Кілери прийшли з “Півночі”

Рамзан Кадиров підклав свиню Путіну

фото: GettyImages
Арешт п’яти чеченців у справі про вбивство Бориса Нємцова став одночасно і сенсацією, і загадкою. З одного боку один із затриманих – Заур Дадаєв – нібито вже зізнався у вбивстві, а з іншого – такого очевидного зв’язку кілерів з главою Чеченської Республіки ніхто не очікував…
Рамзан Кадиров відверто назвав ймовірного вбивцю “патріотом Росії” і озвучив мотив його дій – “глибоко віруючий мусульманин був вражений карикатурами в Charlie Hebdo і коментарями Нємцова на їх підтримку”. Але Дадаєв – не звичайний мусульманин, а колишній заступник командира 141-го спеціального моторизованого полку (до 2010-го – батальйон. – “Пошта”) внутрішніх військ МВС Росії “Північ” імені Героя РФ Ахмата-Хаджі Кадирова (Рамзанового батька).
Всім у Росії відомо, що бійці “Півночі” – практично особиста гвардія нинішнього глави Чечні. Версія про те, що звільнений зі служби Дадаєв упав у депресію і вирішив “зробити щось корисне для ісламу”, звучить, відверто кажучи, смішно.
Ще показовішим є той факт, що наступного дня після арешту вбивць на офіційному урядовому порталі РФ був опублікований указ про нагородження Кадирова орденом Пошани, підписаний Путіним. Нагорода за ліквідацію Нємцова? Навряд. Радше підстава.
Рамзан Кадиров давно перетворився на такого собі султана, абсолютно непідконтрольного федеральній владі. Ліквідацією Нємцова він, цілком імовірно, хотів у черговий раз догодити Путіну. Водночас глава Чечні давно став поперек горла дуже багатьом в оточенні російського президента.
Таке швидке затримання кілерів могло бути організоване одним із угруповань політичної еліти, незадоволених Кадировим. Важливий нюанс: про затримання кілерів першим оголосив не керівник Слідчого комітету, який, власне, і займається всіма резонансними справами, а директор ФСБ Олександр Бортников. Також з ініціативи ФСБ була поширена інформація про те, що Дадаєв зізнався у вбивстві. Думаю, не буде помилкою припустити, що найближчим часом нас очікують дуже цікаві новини з Москви. Адже цю скандальну ситуацію треба якимось чином “розрулювати”. Знаючи методи Кадирова, процес “розрулювання” може виявитися вельми специфічним.
P.S. Учора, 11 березня, російська “Новая газета” написала, що Путіна повідомили про існування “розстрільного” списку, до якого, крім уже покійного Нємцова, ввійшли Михайло Ходорковський, Ксенія Собчак і головний редактор радіостанції “Эхо Москвы” Олексій Венедиктов. Путіну нібито доповіли, “що, швидше за все, по кожному з фігурантів працює не одна група, а, як це прийнято у кілерів з Чечні, мінімум дві”. Прес-секретар господаря Кремля Дмитро Пєсков цю інформацію спростував.

Цитати

“Я знав Заура Дадаєва як справжнього патріота Росії. Він нагороджений орденом Мужності, медалями “За відвагу” і “За заслуги перед Чеченської Республікою”. В будь-якому випадку, якщо суд підтвердить вину Дадаєва, то, вбивши людину, він скоїв важкий злочин. Але хочу ще раз зазначити, що він не міг зробити й кроку проти Росії, заради якої багато років ризикував власним життям”.
Рамзан Кадиров, президент Чеченської Республіки 
“Затримання бійців батальйону “Північ” може свідчити про ймовірну причетність Кремля до вбивства Нємцова через Кадирова або про можливе ослаблення влади Путіна, що дозволило Кадирову діяти самостійно. Останній позиціонує себе як політичний лідер російського ісламу та “вільний стрілець Путіна” з правом говорити і робити те, що не дозволене нікому іншому, причому без узгодження з будь-ким”.
Дмитро Тренін, директор Московського центру Карнегі
“Малоймовірно, що офіцер, який щойно звільнився з батальйону  “Північ”, міг за особистою ініціативою піти на організацію такого гучного вбивства. “Північ” – це люди, особисто віддані Кадирову. І вони добре знають, що за непослух відповідатимуть головою не тільки вони самі, а й їхні родичі”.
Олег Орлов, голова ради правозахисного центру “Меморіал”
 “Якщо Нємцова дійсно вбили чеченці, то тільки на прохання Кремля. Власних причин вбивати Бориса в них не було. Власне Кадирову Нємцов зовсім не заважав”.
Альфред Кох, колишній віце-прем’єр РФ
“У справі про вбивство Нємцова не будуть шукати замовників, а практика політичних убивств продовжиться. Силовики одержали явний знак із Кремля про те, що затримання Дадаєва і його помічників має стати фіналом справи і що подальше розслідування небажане”.
Ілля Яшин, соратник Бориса Нємцова
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7390 / 1.57MB / SQL:{query_count}