Кінець «відкритого світу»?

Пандемія Covid-19 різко обмежила вільне пересування між країнами, але українські заробітчани в Польщі наразі задоволені

Кількість нових віз та дозволів на проживання країнах, що входять до Організації економічного співробітництва та розвитку (OECР), яка об’єднує 37 найбільш розвинутих держав, у першому півріччі цього року скоротилася на 46% у порівнянні з першим півріччям 2019-го, повідомили в понеділок, 19 жовтня, в ОЕСР. У другому кварталі цей показник впав до 72%.

«Рік історичного обвалу»

«Пандемія коронавірусу поставила крапку в тенденції до зростання потоку мігрантів по всьому світі, що спостерігалася останні 10 років. Водночас іноземці значно більше ризикують заразитися, стати безробітними чи втратити можливість отримати освіту», – пише Financial Times. «Цілком очевидно, що 2020-й буде роком історичного обвалу міграції», – сказав голова відділу OECР з питань міграції Жан-Крістоф Дюмон.
Що вже казати, якщо навіть кордон між Канадою та США ще принаймні місяць буде неможливо перетнути у випадку «неважливої» подорожі. Безпрецедентні обмеження на пересування між двома сусідами набули чинності 21 березня й відтоді сім разів подовжувалися. Згідно із ними, «неважливими» вважають усі подорожі, метою яких є туризм і відпочинок, однак постачання пального, харчових продуктів, медикаментів та інших товарів не припиняються. Не стосується заборона й медиків, які часто працюють в обох країнах.
Станом на вечір 18 жовтня на території Канади залишалося понад 21 тис. хворих на Covid-19, натомість у США хворіє понад 2,7 млн людей. Від початку пандемії недуга забрала життя майже 9700 канадців та понад 224 тис. американців.
Тим часом голова відділу OECР з питань міграції Жан-Крістоф Дюмон наголошує, що ті мігранти, які вже живуть за кордоном, не можуть повернутися в рідні країни, оскільки перетин кордонів обмежений, а авіасполучення або припинені, або надто дорогі.
Дослідження OECР у кількох країнах показало, що ризик заразитися для іноземців удвічі вищий, ніж для місцевих. Мігранти частіше живуть у тісних квартирах, де мешкає одразу багато людей; залежать від громадського транспорту, не маючи власних автівок; працюють на посадах, які не дозволяють виконувати роботу з дому.
В OECР кажуть, що майже у всіх країнах мігранти переважно втратили роботу. До початку пандемії в США рівень безробіття серед мігрантів, як це не дивно, був нижчим, ніж серед американців. А тепер він на 2% вищий. У Швеції, одній з небагатьох країн світу, де не запроваджували суворі карантинні обмеження, нині шестеро з кожних 10 людей, які за час пандемії стали безробітними, є іноземцями.

Німеччина: іноземних працівників дедалі менше

На тлі пандемії суттєво скоротилась кількість трудових мігрантів з країн з-поза меж Європейського Союзу до Німеччини. «Перспективи трудової міграції з третіх країн залишаються дуже приглушеними, незважаючи на закон про імміграцію кваліфікованих робітників», – розповів Німецькій хвилі експерт ОЕСР Томас Лібіґ. Нагадаємо, що цей закон набув чинності в березні 2020 року з метою залучення до Німеччини більше спеціалістів з третіх країн для заповнення прогалин у кваліфікованих кадрах у деяких галузях.
Уповноважена німецького уряду з питань інтеграції Аннетте Відман-Мауц стурбована наслідками коронавірусної кризи для мігрантів і біженців. За її словами, пандемія стала для них важким випробуванням на витривалість. Іноземці часто працюють у сферах, яким доводиться найсильніше відчувати на собі економічні наслідки кризи: в торгівлі, логістиці та туристичній індустрії.

