«Панамагейт»: 200 тисяч

Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів (ICIJ) опублікував оновлену базу даних офшорних компаній, зареєстрованих через юридичну фірму Mossack Fonseca

фото: ibtimes.co.uk
Нагадаємо, що офшорний грім прогримів 3 квітня цього року, коли ICIJ поширив доповідь під назвою «Панамські документи», з якої світ дізнався про існування сотень тисяч офшорних фірм, через які відмивалися брудні й не дуже мільйони. Серед фігурантів розслідування виявилися лідери низки держав, відомі політики, зірки шоу-бізнесу та спорту. Світова суперсенсація базувалася на автентичних документах юридичної фірми Mossack Fonseca з Панами, яка займається реєстрацією офшорних компаній.
Загалом мова йшла про 2,6 терабайта даних, або 11,5 мільйона документів, включаючи електронні листи, файли pdf, фотографії та витяги з внутрішньої бази даних Mossack Fonseca, які охоплювали період з 1970-х і до весни 2016 року.
Зазначимо, що Mossack Fonseca посідає четверте місце серед найбільших у світі фірм, які займаються реєстрацією і супроводом офшорних компаній. Її головний офіс розташований у Панамі, при цьому фірма має розгалужену мережу офісів у багатьох країнах, включаючи Британські Віргінські острови, Швейцарію, Британію та Нідерланди. Засновники компанії – уродженець Німеччини Юрґен Моссак, чий батько, за даними ICIJ, під час Другої світової війни служив в СС і потім емігрував до Панами та письменник Рамон Фонсека, який донедавна працював радником панамського президента.
В епіцентрі масштабного міжнародного фінансового скандалу з офшорними схемами опинились, зокрема, Президент України Петро Порошенко, лідер РФ Путін, президент Аргентини Маурісіо Макрі, прем’єр Ісландії Гюннлейгссон Сигмюндюр, король Саудівської Аравії Салман, футболіст «Барселони» Ліонель Мессі, актор Джекі Чан… І це лише короткий перелік дотичних до скандалу публічних осіб.
Перший витік «Панамських документів» зворохобив увесь світ. Проте поступово ажіотаж вщух. Але автори сенсації вирішили не зупинятися на досягнутому. В понеділок, 9 травня, Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів (ICIJ) на сайті offshoreleaks.icij.org опублікував оновлену базу даних з понад 200 тисяч офшорних компаній. Як зазначили в ICIJ, ці документи «дозволяють користувачам досліджувати мережі компаній і людей, які таємно, часом неправомірно використовують офшорні компанії за допомогою Mossack Fonseca або інших посередників». 
З інформації, яка представлена в базі даних ICIJ, стає зрозумілим, що 643 українських громадянина володіють 469 офшорними компаніями, повідомляє «Інтерфакс-Україна». У базі наводяться імена, прізвища та адреси реєстрації власників офшорних компаній, юридичні та поштові адреси офшорних фірм.
Також у «панамських документах» фігурують 2229 громадян Російської Федерації, які зареєстрували 7319 офшорних компаній. Зокрема, згідно з оприлюдненою інформацією, через офшорні компанії, оформлені на віолончеліста Сергія Ролдугіна, хрещеного батька старшої дочки Володимира Путіна, оточення президента РФ вивело з Росії щонайменше два мільярди доларів.
Інформатор, який передав журналістам мільйони «панамських документів» з даними про офшорні компанії можновладців та бізнесменів з різних країн світу, надіслав свій маніфест німецькому виданню Suddeutsche Zeitung, в якому заперечив свою причетність до будь-яких спецслужб. Інформатор, який називає себе «Джоном Доу» пояснив, що його головною мотивацією стали «масштаби несправедливості», а також бажання притягнути до відповідальності тих, хто винен у такому стані речей. Він додав, що не бажає жодної фінансової винагороди, лише гарантування особистої безпеки. Отриману від «Джона Доу» інформацію Suddeutsche Zeitung передала до Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ). Протягом року її аналізом займалися близько 400 журналістів з понад 100 мас-медіа у 80 країнах світу, а також Центр із вивчення корупції та організованої злочинності (OCCRP).
За матеріалами Німецької хвилі
підготувала Марія Щепанська
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7735 / 1.56MB / SQL:{query_count}