Вердикт: не винен

Сенат США виправдав президента Дональда Трампа за обома статтями імпічменту

фото: CNN
У середу, 5 лютого, нарешті добігла кінця епопея під назвою Ukrainegate – оголошення процедури імпічменту президенту Сполучених Штатів Америки через нібито тиск на Володимира Зеленського. Нагадаємо, що демократи висунули проти Дональда Трампа два пункти обвинувачень: зловживання повноваженнями у особистих політичних інтересах і перешкоджання роботі Конгресу. Голова комітету з розвідки Палати представників, демократ Адам Шифф стверджував, що лідер США в телефонній розмові 25 липня минулого року вимагав від президента України Володимира Зеленського проведення розслідування щодо найбільшого приватного газодобувача в Україні, компанії Burisma Holdings, до ради директорів якої входив син ймовірного суперника Трампа на майбутніх президентських виборах Джо Байдена Гантер.
У деяких американських ЗМІ вважали, що призначення Байдена-молодшого стало конфліктом інтересів, оскільки саме тоді його батько, який був віцепрезидентом США, активно працював на українському напрямку (зокрема надавав допомогу щодо проведення реформ і «протискав» тему боротьби з корупцією). Щоб «заохотити» українського президента, Трамп дав вказівку заморозити надання Києву виділеної Конгресом військової допомоги сумою 391 млн USD. Після того, як справа набула розголосу, Трамп нібито перешкоджав Палаті представників Конгресу провести відповідне розслідування.
Сам Трамп усі звинувачення відкидав. «Ідея демократів Палати представників про «зловживання влади» не є злочином, який підлягає імпічменту. Ці звинувачення – легковажні та небезпечні, а президент скористався своїми законними правами», – стверджував господар Білого дому.

Для одних – «перемога», для інших – «зрада»

Зрештою, несподіванки не сталося: республіканська більшість у Сенаті дружно стала на захист президента-республіканця. За статтею «зловживання повноваженнями» 52 зі 100 сенаторів проголосували за виправдання Дональда Трампа. Цікаво, що водночас винним президента за цією статтею, окрім повного складу демократів у Сенаті, визнав і сенатор-республіканець Мітт Ромні, інформує Голос Америки. За статтею «перешкоджання роботі Конгресу» підсумки голосування на користь Дональда Трампа були 53 до 47 голосів.
Голосування розділилося за партійною приналежністю, подібно до того, як це раніше відбулося у Палаті представників Конгресу США, де демократична більшість оголосила президенту імпічмент й спрямувала статті імпічменту до Сенату США, де і повинні були ухвалити рішення щодо засудження та усунення президента від посади або ж його виправдання. Республіканська більшість у Сенаті гарантувала Трампу виправдання на тлі повідомлень про його надзвичайну підтримку всередині партії та найбільшу за час президентства підтримку з боку американців загалом.
«Процес щодо імпічменту офіційно закінчився. Я проголосував за виправдання президента Дональда Трампа, бо президентів мають обирати на виборах, але не у результаті імпічменту – особливо, використовуючи політично мотивований імпічмент, який не відповідає високим критеріям імпічменту, а саме, що президент повинен скоїти тяжкі злочини та правопорушення», – так прокоментував своє голосування сенатор-республіканець Джон Корнин.
Рішення у Сенаті з тріумфом зустріли прихильники американського президента. «Тепер, коли їхній облудний імпічмент завершився, можливо, демократи можуть повернутися до роботи і спробувати попрацювати на благо американського народу. Хоча я не надто у це вірю», – написав на своїй сторінці у Twitter син президента США Дональд Трамп-молодший. Підтримав господаря Білого дому і британський політик Найджел Фараж, один з лідерів Brexit. «Президента Дональда Трампа виправдано. Американський народ знову переміг болото. Весь процес імпічменту був бридким та поганим для США», – заявив Найджел Фараж.
Натомість екскандидатка у президенти США Гілларі Клінтон, коментуючи голосування у Сенаті, заявила, що сенатори-республіканці «зрадили» американців. «Коли почався процес щодо імпічменту президента, сенатори-республіканці поклялись захищати конституцію. Сьогодні 52 із них зрадили цю клятву і усіх нас. Ми увійшли на небезпечну для нашої демократії територію. Нам усім доведеться працювати разом, щоб відновити демократію», – обурювалася Гілларі Клінтон.
«П’ятдесят два республіканці не знайшли сміливості дотриматись конституції та захистити нашу демократію. Але вперше за історію нашої країни відбулось двопартійне голосування (мається на увазі голос Мітта Ромні) зі засудженням президента за однією із статей імпічменту. Я вірю в оптимізм засновників США», – заявив конгресмен-демократ Майк Квіглі.
«Проголосувавши в Сенаті за виправдання президента Трампа, республіканці пробачили доведений факт кримінальних дій, скоєних заради політичної доцільності. Це провал функції нагляду, покладеної на законодавців США, та зрада конституційного обов’язку», – написала в Twitter сенаторка-демократ Кірстен Гіллібранд.

