Кремль знову вдався до «біологічної зброї»

Москва хоче скористатися пандемією COVID-19, щоб скасувати запроваджені через анексію Криму та збройну агресію на Донбасі міжнародні санкції

Розвантаження російських Іл-76 на летовищі Pratica di Mare (березень 2020 р.)
Коли наприкінці березня на військовому летовищі Pratica di Mare поблизу Риму приземлилися 15 російських військово-транспортних Іл-76 з гуманітарною допомогою та військовими медиками, що мали б допомогти охопленому коронавірусом Апеннінському півострову, багато міжнародних і українських експертів забили на сполох: колишній підполковник КДБ Путін просто так нікому не допомагає. Всі ми чудово знаємо, що після кожного «гумконвою» з Росії на Донбасі починають частішати вибухи, адже в білих російських КамАЗах, окрім гречки і борошна, везуть чергову партію боєприпасів.
До Італії російські літаки насправді доставили необхідні для боротьби з COVID-19 засоби. «Вибух» пролунав минулого тижня. «Дзеркало тижня» з посиланням на видання Linkiesta повідомило, що голова комітету державної думи РФ з міжнародних справ Леонід Слуцький написав італійському колезі Віто Петрочеллі напівофіційний лист з проханням «натиснути на Брюссель з вимогою відмовитися від деструктивної політики санкцій». «Західні країни, які називають себе демократичними, наклали різні види санкцій майже на третину населення світу та не мають наміру послаблювати їх навіть під час боротьби з коронавірусом... Я закликаю всіх політиків відмовитися від деструктивної політики санкцій», - йдеться в листі Слуцького. Нагадаємо, що до 31 липня Рада ЄС повинна або продовжити запроваджені проти РФ санкції «за дії Росії з дестабілізації в Україні» ще на півроку, або скасувати їх. Для продовження потрібна згода всіх членів ЄС, у тому числі й Італії.
Щойно російські літаки почали приземлятися в Італії видання La Stampa застерігало, що Росія керується зовсім не гуманітарними мотивами, а реалізує власні політичні і дипломатичні інтереси. Прем’єрміністр Італії Джузеппе Конте завжди нерівно дихав у бік Путіна і не раз заявляв про недоцільність запроваджених проти РФ санкцій. «Путін побачив у коронавірусі можливість закріпитися на італійській політичній сцені, а італійський прем’єр не посоромився підтримки Москви в цій нелегкій кризі», - писала La Stampa.

Два скандали

«Гумдопомога» Путіна спричинила скандал одразу з двох причин. По-перше, вона виявилася нікудишньою. «Росія відправила підрозділ зі захисту від зброї масового знищення, який не придатний для боротьби з пандемією. Лабораторія для аналізу речовин, які використовують в зброї масового знищення, нам не потрібна. 13 вантажівок для дезінфекції теж», - розповів німецькому виданню Bild колишній офіцер збройних сил Італії. Він додав, що ті речі, які справді були потрібні, Москва й не могла прислати. «Їй самій потрібні маски, тести на коронавірус, апарати штучної вентиляції легень тощо», - пояснив він, додавши, що надісланий російський вантаж був лише піар-акцією. «Від привезених матеріалів немає користі не на 80%, а на всі 100%», - сказав він.
Другий скандальний момент – всі російські лікарі були військовими у званнях не нижче майора. Скільки серед них було співробітників військової розвідки ГРУ під прикриттям «лікарів» - невідомо. Але всі росіяни мали можливість безперешкодно пересуватися територією, в тому числі, поблизу баз НАТО. «Російські військові вільно пересуваються територією Італії, за декілька кроків від баз НАТО», – наголошувала La Stampa.
До речі, кореспондент La Stampa Джакопо Якобоні заявив про погрози на свою адресу. Офіційний представник міністерства оборони Росії генерал-майор Ігор Конашенков написав італійською мовою у Facebook, що La Stampa «дискредитує допомогову місію росіян, прикриваючись ідеалами свободи слова і плюралізму думок». Російський генерал закінчив допис багатозначною приказкою: «Хто копає комусь яму, сам у неї впаде». Як інформує Голос Америки, співзасновниця медійного проекту Coda Story, журналістка Наталія Антелава зауважує, що з огляду на події в Солсбері, де була застосована нервово-паралітична отрута «Новічок» з метою ліквідації колишнього полковника ГРУ РФ Скрипаля, «поява російських військових фахівців ядерних, біологічних та хімічних підрозділів у ЄС стурбувала багатьох».

