Пенсильванія врятує Україну

У Києва завдяки Вашингтону з’явився реальний шанс позбутися вугільної залежності від країни-агресора

фото: slovoidilo.ua
Запаси дефіцитного антрацитового вугілля на складах українських теплоелектростанцій із 10 по 17 липня скоротилися на 1,3% – до 735,1 тис. тонн, повідомляє прес-служба Міністерства енергетики та вугільної промисловості. Запаси вугілля газової марки також зменшилися на 7,7% – до 1,579 млн тонн із 1,711 млн тонн.
Після початку воєнної агресії на Донбасі Україна стала відчувати дефіцит вугілля, зокрема антрациту. Проблема ще більше ускладнилася через блокаду ОРДЛО. Мінімальний обсяг енергетичного вугілля, потрібного для нормальної роботи теплоелектростанцій (ТЕС) та теплоелектроцентралей (ТЕЦ) України становить у середньому 3,1 млн т упродовж місяця. Невелике пояснення: ТЕС виробляють електроенергію та працюють майже винятково на вугіллі, натомість ТЕЦ генерують теплоносій для опалення житлових будинків і використовують здебільшого газ.
Усі 14 українських теплоелектростанцій можуть використовувати за сировину тільки вугілля певних марок, а сім із них – лише вугілля марки “А” або антрацит.
Водночас після початку війни на сході майже половина ресурсів донбаського вугілля опинилася під контролем сепаратистів. З огляду на те, що нині ТЕС закривають десь 35-38% усієї електрогенерації в Україні (решту – АЕС та гідроенергетика), то антрацит – це близько 20% усієї електрогенерації.
За умови блокади самопроголошених республік Донбасу, Україна опинилася перед неприємною перспективою вугільної залежності від агресора. Нині приблизно половина вугілля для забезпечення роботи ТЕС і ТЕЦ та металургійних комбінатів закуповується в Росії. Причому платиться за них валютою.
Інша справа: що нібито не бюджетною. Прем’єр-міністр Володимир Гройсман стверджує, що на даний момент жодна державна компанія не закуповує вугілля в країни-агресора. Але не забуваймо, що приватний холдинг ДТЕК Ріната Ахметова, який контролює 76% ринку теплової та 27% електричної генерації, щойно минулого місяця повідомив про розширення поставок антрациту з Росії, оскільки втратив контроль над своїми шахтами в “ДНР” та “ЛНР”, чиє керівництво за командою з Москви запровадило там “зовнішнє управління”, фактично, націоналізувавши копальні. А за кожну гігакалорію теплоносія та кіловат електроенергію платять пересічні українські споживачі. Тобто, вугілля в Росії закуповує приватна компанія, але розраховуються за нього громадяни України.
Можливо, виходом із ситуації стане закупівля вугілля за океаном.
Нагадаємо, що за підсумками візиту до Вашингтона Президент України Петро Порошенко заявив, що домовився про імпорт зі Сполучених Штатів щонайменше двох мільйонів тонн вугілля: “Для забезпечення прозорості енергетичного ринку ми домовилися про те, що отримуватимемо американське вугілля з Пенсильванії за конкурентними цінами. У нас буде повне сприяння і Міністерства торгівлі США, і Міністерства енергетики, Адміністрації і Конгресу”.
Як заявив тимчасовий виконувач обов’язків голови “Укренерго” Всеволод Ковальчук, упродовж найближчого місяця в Україну надійдуть перші 120 тисяч тонн вугілля зі Сполучених Штатів.
Будемо сподіватися, що, практично розірвавши газову залежність від країни-агресора, в Києва тепер з’явився реальний шанс позбутися ще й вугільної залежності.

Україна в січні-травні 2017 року збільшила імпорт вугілля в грошовому вираженні порівняно із січнем-травнем 2016 року вдвічі – до 1,036 млрд USD, повідомляє Державна фіскальна служба. Згідно з даними відомства, найбільшими постачальниками вугілля у звітний період були Російська Федерація (52% від суми імпорту), США (25,5%) і Канада (7%).
Імпорт вугілля з Росії в грошовому вираженні в січні-травні 2017 становив 538,9 млн USD, зі Сполучених Штатів – 264,5 млн USD, з Канади – 72,8 млн USD. Експорт українського вугілля за п’ять місяців 2017 року склав у грошовому вираженні 37,4 млн USD.
За увесь 2016 рік Україна імпортувала кам’яного вугілля та антрациту у грошовому вираженні на загальну суму 1,47 млрд USD.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7957 / 1.56MB / SQL:{query_count}