Смерть заради фотографії

Цього року у світі через селфі загинули щонайменше 50 осіб

фото: ytimg.com
Усе готово – тло неймовірне, телефон скерований на себе улюблену, ще один крок назад, аби знімок був контрастнішим… Роблячи селфі, зосереджуємося на виборі найкращого ракурсу і геть забуваємо, що позаду може бути щось дуже небезпечне. Хтось падає з перил мосту, а хтось шкереберть летить зі скелі.
У травні в селі Смільне Бродівського району на Львівщині 13-річна школярка залізла на дах потяга і попросила подружок сфотографувати її. Замість красивих світлин дівчинка, зачепивши контактну лінію, отримала опіки 70% тіла від потужного удару струмом. Приблизно тоді ж постраждав ще один підліток у Київській області. 12-річний хлопчик заради селфі заліз на дах вагона. Отримавши розряд струмом у 27 тисяч вольт, він помер у лікарні.
Подібних історій безліч. Причому часто-густо в халепу потрапляють цілком дорослі та нібито солідні люди. Так, у травні торік у Сполучених Штатах розбився легкомоторний літак, пілот якого просто в польоті намагався зробити селфі. І льотчик, і пасажир загинули. Страждають і культурні надбання. Наприклад, у травні цього року в італійському місті Кремона два туристи під час спроби зробити селфі відламали шматок древньої скульптури Геркулеса, яку вважають символом міста. Іноді все минається нібито без трагічних наслідків, однак із моральної точки зору деякі випадки видаються просто мерзенними. Подружжя Стейлі зі США, чия дочка народилася мертвою, виклали в інтернет фотографії, на яких нежива дитина лежить на грудях матері, а батько цілує її в голову. Оскільки батьки хотіли, щоб фотографії їх дочки нічим не відрізнялися від тих, які роблять звичайні батьки, на світлинах обоє посміхаються (!). Фотосесію переглянули півмільйона користувачів порталу, багато хто їх “лайкав” і робив повторні публікації.
Іноді все минається нібито без трагічних наслідків, однак із моральної точки зору деякі випадки видаються просто мерзенними. Подружжя Стейлі зі США, чия дочка народилася мертвою, виклали в інтернет фотографії, на яких нежива дитина лежить на грудях матері, а батько цілує її в голову. Оскільки батьки хотіли, щоб фотографії їх дочки нічим не відрізнялися від тих, які роблять звичайні батьки, на світлинах обоє посміхаються (!). Фотосесію переглянули півмільйона користувачів порталу, багато хто їх “лайкав” і робив повторні публікації.
Не менше обурення викликала й історія, що сталась у грудні 2014 року, коли виходець із Ірану захопив у заручники кілька десятків відвідувачів кафе Lindt у діловому кварталі Сіднея. Наступного дня в інтернеті з’явилися десятки селфі, на яких усміхнені сіднейці позують на тлі оточеного поліцією кафе з переляканими заручниками всередині.
Психологи вважають, що манія селфі, яка нині охопила світ, спричинена, зокрема, бажанням людей привернути до себе увагу. Вдале фото викликає заздрість друзів, незнайомці ставлять “лайки” або навпаки критикують – так  зав’язується спілкування.
Тим паче, нині подібна розвага доступна всім. До появи сучасних цифрових ґаджетів процес фотозйомки на плівку (з подальшою її проявкою та друком світлин на фотопапері) був значно складнішим. Ще менше було можливостей поширити зроблені тобою кадри. Нині ж  тиснеш кнопку на мобільному телефоні чи смартфоні й закидаєш результат в інтернет. “Стимулом стає можливість, – цитує korrespondent.net професора Томаша Шлендака, соціолога з Університету ім. Миколи Коперника в польському Торуні. – Зараз це може зробити кожен, тому й робить, не задумуючись над наслідками”.

Мистецтво селфі з успіхом опановують і тварини. Так, вирішила стати зірками пара орангутангів із зоопарку британського міста Блекпул. Коли хтось із туристів впустив між ґратами вольєра камеру, примати швидко розібралися, що потрібно натискати, і близько двох хвилин знімали себе на відео, при цьому ще й позували. Співробітники зоопарку повідомили, що забрати пристрій вдалося лише тоді, коли мавпам в обмін на нього запропонували банан. 
У 2014 році взагалі спалахнув скандал. Фонд Wikimedia, який є майданчиком для поширення безкоштовного контенту, відмовився видаляти на вимогу британського фотографа Девіда Слейтера унікальні селфі, зроблені чорною макакою в Індонезії. Британець, який заробляє на продажу фото дикої природи, встановив у джунглях на штативі камеру, яку викрала одна з мавп і зробила кілька сот світлин, зокрема автопортрети. Фото швидко стали надзвичайно популярними, однак британець не отримав із цього ані цента. У Wikimedia заявили, що світлини належать тому, хто натискав на кнопку, тобто мавпі. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8531 / 1.57MB / SQL:{query_count}