Польща: дев’ятеро із десяти не шкодують

Водночас у сусідній Польщі ситуація із заробітчанами значно краща. Понад 79% іноземних працівників порекомендували б працевлаштування в цій країні своїм друзям та рідним. Лише 2,5% респондентів не радили б цього. Про це свідчать результати соціологічного дослідження «Іноземний працівник у Польщі в період пандемії», проведеного польською групою EWL S.A. та Центром Східноєвропейських студій Варшавського університету.
Опитування показало, що дев’ятеро із десяти працевлаштованих у Польщі іноземців не шкодують про своє рішення залишитися або приїхати до Польщі під час пандемії. Також виявилося, що пандемія коронавірусу зменшила зацікавлення мігрантів вакансіями в інших країнах, крім Польщі. Якщо до епідемії таких пропозицій шукали понад 31% респондентів, то зараз цей масштаб знизився до близько 19%.
Серед країн, куди хотіли б поїхати на заробітки іноземні економічні мігранти з Польщі, лідером є Німеччина (58,5%), тоді як Польща посідає друге місце (57%). Удвічі менше охочих працювати в Чехії (28%). До п’ятірки омріяних напрямків для трудових мігрантів увійшли також Норвегія та США. Для порівняння: нині лише 2% іноземців, працевлаштованих у Польщі, хотіли б працювати в Росії.
Опитування продемонструвало, що понад 92% іноземних працівників, які вирішили залишитися в Польщі після спалаху пандемії, не жалкують про своє рішення. Лише 1,6% іноземців мають протилежну думку. Серед мігрантів, які приїхали до Польщі впродовж пандемії, також можна зустрітися з головним чином позитивною оцінкою рішення про приїзд до цієї країни. Згідно з опитуванням, понад 89% респондентів, котрі приїхали до Польщі після 14 березня 2020 року (тобто після початку дії епідеміологічних обмежень) не шкодують про це рішення. Лише близько 2% респондентів вважають, що рішення про приїзд до Польщі було неправильним.
«Одержані дані дозволяють нам дивитися в майбутнє з оптимізмом. Те саме стосується системних заходів, введених цього року польським урядом, які – разом із роботою польського бізнесу – дозволили утримати значну частину мігрантів у Польщі. Низка рішень, ухвалених у цей складний період, поліпшила настрої самих працівників», – прокоментував результати опитування Анджей Коркус, голова правління EWL S.A.
Соціологічне дослідження «Іноземний працівник у Польщі в період пандемії» провели в серпні та вересні 2020 року спільно EWL S.A. та Центром Східноєвропейських студій Варшавського університету. В дослідженні взяли участь 610 іноземців, які працюють у Польщі, переважно з України, Білорусі, Молдови та Грузії.

Весілля без танців

Хоча не виключено, що настрої заробітчан невдовзі зміняться. Ситуація з коронавірусом у Польщі продовжує погіршуватися. У цій країні на Covid-19 захворіли вже понад 183 тисячі осіб, відповідно уряд посилює карантинні заходи. Від вівторка, 20 жовтня, набули чинності нові обмеження. У «червоних» зонах заборонено проводити весілля та інші сімейні святкування. У «жовтих» зонах максимум 20 людей зможуть брати участь у таких заходах, але без можливості танців.
Із 17 жовтня 152 із 314 повітів Польщі переведені в «червону» зону, також у «червоній» зоні опинилися 11 із 16 воєводських міст: Білосток, Бидгощ, Гданськ, Кєльце, Краків, Люблін, Лодзь, Ольштин, Познань, Жешув (Ряшів) та Варшава. Решта країни належить до «жовтої» зони. Судячи з усього, оптимізму в польської влади небагато. Мерія Варшави вирішила скасувати в цьому році святкування Нового року. «У зв’язку з нинішньою епідеміологічною ситуацією цього року міське святкування Нового року не відбудеться. Цю подію скасують. Здоров’я мешканців найважливіше», – заявила в понеділок, 19 жовтня, речниця варшавської мерії Кароліна Галецька, інформує Onet. Щороку у Варшаві на Банківській площі в новорічну ніч відбувався святковий концерт за участю польських та світових зірок.
Також у Польщі вже тиждень діє жорстка вимога носити маски в громадських місцях, всередині громадських будинків і в транспортних засобах. Співробітники поліції вже виписали понад 55 тисяч штрафів, інформує Польське радіо. Як попередив Маріуш Курчик з Головного управління поліції Польщі, окрім штрафів, які виписують поліцейські, санітарні служби також можуть накласти адміністративне стягнення з негайним виконанням – навіть до 30 тисяч злотих (майже 6,7 тисячі євро).
Про серйозність ситуації свідчить і той факт, що у конференц-залах Національного стадіону у Варшаві почали облаштовувати тимчасову лікарню для пацієнтів із Covid-19 на 500 ліжко-місць.

