Перша леді, шостий президент, 266-й Папа та просто угорський «яструб»

Президент України разом із дружиною відвідав Італію та Ватикан, а в Києві з візитом побував міністр МЗС Угорщини

фото: пресслужба Президента України
Володимир Зеленський разом із дружиною Оленою побував у Італії та зустрівся з Папою Римським Франциском і запросив його до України. Водночас до Києва завітав міністр закордонних справ (МЗС) Угорщини Петер Сіярто, який своїми антиукраїнськими заявами давно заслужив репутацію «яструба».

Апеннінський вояж: старший сержант і Папа

Італія – одна з небагатьох західних країн, яка не приховує своїх симпатій до президента Російської Федерації (РФ) Путіна. Рим періодично пропонує скасувати (чи принаймні обмежити) накладені на РФ міжнародні санкції. Ще один вкрай проблемний момент у стосунках України та Італії – засудження до 24 років ув’язнення старшого сержанта Національної гвардії України (НГУ) Віталія Марківа за нібито співучасть у загибелі під час бойових дій на Донбасі фотографа Андреа Роккеллі під час боїв під Слов’янськом у 2014-ому.
Віталію Марківу 30 років, народився у містечку Хоростків на Тернопільщині. 2003-го разом із родиною переїхав до Італії, де закінчив технічний коледж. Має громадянство України та Італії. Повернувся до України під час Майдану, був у «Самообороні». З початком війни на Донбасі став волонтером, а пізніше й бійцем 1-го батальйону НГУ оперативного призначення ім. Кульчицького. Це підрозділ, що складався переважно з «майданівців». Воював під Слов’янськом, отримав звання старшого сержанта НГУ.
У червні 2017 року поїхав до Італії, щоб відвідати матір, але на летовищі Болоньї його заарештували італійські правоохоронці за підозрою у причетності до вбивства фотокореспондента Рокеллі внаслідок мінометного обстрілу в околицях гори Карачун біля Слов’янська 24 травня 2014-го. Судовий процес над Віталієм Марківим офіційно розпочався 6 липня 2018 року в Павії. Головним свідком обвинувачення став французький журналіст Вільям Роглон, котрий уцілів під час того обстрілу. Він стверджував, що 24 травня 2014-го Віталій Марків як «командир» НГУ був причетний до щонайменше 30 мінометних ударів по підніжжю гори Карачун, де в ту мить перебували журналісти. Внаслідок цього загинув Роккеллі та його російський перекладач Андрій Миронов.
 
Віталій Марків у суді м. Павія (Італія)
Раффаеле Делла Валле, адвокат Віталія Марківа, заявив, що його підзахисний на той час був не офіцером, а старшим сержантом НГУ, тобто віддавати накази не міг. Захист також надав суду документи, отримані з України. Зокрема, довів, що батальйон ім. Кульчицького не мав у своєму розпорядженні мінометів, а використовував лише стрілецьку зброю. Крім цього, з позиції, де перебував сержант Марків, не було видно місця загибелі італійця, воно виднілося з іншого боку гори Карачун. Однак 12 липня минулого року італійський суд виніс вирок – 24 роки за ґратами.
«Я розумію, що прем’єр-міністр не може впливати на італійський суд. Але я показав докладно, що там відбулося, на якій відстані він був від місця убивства. І що ми повинні забрати цього хлопця», – заявив Володимир Зеленський 7 лютого цього року під час зустрічі з прем’єр-міністром Італії Джузеппе Конте.
Напередодні Зеленський зустрівся в Римі з родиною ув’язненого – матір’ю Оксаною Максимчук та вітчимом Манліо Роґані, яким пообіцяв, що його команда робить усе можливе для повернення бійця НГУ на батьківщину. Хоча насправді надій на такий розвиток подій мало. «Очевидно, ніхто не плекає ілюзій, що після чергового порушення питання на найвищому рівні доля солдата буде швидко вирішена. З українського боку таки сподіваються на уважніший розгляд справи під час апеляції. В Італії ж до «справи Роккеллі – Марків» увага зовсім відсутня, і прохання української сторони не матиме конкретних наслідків», – припустив у розмові з Радіо Свобода Сімоне Аттіліо Белецца, кандидат історичних наук, автор книг про Україну.
Під час зустрічі з Джузеппе Конте Володимир Зеленський озвучив ще одне прохання – закрити представництва «ДНР» та «ЛНР», що існують у кількох містах Італії. «Я звернувся до прем’єр-міністра з тим, щоби були закриті незаконні офіси «ДНР» та «ЛНР», які відкрилися в кількох містах Італії. Ми отримали інформацію, і я йому сказав, що ще одне представництво може відкритися в Калабрії. Він усе записав і сказав, що розбереться з усім. І все буде за законом, все буде чесно, і він мені передзвонить після цього, я буду чекати на їхні дії. Не на слова, а на їхні дії», – цитує главу держави Офіс президента України (ОПУ).
Ще одна важлива подія «апеннінського вояжу» – у Ватикані відбулася аудієнція президента України та першої леді Олени Зеленської з Його Святістю Папою Франциском. «Зустріч із Папою Римським Франциском у Ватикані – це момент істини. Наче перевірка на справжність. Ми говорили про найважливіше для України – припинення війни на Донбасі», – написав Зеленський у Facebook. За його словами, буде знаково, якщо Його Святість прийме запрошення і відвідає Україну. Водночас Зеленський висловив упевненість, що Папа Римський має побувати не лише у столиці, адже «щоб до кінця зрозуміти, що у нас відбувається на Донбасі, треба їхати на Донбас».

