Злочин і відповідальність

Міжнародна слідча група назвала прізвища перших чотирьох офіційно підозрюваних у причетності до збиття Боїнга рейсу MH17 над Донбасом у 2014-му. Кремлю свою злочинну роль не приховати, тож далі буде…

фото: Reuters
Вже майже п’ять років минуло від збиття над окупованим російсько-терористичними силами Донбасом Боїнга-777 “Малазійських авіаліній” рейсу MH17. Тоді загинуло 298 людей, які перебували на борту. Більшість із жертв – 193 особи – були громадянами Нідерландів. Загалом же серед загиблих були громадяни 18 країн світу. Вже давно відомо, що літак було збито зенітно-ракетним комплексом “Бук” із 53-ої бригади протиповітряних військ (ППО) РФ (постійним місцем дислокації цієї бригади є місто Курськ). Міжнародні незалежні розслідувачі оприлюднювали цілий масив відповідних доказів, а найважливіше, що офіційна міжнародна Спільна слідча група (JIT) під керівництвом Нідерландів у травні 2018-го також підтвердила ці висновки  і представила додаткові докази російського походження “Бука”, що збив рейс MH17.
Весь цей час російська влада відкидає свою відповідальність за цей злочин і намагається дискредитувати офіційне міжнародне слідство. От тільки як би агресор не намагався “замітати сліди”, все таємне рано чи пізно стає явним…

Перші підозрювані

Цього тижня Спільна слідча група назвала прізвища перших чотирьох підозрюваних, дії яких призвели до збиття рейсу MH17. Спочатку слідчі повідомили цю інформацію родичам загиблих, після цього дали прес-конференцію для журналістів.
Представники слідчої групи назвали таких підозрюваних:
– Ігор Гіркін (“Стрєлков”) – полковник ФСБ РФ, у 2014-ому був так званим міністром оборони ДНР. Перебував на постійному контакті з владою РФ. У квітні 2014-го загін Гіркіна захоплював Слов’янськ;
– Сергій Дубінський (“Хмурий”) – російський генерал-майор, очолював так звану контррозвідку ДНР. Підпорядковувався Гіркіну. За версією слідства, координував пересування “Бука” на Донбас у день збиття рейсу MH17 і його відправку в зворотному напрямку до Росії. Він теж регулярно перебував на контакті з російською владою. Раніше міжнародна експертно-журналістська група Bellingcat у своїх звітах уже повідомляла про те, що “Хмурий” відповідав за транспортування російського “Бука”;
– Олег Пулатов (“Гюрза”) – підполковник запасу російських ВДВ. Був помічником Сергія Дубінського та командував 2-м відділом “ГРУ ДНР”. За версією слідства, брав участь в охороні ракетного комплексу “Бук” на контрольованій російськими гібридними силами частині Донбасу;
– Леонід Харченко (“Крот”) – єдиний громадян України у цьому переліку офіційних підозрюваних. Командир розвідувального батальйону в “2-ому відділі ГРУ ДНР”. За версією слідства, Харченко був безпосередньо присутній на місці пуску ракети і брав участь в евакуації установки в Росію після збиття рейсу MH17.
Як заявив 19 червня глава кримінального відділення національної поліції Нідерландів Вільберт Пауліссен, нинішні підозрювані особисто “не натискали на кнопку”, але згідно з висновками слідства, вони сприяли прибуттю військової техніки з РФ і координували дії ЗРК, зігравши таким чином “ключову роль у вбивстві 298 осіб”. “Сьогодні ми видамо міжнародні ордери на арешт чотирьох підозрюваних. Цих людей також внесуть у національний і міжнародний списки осіб, що перебувають у розшуку”, – також зазначив Пауліссен.
“Ми подамо офіційний запит до Російської Федерації, щоб викликати тих підозрюваних, які перебувають у РФ. Ми також проситимемо Росію допитати підозрюваних стосовно звинувачень… Звертатимемось і до України щодо підозрюваного українця. Ми не будемо запрошувати екстрадицію, адже це неможливо за законодавством цих країн. Але проситимемо їх про співробітництво”, – зазначив 19 червня головний прокурор Нідерландів Фред Вестербеке. Він також зауважив, що є ймовірність того, що у липні 2014-го планувалося збиття українського військового літака. “Навіть якщо це був первісний план, ми вважаємо їх відповідальними за знищення рейсу MH17”, – заявив Фред Вестербеке.
Під час пресконференції було зауважено, що підозрюваний громадянин України Харченко перебуває на території, не контрольованій українським урядом. Водночас генпрокурор Юрій Луценко, який представляє нашу державу в Спільній слідчій групі і був присутнім на цій пресконференції, заявив: “Ми спробуємо заарештувати цього підозрюваного. Якщо це вийде, ми організуємо відеозв’язок із судом у Нідерландах”. Заява дивує, адже усі розуміють, що “дістати” підозрюваних чи з Росії, чи з окупованих територій Донбасу зараз фактично нереально. Окрім того російська служба повідомляє, що після 2015-го Харченко, ймовірно, переїхав у Росію, оселився в Ростовській області і незабаром був убитий. Але це тільки одна із версій.

