Уряд VS заробітчани: хроніка протистояння

Захід негативно сприйняв негласну заборону на виїзд українських працівників для працевлаштування за кордоном

Більшість країн Європейського Союзу починають поступово пом’якшувати спричинені пандемією карантинні заходи. І хоча про повноцінне відновлення роботи промисловості, закладів громадського харчування та сфери туризму наразі мова не йде, сільськогосподарська галузь уже почала працювати. Традиційно так склалося, що багато держав ЄС залучали в агросектор сезонних працівників з України. Нинішній рік не виняток, багато країн готові прийняти десятки тисяч українських заробітчан, адже розпочався сезону збору врожаю ранніх овочів, зокрема, полуниці і спаржі.
Українці тільки «за», адже вдома кількість безробітних стрімко збільшується, а заощадження не менш стрімко зменшуються. «Проти» – українська влада, яка на словах нібито нічого не забороняє, але негласно всіляко блокує спроби виїзду заробітчан за кордон. Намагання обмежити одне з основоположних прав людини – право на свободу пересування – негативно сприйняли на Заході. Тим більше, що це може напряму зашкодити економіці ЄС, яка й без того потерпає від карантину. Хроніка протистояння «уряд VS заробітчани» була такою.

Понеділок, 27 квітня

Початок тижня почався для української влади зі скандалу. Уряд Фінляндії заявив, що може відмовитися від українських сезонних робітників після суперечливих заяв із Києва про те, що Україна прагне «зберегти заробітчан і докладе для цього максимум зусиль». «Я сподіваюся, що виробники швидко відреагують на цей меседж. Ми не зможемо більше залучати людей з України, принаймні найближчим часом. Нам потрібні швидкі рішення, тому що скоро розпочнеться весняний збір врожаю», – заявила представниця міністерства сільського господарства Фінляндії Яана Хусу-Калліо у коментарі виданню Maaseudun Tulevaisuus.
Фінляндія погодила прибуття для сезонних робіт у цьому році 14 тис. українських сезонних працівників. «Були тривалі перемовини, і у підсумку Фінляндії вдалося переконати Україну. Але після доставки перших 200 людей у Гельсінкі уряд України призупинив подальші чартерні рейси, сезонних працівників більше не випускають за кордон», – розповів посол Естонії в Україні Каймо Кууск у коментарі естонському виданню ERR.

Вівторок, 28 квітня

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що Україна під час пандемії COVID-19 не відправлятиме своїх громадян працювати за кордон. «Безумовно, я в курсі цієї проблеми. Дійсно, є звернення від міжнародних партнерів України, але уряд України керується насамперед міркуванням безпеки та здоров’я наших громадян. В умовах пандемії будь-яка подорож – це наражання на небезпеку захворювання, особливо, коли ця подорож здійснюється літаком», – заявив він під час онлайн-брифінгу. В той же час міністр сказав, що український уряд налаштований конструктивно. «Ми розуміємо потребу в робітниках у наших партнерів і будемо готові переглянути цю позицію в контексті зміни ситуації з пандемією коронавірусу», – підкреслив він.
Через кілька годин пресслужба Кабінету Міністрів спробувала дещо пом’якшити заяву міністра закордонних справ. «Уряд готовий розглядати кожен запит щодо сезонних працівників з України. Але прийматиме рішення точково, виходячи з поточної епідемічної ситуації в тій чи іншій країні та при дотриманні певних умов», - йшлося у повідомленні на сайті Кабміну.

Середа, 29 квітня

Прем’єрміністр Денис Шмигаль зробив ще один крок назад, заявивши, що уряд готовий до перемовин з європейськими країнами, які висловлять бажання офіційно запросити українських робітників на сезонні роботи. «Важливою передумовою є легальне працевлаштування строком від трьох місяців із дотриманням усіх соціальних гарантій та належних умов праці українців», – зазначив він.
Важливе уточнення – заява про те, що «уряд готовий до перемовин» прозвучала під час зустрічі з послом Європейського Союзу в Україні Матті Маасікасом і тимчасово повіреною у справах США в Україні Крістіною Квін. Якщо для посла ЄС питання українських заробітчан вкрай важливе, то присутність на перемовинах очільниці диппредставництва США, яким сезонні працівники з України й близько не потрібні, привертає увагу. Можна припустити, що наміри Кабміну, хай і негласно, обмежити виїзд громадян за кордон, не надто схвалюють у Вашингтоні.
За результатами зустрічі, переговори з країнами, які хочуть залучити українців до сезонних робіт, переклали на віцепрем’єра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Вадима Пристайка. «Сьогодні прем’єрміністр уповноважив мене займатися цим питанням з конкретними країнами про організовані поїздки. Ми зараз намагаємося визначити, як організовано дати таку можливість людям, які хочуть працювати за кордоном. Цих людей цінують за кордоном, своїм сім’ям в Україні вони приносять дохід», – сказав Вадим Пристайко в інтерв’ю сайту Сегодня.
Також він не забув наголосити, що в уряді б хотіли б, щоб ці люди залишилися в Україні і зробили «внесок в економіку країни, наприклад, побудувавши свої ферми». «Державі ці люди дуже потрібні. Вони гнучкі, активні, готові виїхати за тисячі кілометрів від рідної домівки, щоб заробляти. Адже ми ж не Радянський Союз, ми не можемо їх тримати насильно», – сказав він.
Вадим Пристайко повторив позицію Кабміну про те, що немає ніякої мови про будь-які заборони на виїзд, і заявив, що чартери для сезонних працівників будуть організовуватися постійно.
Того ж дня Державна авіаційна служба України заборонила авіакомпанії МАУ виконання чартерного рейсу PS1118 Київ – Лондон. Зроблено це було за дві години до запланованого часу вильоту без вказання підстав та посилання на нормативні документи. Рейс був організований на замовлення британського роботодавця для доправлення 116 українських фахівців, які мають довгострокові контракти і можуть легально знаходитися на території Великої Британії. Після 9-годинної тяганини літак МАУ таки взяв курс на Лондон.

Четвер, 30 квітня

Президенти України Володимир Зеленський і Польщі Анджей Дуда провели телефонну розмову. В офіційному повідомленні йшлося про обговорення питання боротьби з коронавірусом, двостороннє співробітництво та ситуацію в галузі безпеки в регіоні. На сайті президента України також наголосили, що Анджей Дуда запевнив у незмінній підтримці європейської та євроатлантичної інтеграції України.
Повідомлення на сайті польського президента дещо відрізнялося. Ні, про підтримку України там теж написали. Але окремо наголосили на, очевидно, головній темі розмови. «Президенти також обговорили варіанти можливого сценарію розморожування економічних контактів, особливо приїзду працівників з України в Польщу. Це питання буде предметом домовленостей відповідно до рекомендацій служб, що відповідають за епідемічну безпеку в обох країнах, і потребами польського ринку праці», – заявив глави адміністрації президента Польщі Кшиштоф Щерський.
Як відреагує українська влада на «потреби польського ринку праці» – побачимо вже найближчими днями.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8860 / 1.6MB / SQL:{query_count}