Хто “ДНР” танцює, той її і годує

“Газпром” погрожує повністю перекрити подачу газу в Україну

фото: gazprom.ru
Керівник російського монополіста Олексій Міллер звинуватив Київ у відсутності передоплати за продовження поставок газу. У відповідь глава правління НАК “Нафтогаз України” Андрій Коболєв в ефірі “5 каналу” заявив про спроби “Газпрому” шантажувати “не лише НАК, але й всю Європу”.
Новий газовий конфлікт між Росією і Україною розгорівся 19 лютого, коли Київ припинив подачу палива на територію “ЛНР” і “ДНР”. Українська сторона пояснила свій крок пошкодженням трубопроводу й неможливістю усунути пошкодження через бойові дії. Того ж дня прем’єр-міністр РФ Дмитро Мeдвeдєв доручив  “Газпрому” забезпечити постачання газу в Донбас “в якості гуманітарної допомоги”.
Щоправда, оплачувати ту гуманітарку, на думку росіян, чомусь повинен Київ. Йшлося про додаткові 12 млн кубометрів: якщо раніше в Україну поставлялося 30 млн кубометрів на добу, то тепер – 42 млн. Причому збільшення обсягів було зроблено за рахунок перед­оплати НАК “Нафтогаз України”. 
Київ відреагував швидко. Голова правління НАК Андрій Коболєв заявив про порушення контракт­них умов, адже на газовимірювальних станціях, через які перекачувався російський газ (“Прохорівка” і “Платово”), були відсутні представники НАКу, водночас акти здачі-приймання газу повинні складатися за участі обох сторін контракту. Крім того “Нафтогаз” підняв заявку на постачання газу до верхньої планки добового обсягу – 114 млн кубометрів, однак заявка не була повністю задоволена (“Газпром” поставив лише 47 млн куб. м), що прямо порушує контракт від 2009 року та додаток №33 від 30 жовтня 2014 року (так званий зимовий пакет, узгоджений за посередництва Єврокомісії). 

До теми
Литва готова купувати скраплений природний газ (СПГ), щойно американські компанії почнуть його експортувати. “Литва є для США не окремим ринком невеликої держави, а частиною великого регіонального ринку”, – наголосив міністр енергетики Литви Рокас Масюліс.
“Експортерам СПГ ми можемо запропонувати через Клайпедський термінал поставляти газ не тільки в Литву, але також y Латвію та Естонію, а до 2019-го – споживачам Польщі та України”, – підкреслив Масюліс. Литва вже протягом багатьох років прагне забезпечити імпорт СПГ зі США. 27 жовтня минулого року в порту Клайпеди відбулося відкриття терміналa скрапленого газу, який у разі необхідності здатен покрити 90% потреб балтійських країн у газі.
На думку експертів, Україна підняла заявку, щоб швидше вибрати вже передплачений газ і не платити за поставки в Донбас. Джерело ж “Коммерсанта” стверджує, що “Газпром” відмовився повністю задовольнити заявку “Нафтогазу”, щоб в умовах мінусових температур на сході України розтягнути період постачання палива сепаратистським республікам у рамках існуючого контракту. Якби Москва повністю задовольнила заявку Києва, перед­оплата була б вичерпана вже в п’ятницю, 27 лютого.
“Ми скерували листи до Російської Федерації з вимогою надати нам пояснення щодо порушення угоди. Поки що ми не отримали формальної відповіді. Якщо цього не відбудеться, то 26-27 лютого в Брюсселі мають відбутися тристоронні перемовини за участі представників України, Єврокомісії та Росії, під час яких буде обговорюватися газове питання”, – заявив глава “Нафтогазу”.
“Якщо під час тристоронніх перемовин компроміс буде знайдений, добре. Якщо ні, можуть бути певні дії, скоріш за все, це будуть судові позови, які матимуть фінансові наслідки для “Газпрому”, – заявив Андрій Коболєв.
Наразі позиції сторін такі. Кремль уперся, як баран і лякає повним припиненням поставок газу в Україну, маючи при цьому на увазі також припинення транзиту палива в Європу. “Передоплати газу Україні залишилося на три-чотири доби, якщо плата не надійде, поставки припиняться”, – заявив учора Путін. Україна, зрозуміло, очікує на виконання умов існуючого контракту. Європейська комісія пропонує обговорити можливість роздільного обліку поставок російського газу НАК “Нафтогазу України” і сепаратистам.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8213 / 1.57MB / SQL:{query_count}