фото: DW

Що далі?

У будь-якому випадку до кінця цього року слідчі передадуть усі матеріали справи до суду. А власне судовий процес має розпочатися 9 березня 2020-го навіть, якщо підозрюваних до суду ніхто не доправить. Як повідомляє Радіо Свобода, процес відбуватиметься в судовому комплексі “Схіпгол” (Schiphol), що розташований за 50 кілометрів від Гааги.
Також потрібно зазначити, що слідство ще не завершене. Коло підозрюваних ще може розширитися. І воно б мало розширитися. Як повідомляє Німецька хвиля, на пресконференції Спільної слідчої групи 19 червня йшлося і про колишнього старшого лейтенанта, а тепер капітана 53-ої бригади РФ, “чиє прізвище поки не розголошується”. А з опублікованих даних можна зробити висновок, що екіпаж “Бука” вирушив на завдання на територію України саме під його керівництвом. Також слідчі згадали, що на завданні були четверо членів екіпажу, але їхні прізвища не назвали, бо “проти цих людей немає доказів, достатніх для пред’явлення суду”, зазначив нідерландський прокурор Фред Вестербеке.
Також у Спільній слідчій групі розуміють, що керівництво РФ, м’яко кажучи, не могло не знати про транспортування “Бука” на Донбас. Слідча група 19 червня також оприлюднила записи перехоплених телефонних розмов між Ігорем Гіркіним та главою окупаційної російської адміністрації Криму Сергієм Аксьоновим. 8 червня 2014-го Гіркін говорив телефоном спочатку із помічником Аксьонова і заявив: “Якщо не буде розв’язано питання з російською допомогою, повітряним прикриттям, хоча б із підтримкою артилерії, то не втриматися нам на сході, не втриматися. Нам потрібна протитанкова артилерія, потрібні танки, потрібні нормальні засоби ППО, ПЗРК уже не можемо обійтися. І все це треба з фахівцями вже готовими, тому що часу їх готувати у нас уже немає і не буде”. Після цього Гіркіну віддзвонився вже сам Аксьонов і повідомив: “У мене ввечері сьогодні зв’язок о 22-й з тими, хто рішення це вже прийняв. І особа, і єдиний координаційний центр по цій ситуації вже є... Готують документи”. Також Спільна слідча група 19 червня оприлюднила перехоплену телефонну розмову від 11 липня 2014-го помічника російського президента Путіна Владислава Суркова із так званим прем’єр-міністром ДНР Олександром Бородаєм. “Я поговорив із нашими товаришами старшими, старших не буває, які відповідають за воєнну історію. Вони кажуть, що так, ми знаємо, планують переламну дію”, – сказав Сурков Бородаю за тиждень до збиття рейсу MH17. Зазначимо, що Владислав Сурков є найбільш високопоставленим кремлівським чиновником, який згадується у справі щодо збиття рейсу MH17.
“Ми зараз маємо інформацію, маємо докази, що Росія причетна до цієї трагедії та цього злочину в тому чи іншому вигляді”, – заявив 19 червня нідерландський прокурор Вестербеке. Він також повідомив, що Росія не хоче співпрацювати зі слідством: “Ми, до прикладу, досі чекаємо на відповідь, де 17 липня 2014-го була установка “Бук”, яку було зафільмовано у липні 2014 року в конвої 53-ої бригади Російської Федерації. Ми питали про це понад рік тому. Росія відмовляється відповідати й на інші питання. Наприклад, чи підозрюваний Дубінський працював на російський уряд у липні 2014 року? Це прості запитання. Ми просимо Російську Федерацію дати на них швидку відповідь”.
А тим часом російське МЗС виступило із заявою про те, що “на адресу російської сторони висуваються абсолютно голослівні звинувачення, спрямовані на дискредитацію Російської Федерації в очах міжнародної громадськості”. Що цікаво, прем’єр-міністр Малайзії Махатхір Мохамад також вже не вперше висловив свої сумніви щодо офіційного міжнародного розслідування (у якому Малайзія також бере участь) і продовжив виправдовувати Росію. “Із самого початку це було політичним питанням – те, як звинуватити Росію в злочині”, – заявив прем’єр Малайзії.
Ось така ситуація. Росію ще є кому “відбілювати”. От тільки є очевидні докази російської відповідальності, і вирішальне слово має сказати суд. Тут зауважимо, що як повідомляє Радіо Свобода, Нідерланди й Австралія далі працюють над тим, щоб висунути ще й окрему судову претензію за знищення Боїнга-777 рейсу MH17 проти Росії як держави. Ці дві країни раніше виступили із заявою, що офіційно звинувачують Росію у збитті літака.
“Усі ті, кому сьогодні висунуті обвинувачення, є членами керованих Росією сил у східній Україні. Ми закликаємо Росію поважати й дотримуватися резолюції Ради Безпеки ООН №2166 (2014) та гарантувати, що будь-яка обвинувачена особа, що на даний час є у Росії, відповідала перед судом”, – а це вже заява держсекретаря США Майкла Помпео.