Угорський вояж: антиукраїнська риторика змінилася

Хоча агресивність президента РФ Путіна очевидна, керівництво деяких європейських країн так чи інакше підтримує його політику. На жаль, деякі сусіди України, користаючись нагодою, намагаються вирішити свої внутрішні проблеми, тиснучи на Київ. Найбільш показовий приклад – Угорщина, її прем’єр Віктор Орбан, який перебуває у владі рекордні 10 років, регулярно запрошує в гості до Будапешта президента РФ, водночас усіляко блокуючи співпрацю України з НАТО. Офіційна причина: «утиски угорської меншини» – офіційний Будапешт стверджує, що в Закарпатській області України мешкають щонайменше 150 тис. етнічних угорців, чиї права нібито утискають.
Головним каменем українсько-угорського спотикання ще у 2017 році став закон «Про середню освіту», згідно з яким у закладах дошкільного і початкового рівнів (1 – 4 класи) викладання рідною мовою національних меншин зберігалося, водночас наголос робився на оволодінні українською мовою. Проте у школі базового рівня навчання мало здійснюватися винятково українською, щоб діти були готові здобувати вищу освіту в українських університетах і могли вільно спілкуватися державною мовою. У заяві МЗС Угорщини український закон одразу назвали «ганебним ударом у спину». Із того моменту угорський міністр МЗС Петер Сіярто упевнено здобув репутацію «яструба». Саме від нього лунали найжорсткіші епітети на адресу Києва, аж до вимоги до НАТО повністю припинити співпрацю з Україною.
Минулого тижня угорський «яструб» прилетів із візитом до Києва. Де й поділася антиукраїнська риторика? На спільній пресконференції з українським віцепрем’єром з питань євроінтеграції Дмитром Кулебою угорський міністр щиро переконував, що «Україна та Угорщина нарешті отримали можливість вийти з кризи, і навіть болюче мовне питання може бути вирішене так, що у виграші залишаться обидві сторони».
Можлива причина поступливості – новий закон про середню освіту, ухвалений Верховною Радою України (ВРУ) у січні цього року, в якому, врахувавши зауваження Венеційської комісії, прописане не лише навчання угорською мовою в молодшій школі, але й викладання до 60% (!) предметів угорською до 9-го класу і до 40% у 12-ому класі.
Про людське око Петер Сіярто висунув два зауваження до вже нового освітнього закону: прирівняти угорську до мови корінного народу та збільшити кількість годин на вивчення української, але не шкоду іншим предметам, а завдяки збільшенню годин на предмет українська мова.
Реакція Міністерства освіти і науки (МОН) України була жорсткою. «Сіярто просив визнати угорську мовою корінного народу. Відповідь – ні, бо цей статус можуть отримати лише меншини, які не мають власної держави. Також Сіярто просив відмовитися від викладання частини предметів державною мовою в старших класах, а просто збільшити кількість уроків української, без впливу на інші предмети. Відповідь – ні, бо тоді угорським дітям довелося би сидіти у школі сім днів на тиждень, або українська знову перетвориться для них на «факультатив», – заявила очільниця МОН Ганна Новосад. 
І лише в одному вона погодилася з угорським міністром – пообіцяла вести системний діалог із освітянами Закарпаття про те, як саме школи меншин будуть переходити на змішану, двомовну систему навчання. «Але цей намір був у Києва і до візиту угорського міністра», – заявила очільниця МОН.
Навіть після двох «ні» риторика угорського «яструба» виявилася дивовижно миролюбною: по суті, він відмовився від колишніх войовничих демаршів і не став наголошувати на тих вимогах, на які отримав у Києві відмову. Натомість перелік очікувань скоротився до одного пункту – саме того, на який Ганна Новосад дала згоду. «Міністр освіти України пообіцяла мені при свідках, що скоро вона зустрінеться з лідерами Закарпатського угорськомовного педагогічного товариства та обговорить ідеї щодо освіти угорською мовою. Я сподіваюся, вона дотримає свого слова», – написав Сіярто у своєму Facebook.
Проте найголовніший підсумок візиту міністра МЗС Угорщини до Києва – домовленість про умови, за яких відбудеться зустріч лідерів двох держав. На пресконференції в Києві Сіярто не став пов’язувати проведення переговорів на найвищому рівні із вирішенням питання мови освіти, натомість заявив, що зустрічі лідерів держав має передувати засідання міжурядової комісії з економічного співробітництва. За словами віцепрем’єра України Дмитра Кулеби, ця комісія, яка не засідала сім років, збереться вже наступного місяця. «Якщо засідання міжурядової комісії пройде успішно, це відкриє шлях для проведення вже навесні цього року зустрічі прем’єра Віктора Орбана та президента Володимира Зеленського», – додав Сіярто.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8241 / 1.63MB / SQL:{query_count}