Комарі проти вагітних

Через епідемію Зіка Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила надзвичайну ситуацію

фото: lakana.com
Рік тому на півночі Бразилії в штаті Байя до шпиталів почали надходити хворі з червоними плямами на тілі, підвищеною температурою, кон’юнктивітом та болем у суглобах. Спочатку лікарі думали, що це новий тип лихоманки денге, проте пізніше з’ясувалося, що йдеться про маловідомий на той час вірус Зіка. 
Уперше він був виявлений ще в 1947 році в Уганді, в лісовому масиві Зіка, від якого й отримав свою назву. 1952-го були зафіксовані перші випадки захворювання людей. Але хворих було не так уже й багато, ніхто не помирав, та і йшлося про далеку Африку. До минулого року про Зіка знало лише обмежене коло фахівців.
2015-го усе змінилося – забутий вірус почав поширюватися з неймовірною швидкістю. Упродовж року в Латинській Америці ним заразилися кілька мільйонів осіб, найбільше хворих – у Бразилії, Колумбії та Венесуелі. Невгамовний вірус почав поширюватися й на інші континенти. Є перші хворі в США і Канаді, в січні зафіксовано випадки захворювання в Швейцарії, Данії, Португалії, Фінляндії та Німеччині. Всі вони – туристи, які побували в охоплених епідемією країнах Латинської Америки.
Хоча більшість людей, за словами медиків, переносять інфекцію, симптоми якої нагадують грип, відносно легко, найбільшу небезпеку Зіка становить для вагітних жінок. Вірус спричиняє розвиток у плоді мікроцефалії (вроджене зменшення розмірів мозку і черепа, яке призводить до розумової відсталості). Крім того, він здатний збільшити зростання неврологічних розладів у дорослих людей, таких як синдром Гієна-Барре, який викликає параліч м’язів.
Ситуація очевидно почала виходити з-під контролю. У понеділок, 1 лютого, Всесвітня організація охорони здоров’я зібралася на екстрене засідання. Підсумок – ВООЗ оголосила надзвичайну ситуацію глобального масштабу. “Я впевнена, що нещодавні випадки мікроцефалії та інші неврологічні аномалії в Латинській Америці являють собою надзвичайну ситуацію для громадського здоров’я в усьому світі”, – заявила генеральний директор ВООЗ Маргарет Чен. Експерти прогнозують, що в Центральній і Південній Америці цьогоріч може бути зафіксовано 3-4 мільйони випадків зараження вірусом Зіка. 
Найгірше, що вакцини від цієї хвороби не існує. Відомо, що головними носіями інфекції є комарі, хоча описані й окремі випадки зараження при переливанні крові та при статевих контактах. Але найголовніша загадка – чому Зіка так несподівано активізувався, перетворившись із дрібної африканської зарази на загрозу глобального масштабу? 
Існує кілька версій, причому явно шпигунських, а не медичних. Згідно однієї з них, епідемія створена штучно, щоб зірвати літні Олімпійські ігри в бразильському Ріо-де-Жанейро. Щоправда, хто ці могутні вороги бразильців – не може пояснити ніхто. Інша версія також зав’язана на Олімпіаду, але винні чітко відомі – самі бразильці. 
“Спалах лихоманки Зіка може бути пов’язаний із невдалими експериментами з генної модифікації”, – пише британський часопис The Mirror. За його даними, на замовлення влади Бразилії, яка напередодні Олімпіади хотіла подолати епідемію іншої лихоманки (денге), яка теж розноситься комарами, був виведений генно-модифікований тип цих комах. У біосферу нібито випустили три мільйони “вдосконалених” чоловічих особин того самого виду, який поширює вірус денге та інші тропічні лихоманки. Такі комарі несуть ген, що не дає розвиватися їх потомству. Друге покоління вмирає задовго до досягнення віку, коли може переносити вірус. “Але чи не могли генетики зробити помилку?”, – задає питання The Mirror.
Ну, і звичайно ж, найбільшу сенсацію озвучили росіяни. Помічник прем’єр-міністра Росії Геннадій Онищенко, колишній головний санітарний лікар країни, цілком офіційно заявив, що… розглядається версія про застосування біологічної зброї. Якщо так піде й далі, то незабаром росіянам під кожним кущем ввижатиметься атомна бомба.
P. S.  Міністерство охорони здоров’я України заявило, що нашій країні не загрожує поширення вірусу Зіка, однак у зоні ризику перебувають туристи, які збираються відвідати країни Латинської Америки.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7648 / 1.56MB / SQL:{query_count}