“Референдум у Нідерландах викликав в Москві бурхливу радість”

Головні теми публікацій в західних засобах масової інформації: референдум у Голландії, за результатами якого фактично було заблоковано ратифікацію Угоди про асоціацію України з ЄС, та так звані “Панамські документи”, які дали моживість зрозуміти увесь масштаб фінансових зловживань політиків

фото: zn.ua
Референдум у Нідерландах щодо Угоди про асоціацію України з ЄС викликав в Москві бурхливу радість: ненависник Заходу і теоретик російських “яструбів” Олександр Дугін аж чотири рази запостив у Twitter новину про те, що “Нідерланди проголосували проти України”, пише з Москви кореспондент німецького часопису Der Spiegel Беньямін Біддер. Водночас він зауважує, що Кремль став обережнішим з гучними заявами. “Якщо Брюссель справді зупинить асоціацію з Україною, Москва досягне однієї зі своїх найважливіших зовнішньополітичних цілей. Ба, більше, Кремль виграє навіть в тому випадку, якщо Євросоюз продовжить зближення з Україною: щойно Європейський Союз почне голосно критикувати ситуацію з демократією в Російській Федерації, президент Путін миттєво парирує, що й сама Європа не далеко просунулася в плані поваги до народного волевиявлення”.
“Голландський референдум забив ще один цвях у деко труни, де покояться надія таких країн, як Україна і Молдова, в доступному для огляду майбутньому вступити в Євросоюз. Європа втрачає свої позиції дуже швидко. Її частка в світовій економіці та вплив у глобальній політиці зменшуються. Населення старіє і кількісно підтримується тільки за рахунок міграції. Економіка буксує”, – пише латвійський інтернет-портал Delfi.lv. Натомість в таких країнах, як,  скажімо, Китай чи Індія – молоде населення, що постійно зростає. “Слабкість Європи – роздробленість і немічність в прийнятті рішень. Для того, щоб залишитися у вищій світовій лізі, в ЄСє тільки один шлях – він повинен стати єдиною державою: з єдиним ринком, однією валютою, загальної податкової системою, армією і зовнішньою політикою. У роздробленому вигляді ЄС не може конкурувати з такими монстрами, як Китай або США. Навіть найбільша країна Європи – Німеччина – поодинці не володіє необхідними ресурсами”, – робить висновок Delfi.lv.  
“Незважаючи на непереконливість результатів референдуму в Нідерландах через низьку явку і консультативний характер голосування, “ні” – це все одно “ні”, тож підсумок голландського референдуму за угодою України з ЄС паралізує політичний клас Євросоюзу, пише кореспондент Le Figaro. Найгостріше це відчувається у Британії, де вже влітку має пройти голосування з питання виходу з Європейського союзу. Але існує ще інша загроза. “Чи не паралізує черговий референдум угоду ЄС з Туреччиною, яка загрожує скасуванням віз для 80 мільйонів турків”, – пише Le Figaro. Але найгіршеможе відбудися 23 червня 2015 року, якщо британці проголосують за вихід з Європейського Союзу: Європа буде вже не паралізована, а зруйнована.
Тим часом втрачає позиції й інша глобальна організація. “Економічна міць ОПЕК зломлена, картель більше не виступає на світовому ринку як єдина сила”, – в інтерв’ю The Financial Times заявив Деніел Ергін, заступник голови компанії INS. Історик енергетичної галузі, якого називають “нафтовим гуру”. “Ера ОПЕК як вирішальної сили світової економіки підійшла до кінця. Фактично організація розділена”, – сказав він. Експерт також засумнівався в тому, що нафтовидобувні країни зможуть домовитися і заморозити видобуток. У цьому питанні важлива позиція Ірану, зокрема намір країни нарощувати виробництво і експорт вуглеводнів, сказав він. 
Натомість набувають розвитку стосунки Російської Федерації та нібитто невизнаних нею республік. Зокрема, кілька днів тому стало відомо, що влада самопроголошеної та ніким у світі невизної республіки Південна Осетія планує провести референдум про входження до складу Російської Федерації до серпня цього року. Про це в інтерв’ю ТАСС повідомив президент самопроголошеної республіки Південна Осетія Леонід Тібілов. Він підкреслив, що не сумнівається в результатах голосування. “Ми отримаємо відповідь, я на сто відсотків упевнений, що народ скаже “так”, і ми спокійно зможемо звернутися до вищого керівництва Росії. Будемо чекати моменту, коли зірки можуть зійтися. Ось так ми хочемо підійти до питання референдуму, щоб російську сторону в політичному плані не навантажувати”, – зазначив Тібілов. Південна Осетія має статус частково визнаної держави – незалежність від Грузії вона проголосила в грудні 1991 року. При цьому правовий статус регіону як самостійної республіки визнали лише п’ять країн: Росія, Венесуела, Нікарагуа, Науру і Тувалу.
