду палеоліту, а показали, що ними полювали на мамонта, відтворили в мініатюрі вигляд житла того часу. За допомогою ілюстративного матеріалу показали, як тоді обробляли кремінь. Ці речі виставлені поза вітриною, і їх можна взяти в руки…
Окрему вітрину в музеї приділили прядінню. Тут представлені пряскальця різних епох, які фактично не змінювались тисячоліттями. Музейники також зробили макет вертикального прядильного верстата. Працівники музею розповідають, що кілька днів учились, як правильно зав’язувати на ньому нитки, щоб вийшло полотно. Увагу приділили землеробству та обробці зерна, презентували керамічні форми. Ще один блок – це металеві речі від першого тисячоліття до нашої ери і до Київської Русі. Інша вітрина присвячена торгівлі у Київській Русі. Тут речі, якими у той час торгували: сіль, мед, віск, бурштин – і те, що сюди привозили, наприклад, спеції. За гроші тоді передусім слугували шкури тварин, зокрема куниць. Виставка триватиме до кінця літа. 
До Дня Незалежності у Винниках планують відкрити кімнату пам’яті інтелігенції ХІХ – ХХ століття. Музей уже має експозицію “Видатні люди”, де можна оглянути особисті речі та документи І. Огієнка (митрополита Іларіона), І. Липи, В. Левицького, К. Гриневичевої, М. Сопілки, О. Любич-Парохоняк, М. Федюка, І. Банах-Твердохліб. У новій кімнаті планують розставити особисті речі відомих людей, піаніно, мольберт та меблі того часу.
 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8170 / 1.56MB / SQL:{query_count}