Запрошення для Зеленського

Хоча Ukrainegate завершився для Дональда Трампа цілком успішно, вся ця не вельми приваблива історія так чи інакше вплине на рівень стосунків США та України. Ще до остаточного голосування в Сенаті колишній посол США в Україні, а нині експерт Центру міжнародної безпеки та співробітництва Стенфордського університету Стівен Пайфер заявив у інтерв’ю Крим. Реалії, що внутрішньопартійна боротьба в США може позначитися на підтримці України з боку республіканців. «Я прекрасно розумію занепокоєння українців із приводу того, як імпічмент Дональда Трампа може вплинути на відносини США і України. Проте ми бачимо, що протягом перших трьох років президентства Трампа американська політика щодо України забезпечувала цій країні політичну підтримку, економічну і військову допомогу, включаючи летальну зброю, а також підтримувала і підсилювала санкції проти Російської Федерації. Однак у світлі останніх подій мимоволі виникає питання: наскільки сильно сам Трамп підтримує таку політику? Наприклад, кандидат Трамп у 2016 році заявляв, що може визнати незаконну анексію Криму, хоча його адміністрація сьогодні дуже чітко дала зрозуміти, що вона не визнала і не збирається визнавати півострів частиною Російської Федерації», – пояснив Стівен Пайфер.
Найбільш нагальним питанням він вважає призначення американського посла в Україні. Після звільнення з цієї посади Марі Йованович, американське посольство у Києві тимчасово очолював Вільям Тейлор, а тепер в дипмісії головує тимчасово повірена у справах США в Україні Крістіна Квін. «Нинішня тимчасово повірена має добрі здібності та досвід, але українці можуть подумати, що відсутність затвердженого посла означатиме, що Сполучені Штати не хвилює Україна настільки, як варто було б», – пише Стівен Пайфер у статті на brookings.edu.
Колишній дипломат звертає увагу, що Майк Помпео, коли відвідував Білорусь, висловив надію, що незабаром у Мінську з’явиться американський посол. Тоді як в Києві такої заяви не прозвучало. «Україна означає значно більше для інтересів американської політики, ніж Білорусь. Помпео повинен запропонувати Білому дому прізвище для Києва і закликати президента ухвалити швидке рішення», – зазначив Пайфер. Також він закликав адміністрацію США призначити нарешті дату візиту Володимира Зеленського у Вашингтон. «Державний секретар повинен попросити Трампа призначити Зеленському конкретну дату для візиту у Вашингтон. Під час перебування у Києві Помпео заперечив існування яких-небудь умов для цього візиту. Чи є кращий шлях довести це, ніж як відправити запрошення до Зеленського, щоб він приїхав вже зараз?» – підсумовує Стівен Пайфер.

Українці – на третьому місці серед біженців до США, після громадян Конго та М’янми в фінансовому 2019 році. Про це йдеться у статті The Washington Post. Кількість біженців-українців до США за цей період склала 4 451, що становить 15% загальної кількості біженців. Це значно перевищує дані 2016 року, коли українці становили лише 3% всіх біженців.
The Washington Post припускає, що до змін демографічного складу біженців могла призвести політика адміністрації президента США Дональда Трампа, який виступав за заборону на подорожі до США з низки країн, де більшість населення – мусульмани. В 2019 році з проханням про політичний притулок до США українців прибуло увосьмеро більше ніж сирійців, учетверо більше ніж афганців та у 12 разів більше ніж суданців.
«Це безпрецедентно і становить відхід від історичного спрямування програми на основі потреб та загроз, – заявив The Washington Post Незенін Еш, віцепрезидент Міжнародного комітету біженців. – Змінився порядок національностей і не на основі потреб. Стратегія нинішньої адміністрації не відкриває доступ до найбільш вразливих категорій біженців».
Більшість українців, які прибувають у США як політичні біженці, не втікають від війни, а використовують можливості, надані законодавством США для репресованих категорій громадян у колишньому Радянському Союзі, зазначає видання. Відома поправка Лотенберга, введена в США у 1989 році, регулярно поновлює свою дію і дотепер надає спільнотам, що зазнають утисків, можливості для полегшеного в’їзду до США. Більшість українських біженців – це баптисти, п’ятидесятники, євангелісти. Найбільше українців протягом останніх десяти років приймає штат Вашингтон, пише The Washington Post.

Рейтинг довіри до Дональда Трампа зараз найвищий за весь час його президентства. Про це свідчать результати опитування компанії Gallup. За цими даними, його підтримують 49% американських виборців. Довіра до господаря Овального кабінету серед республіканців складає 94%. 42% виборців, котрі називають себе незалежними, роботу президента підтримують. Їхня кількість зросла на 3% порівняно з попереднім опитуванням. Серед демократів дії глави держави схвалюють 7% виборців. Це на 3% менше порівняно з попереднім дослідженням. Половина зареєстрованих виборців вважають, що Дональд Трамп заслуговує бути обраним до Білого дому на другий термін у листопаді цього року. У Gallup наголосили, що це найбільша поляризація суспільства у США в історії їхніх досліджень. Опитування проводили під час процесу імпічменту, з 16 до 29 січня. Дослідники опитали 1 033 людини. Статистична похибка становить 4%.
Інші соціологічні дослідження також зафіксували зростання рейтингу Трампа, але з трохи нижчим рівнем довіри. Опитування NBC News/Wall Street Journal poll засвідчило підтримку президента США на рівні 46%. А 49% заявили, що їх не влаштовує переобрання Дональда Трампа. За даними дослідження FiveThirtyEight’s poll tracker, популярність теперішнього американського лідера на рівні 43,6%, а опитування RealClearPolitics показало рівень його підтримки 44,7% виборців. Ці дослідження провели напередодні щорічного звернення президента до нації.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8865 / 1.64MB / SQL:{query_count}