Шахраї на кордоні

На польсько-українському кордоні далі скупчуються черги. Не в останню чергу це пов’язано з ретельною перевіркою польськими прикордонниками в’їзних документів. Як повідомив начальник штабу Бескидського відділу Прикордонної служби Республіки Польща Пйотр Закєляж, з початку року в підкарпатських прикордонних пунктах перетину з Україною було виявлено майже 1,2 тис. фальшивих документів.
«Це майже на 50% більше ніж торік, незважаючи на той факт, що внаслідок пандемії пасажиропотік зменшився на понад 60%. Обставини пандемії та пов’язані з цим обмеження потоку людей через кордон означають, що люди, які все ж таки хочуть в’їхати до Польщі, але не відповідають умовам в’їзду, з’являються на контроль із фальшивими документами, щоб обійти введені обмеження та обов’язковий карантин. Винахідливість людей, які під час перевірки намагаються використати фальшиві документи, не знає меж», – цитує Пйотра Закєляжа інформаційне агентство РАР.
Він додав, що переважна більшість викритих підробок – це документи, які не пов’язані з обмеженнями. До них належать, зокрема, водійські права, які мають підтвердити, що ця людина є професійним водієм. Крім того, використовуються всі види трудових договорів, декларації про співпрацю, транспортні замовлення, контракти та рахунки-фактури, також документи, якими користуються несправжні студенти. Рекордсменом виявився громадянин України, який мав при собі 43 підроблені документи. Переважно це були водійські посвідчення та інші документи, пов’язані з працевлаштуванням водіїв.

Обираючи маршрут повернення на батьківщину, українці повинні уважно вивчити умови перельоту, які пропонують авіакомпанії. На це звертають увагу українські дипломати у бесіді з кореспондентом Укрінформу в Німеччині.
Зазначається, що до консульських установ останнім часом звертаються громадяни, які не змогли вилетіти з третьої країни до пункту призначення в Україні, якщо маршрут передбачав пересадку в одному з німецьких аеропортів (або аеропортів інших країн ЄС). Фактично це стосується пасажирів лоукостерів.
Варто мати на увазі, що такі бюджетні компанії в принципі не надають послуги польотів з пересадкою, а продають фактично два квитки. Тобто з правової точки зору це переліт до Німеччини, а після цього – в Україну.
Водночас компанії, які не належать до категорії бюджетних, надають послуги транзиту. В умовах пандемії (особливо) перебування в спеціальній зоні без виходу із зони безпеки аеропорту не повинно перевищувати 24 години, і пасажир не має переходити на прикордонну та митну територію Німеччини. Відповідно до нього не застосовуються й карантинні заходи країни.
Дипломати закликають співгромадян уважно вивчати умови надання послуг компаніями-перевізниками. Приміром, на сайті компанії WizzАir чітко вказано, що «Wizz Air не виконує сполучні рейси і не може полегшити пересадку пасажирів або їхнього багажу на інші рейси (незалежно від того, виконуються Wizz Air або іншими перевізниками)». Зазначається, що з цієї причини компанія не несе відповідальність за будь-які пропущені подальші рейси, і якщо людина забронює кілька рейсів Wizz Air у той самий день, вони не розглядаються як перельоти з пересадкою.
МВС ФРН уточнює, що транзит через Німеччину дозволений для громадян третіх країн. Нагадаємо, що Україна входить, за визначенням МЗС ФРН, наразі до «червоного» списку країн з високим рівнем епідеміологічної небезпеки. Громадяни України, як і інших третіх країн (не членів ЄС, держав Шенгенської зони та Великої Британії), не можуть подорожувати до Німеччини, включно з біометричними паспортами, за винятком окремих визначених випадків.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7877 / 1.66MB / SQL:{query_count}