Похмура тінь Смоленська

Шість років тому в авіакатастрофі загинула майже вся політична та військова еліти Польщі

фото: wikimedia.org
Під час заходу на посадку 10 квітня 2010 року з нез’ясованих досі причин зазнав аварії президентський Ту-154 – всі 96 людей, які були на борту, загинули, зокрема: президент Польщі Лєх Качинськи з дружиною, представники політичної та військової еліти Республіки Польща. Всі вони прямували до Катині – місця масової страти радянським режимом польських військовополонених – для участі у жалобних заходах.
Незважаючи на розслідування, детальні обставини трагедії незрозумілі досі. Буквально днями стали відомі нові моторошні подробиці. Як стверджує видання Gazeta Polska, росіяни… підмінили тіла деяких жертв авіакатастрофи. Зокрема, в труну останнього польського президента у вигнанні Ришарда Качоровського помістили останки іншої особи. 
За словами журналістів, тодішній посол у Москві Єжи Бар отримав від начальника відділу міжнародного співробітництва слідчого комітету при генпрокуратурі РФ Петра Літвішка інформацію про те, що “дослідження ДНК не підтвердило, чи дійсно останки, поміщені в труну екс-президента Качоровського, належать саме йому”. За інформацією видання, Літвішко також додав, що “кілька інших зразків ДНК також не підтверджують, що тіла, покладені до трун, є саме тими жертвами, які були ідентифіковані їхніми родинами”.
Gazeta Polska стверджує, що про заміну тіл жертв смоленської авіакатастрофи повинні були знати також інші члени тодішнього уряду та Головна військова прокуратура Польщі. Однак цієї інформації не було передано родині екс-президента Качоровського, а ексгумацію заблоковано.
І це вже не перший скандал навколо катастрофи. Нагадаємо, що за підсумками розслідування Міждержавний авіаційний комітет (виконавчий орган 11 країн колишнього СРСР у галузі цивільної авіації, який перебуває під повним впливом Росії – “Пошта”) поклав основну відповідальність за катастрофу на польських пілотів, які нібито вирішили не йти на запасний аеродром, попри погані погодні умови та попередження російських диспетчерів, перебуваючи при цьому під тиском з боку начальства. 
Зокрема, експерти МАКу стверджували, що прямий наказ сідати не зважаючи на туман льотчикам віддав головком ВПС Польщі генерал Анджей Бласік, який узагалі-то не мав права перебувати в кабіні пілотів. У квітні минулого року це підтвердили журналісти польської радіостанції RMF FM, які стверджували, що, згідно з розшифрованих записів, до самого моменту падіння генерал Бласік перебував у кабіні, прямо втручаючись в дії пілотів.
Зокрема, саме йому приписують слова “Ми повинні зробити це” і “Помістишся, сміливіше” після сигналу про зниження літака до висоти 300 метрів. Водночас Адам Гофман, член партії “Право і справедливість”, назвав оприлюднену інформацію фейком: “Це ще одна спроба повернутися до запропонованої росіянами версії – тиск на пілотів і п’яний генерал Бласік”. Натомість поляки вважають однією з причин катастрофи порушення інструкцій з проведення польотів диспетчерами аеропорту “Смоленськ-Північний”.
Але цим загадки смоленської авіакатастрофи не обмежуються. В січні 2013 року просто в перерві прес-конференції, присвяченої розслідуванню трагедії, спробував застрелитися військовий прокурор Познані Міколай Пшибил. Полковник схибив (куля пройшла через щоку, не зачепивши мозку) і пізніше туманно пояснив спробу піти з життя обвинуваченнями в посадових злочинах, зокрема, в незаконному прослуховуванні телефонів журналістів. 
А в жовтні 2012 року в підвалі власного будинку під Варшавою в зашморгу знайшли тіло одного з головних свідків Ремігіуша Муся. Він був членом екіпажу польського урядового літака Як-40, який приземлився у Смоленську перед президентським Ту-154. Напередодні смерті він розповів слідчим, що на власні вуха чув команду російських диспетчерів знизитися на висоту 50 метрів, що було недопустимим за тих погодних умов. Також Мусь стверджував, що чув два, а не один вибух. Тоді глава польської парламентської комісії з розслідування авіакатастрофи Антоні Мачеревич заявив порталу Niezalezna.pl: “У нас складається враження, що над усіма, хто може розповісти правду про те, що трапилося в Смоленську, затягується зашморг”. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7990 / 1.56MB / SQL:{query_count}