“Не зовсім божевільна теорія про те, що “Панамські документи” злила Росія”, – так назвав свій коментар оглядач The Washington Post Адам Тейлор. “На перший погляд, “Панамські документи” характеризують Росію не з кращого боку”, – пише Адам Тейлор. Але в колі експертів, пише The Washington Post, з’явилася версія, що за витоком можуть стояти саме росіяни. Цю теорію висунув Кліффорд Ґедді, авторитетний фахівець з російської економіки, співавтор книги “Містер Путін: оперативний агент у Кремлі”. “В так званих “Панамських документах” навмисно внесено мало інформації, яка шкодить Путіну. Хоча сама цифра – два мільярди доларів – була повідомлена широко. Водночас її зв’язок з Путіним досить неясний, а російський президент у минулому уцілів і після значно страшніших звинувачень у корупції”, – йдеться в статті The Washington Post. Зате в “Панамських документах” більш ніж достатньо інформації, яка вже поставила інших світових лідерів у вкрай прикре становище. За словами Ґедді, на цьому тлі Путін і його репутація корупціонера здаються радше відображенням стандартної практики дій. “Той факт, що з “Панамськими документами” пов’язано так мало американців, може навести на припущення, що їхні дані було викреслено. На думку Ґедді, це може означати, що інформацію притримують з метою шантажу”, – йдеться в статті The Washington Post. Оглядач видання Адам Ґедді визнав, що не зовсім впевнений у своїй версії, але він вважає деякі аргументи цілком логічними. Так, історія з двома мільярдами доларів на рахунках, до яких нібито причетні друзі Путіна, не стала для останнього сильним ударом, пише Тейлор. Зате скандал похитнув позиції Кемерона і Порошенка (які в поганих відносинах з Росією).
На тлі кризи біженців серед чехів значно побільшало скептично налаштованих до іноземців громадян. Про напруженість між чехами та іноземцями в країні сьогодні говорять дві третини населення, пише “Німецька хвиля”. Дедалі більше чехів мають скептичне ставлення до іноземців з різних країн. На зростання ксенофобських настроїв вказують оприлюднені результати нещодавнього опитування, проведеного соціологічним інститутом STEM. Згідно з даними дослідження, більш ніж дві третини – 67 відсотків – опитаних громадян Чеської Республіки визнали існування сильної напруженості у стосунках між чехами та іноземцями в країні. Ще три роки тому, такий стан справ констатували лише третина респондентів. У Чехії проживає близько 467 тисяч іноземців, що складає 4,5 відсотка загальної чисельності населення. Більшість з них походять, згідно з даними статистики, з України, Словаччини та В’єтнаму.
Рада Росія-НАТО, яка не збиралася на засідання з 2014 року, планує спеціальну зустріч найближчим часом, пише німецький часопис Die Welt. “Як Захід, так і Москва зацікавлені в пошуку modus vivendi. Однак ціна може виявитися занадто високою”, - пише в своїй статті оглядач Die Welt Юлія Смирнова. Останнє засідання Ради Росія-НАТО пройшло в березні 2014 року, коли російські військові в уніформі без знаків розрізнення взяли під контроль півострів Крим, йдеться в статті. “Зустріч не змогла запобігти подальшій ескалації: анексія Криму була доведена до кінця, а Захід запровадив проти Росії перший пакет санкцій. На сході України з’явилися підтримувані Москвою сепаратисти, а Росія зосередила на кордоні з Україною війська – ніби готуючись до їх введення”, – продовжує автор матеріалу. Відтоді, додає Юлія Смирнова, Росія відправляє на схід сусідньої країни все більше важких озброєнь і регулярних військ. Співпраця у рамках Ради Росія-НАТО на рівні послів залишається замороженою. Саме конфлікт в Україні мав стати основною темою найближчій зустрічі. Крім того, пише авторка публікації, планується обговорити ситуацію в Афганістані та боротьбу з тероризмом. 
Й на останок – кримінал від “Польського радіо”. Польські прикордонники у Холмському повіті виявили 25 тисяч пачок цигарок, які потрапили до Польщі з території України. Контрабанда потрапила на територію сусідньої держави з повітря. Було помічено невизначений об’єкт, що влетів до Польщі з України, з якого висипалися якісь пакунки. Як виявилося, у них було 25 тисяч пачок цигарок. Перед прибуттям польських прикордонних служб літак відлетів на схід. Вартість контрабанди оцінено на понад 330 тисяч злотих (77 тисяч євро). Триває встановлення організаторів нелегального бізнесу. Неофіційно поляки вказують, що таємничим об’єктом міг бути біплан Ан-2. 
Підготував Максим Берчак
За матеріалами: dw.com, inopressa.ru, inosmi.ru, polradio.pl, voanews.com, radiosvoboda.org
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8559 / 1.63MB / SQL:{query_count}