«Росія майстерно використовує дезінформацію»

Але головна «фішка» все-таки не шпигунська, а пропагандистська. «Все це відбулося на тлі наростання в Італії відчуття, що друзі з Європи її покинули напризволяще. Ще наприкінці лютого Рим попросив допомогу в вигляді захисних масок. Єврокомісія закликала країни ЄС відправити в Італію медичне обладнання. Але жодна країна ЄС, на жаль, не відреагувала на заклик. В Італії ці помилки посилили євроскептичні настрої, які з’явилися ще в часи кризи в єврозоні, а потім спалахнули з новою силою в розпал кризи з біженцями», - пише Der Spiegel.
Так сталося, що епіцентром поширення коронавірусної інфекції в Італії стала індустріальна Падуанська долина, що об’єднує Ломбардію, Венето та Лігурію. А політики, що обиралися від цих регіонів, послідовно висловлюють відверто проросійську позицію. Зокрема, партія «Ліга», яка була при владі впродовж 2018-2019 років, а також регіональні ради Ломбардії та Венето неодноразово критикували санкційний режим ЄС щодо РФ. «Італія стала мішенню для втручання Кремля, що прагне сприяти партіям, здатним навернути країну на проросійський бік. До переліку таких партій тепер належить не тільки «Ліга», нині опозиційна, але й «Рух п’яти зірок», який зараз при владі в Італії. Нагадаємо, що саме її чільний представник Луїджі ді Майо, міністр закордонних справ Італії, зустрічав російські літаки у Римі», - каже італійський журналіст Доменіко Летіція.
Росія майстерно використовує дезінформацію, прикладом чого є надсилання допомоги ураженій коронавірусом Італії, що виявилося лише піар-акцією. Про це в інтерв’ю Укрінформу заявив глава Дому Габсбургів, президент Пан’європейського руху Австрії Карл Габсбург-Лотаринзький, коментуючи операцію з надання Росією допомоги Італії.
«Із Росії з любов’ю» - від назви відомого роману та фільму про Джеймса Бонда - такий напис містився на російських вантажівках, які проїхали через пів Італії. Росія – майстер дезінформації. І цей приклад чудово показує, як дезінформація діє», - сказав Карл Габсбург-Лотаринзький. За його словами, Євросоюз ще на початку лютого запропонував загальний підхід реагування на коронакризу, однак держави-члени вважали, що у них все під контролем. «Пізніше вірус розпочав свій тріумфальний марш, і раптом усі країни помітили, що бракує засобів захисту. Звичайно, ЄС не міг надсилати допомогу. В цій ситуації Росія відправила до Італії свій військовий підрозділ радіаційного, хімічного та біологічного захисту. І це виглядало набагато більш по-бойовому, ніж захисні маски в лікарнях. Зображення з вантажівками та повідомлення про те, що Росія допомагає Італії, транслювали усі ЗМІ», - заявив президент Пан’європейського руху Австрії. Він вказав на те, що Москва не зацікавлена в об’єднаній Європі: «Об’єднана Європа стоїть на заваді політиці сили РФ, яка полягає у внесенні розколу між політичними союзниками і, таким чином, ослабленні їхньої політики».

COVID-19 та геополітика

«Вражає, наскільки сильно пандемія коронавірусу змішалася з міжнародними відносинами. До гри в «доброго героя» епідемії вдається також Росія. В її випадку ситуація здається ще більш ексцентричною. Найбільша за територією країна світу, сама вражена коронавірусом, демонстративно допомагає Італії. Водночас, вона вимагає скасування санкцій, які були запроваджені за окупацію українського Криму», - пише Rzeczpospolita.
Також стало відомо про те, що з метою пропаганди, Кремль почав кампанію підкупу італійців. Через популярний месенджер WhatsApp поширювалася розсилка повідомлень з пропозицією пересічним італійцям отримати 200 EUR за позитивний відеокоментар про Путіна, Росію та російську «допомогу» Італії.
«Напис «Від Росії з любов’ю» на російських військових літаках, що прибули в Італію з «гуманітарною» місією, став символом нових особливих завдань міноборони РФ. Спецоперація виявилася успішною. Вона мала на меті посилити голоси противників санкцій та показати Росію як країну, чия армія не лише не загрожує Європі, а навіть навпаки – готова прийти на допомогу», - написала на Європейській правді асоційована експертка Ради зовнішньої політики «Українська призма» Вікторія Вдовиченко.
«Російська допомога Європі є складовою ширших зусиль Кремля використати кризу, спричинену COVID-19, з метою підриву довіри західних суспільств до своїх національних урядів», - таку думку в ексклюзивному коментарі Укрінформу висловив провідний аналітик з питань безпеки та оборони Німецького фонду Маршала Сполучених Штатів Брюно Лете (м. Брюссель). Говорячи про справжню сутність і мету проведеної РФ в Італії так званої «військово-гуманітарної» операції із боротьби з епідемією коронавірусу, Брюно Лете висловив переконання, що то були добре прораховані дії, спрямовані проти Заходу. «Це не гуманізм і не співчуття, що спонукають Росію допомагати. Це, скоріше, добре прорахована мета із нагнітання дезорієнтації та невпевненості Заходу», - наголосив аналітик. Він також відзначив, що таку «гуманітарну допомогу» РФ поєднує із масштабними кампаніями з дезінформації в Європі і Північній Америці. «Довготерміновими завданнями тут є дестабілізація західних суспільств», - підсумував Брюно Лете.
«Чого хоче Путін? Його метою є послаблення санкцій, а відтак він потребує створення відповідного іміджу: мовляв, нині Росія надає допомогу в скрутні часи. Як можна піддавати санкціям країну, яка надає таку щиру допомогу?», - вважає старший політичний експерт Європейської ради у закордонних справах (м. Берлін) Густав Грессел.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8401 / 1.63MB / SQL:{query_count}