фото: Reuters

Нові дані від Bellingcat

19 червня свій новий звіт щодо збиття рейсу MH17 опублікувала міжнародна експертно-журналістська група Bellingcat. Незалежні розслідувачі назвали аж 12 прізвищ, голоси яких лунають на перехоплених СБУ телефонних розмовах між бойовиками та їхніми російськими кураторами. Окрім чотирьох офіційних підозрюваних, незалежні розслідувачі у своєму звіті також згадують групу Безлера і самого бойовика Ігоря Безлера (“Бєс”), Едуарда Гільязова (“Рязань”), Сергія Поваляєва (“Боцман”), Валерія Стельмаха (“Найомнік”, “Батя”), Ігоря Українця (“Міньор”), Олега Шарпова (“Змєй”), батальйон “Восток” і його тодішнього командира Олександра Ходаковського (“Скіф”), Олександра Семенова (“Сан Санич”).
У звіті Bellingcat також йдеться про ролі всіх цих, ймовірно причетних, до збиття рейсу MH17. Зокрема, повідомлялося, що Ігор Безлер фігурує  у телефонній розмові з його підлеглим Стельмахом, який інформував, що до Безлера летить “пташка”. Безлер дає своєму підлеглому вказівку передати це повідомлення “нагору”, тим самим, можливо, посприявши помилковій ідентифікації MH17 як військового літака. Голос Безлера також чути на записі, де він доповідає про збиття літака людині, якого СБУ ідентифікувала як агента ГРУ РФ Василя Гераніна. А до прикладу, Едуард Гілазов (який вважається загиблим) привіз члена екіпажу “Бука”, який відбився від колег, до свого командира Леоніда Харченка в Сніжне. Можливо, він також брав участь в охороні “Бука” поруч із місцем пуску.
Що ж, поки ще не відомо чи будуть бойовики зі звіту незалежних розслідувачів визнані офіційним слідством як підозрювані у справі про збиття рейсу MH17. Але встановлення істини триває. Тож спостерігатимемо за розвитком цієї справи, до якої “вершини” міжнародним слідчим вистачить сил, бажання і сміливості дійти. Адже всі розуміють, що просто так, без наказу вищого військово-політичного керівництва РФ, без рішень господаря Кремля Путіна, російський зенітно-ракетний комплекс не міг потрапити до окупованого Донбасу.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8080 / 1.65MB / SQL:{query_count}