Лис у курнику

Вашингтон відвідав директор ФСБ Росії Олександр Бортніков

фото: rbc.ru
Головний російський КДБіст отримав офіційне запрошення від влади Сполучених Штатів для участі в саміті з протидії екстремізму. Цей захід проводиться Держдепартаментом США під егідою президента Барака Обами. Цього року до Вашингтона з’їхалися високопоставлені представники органів державної влади з понад 60 країн світу.
Запрошення до Вашингтона директора ФСБ – серйозний прокол з боку американської влади, вважає старший директор програми з прав людини та демократії аналітичного центру “Інститут Джона Маккейна” Девід Крамер. На його думку, запрошувати Бортнікова у Вашингтон – “все одно, що пускати лиса в курник”.
“Ситуація, коли голова служби, що стала спадкоємицею радянського КДБ, з’являється у Вашингтоні, а Росія тим часом продовжує вторгнення в Україну і брутально порушує права своїх власних громадян – неприпустима”, – пише Девід Крамер у своїй статті для The Washington Post.
Подібний візит став можливий тому, що на відміну від багатьох інших російських офіційних осіб, Бортніков потрапив лише під санкції ЄС і Канади, натомість Сполучені Штати не ввели проти нього жодних обмежень. Директор ФСБ не потрапив ні в санкційний список Вашингтона, укладений під час української кризи, ні в так званий список Магнітського. 
“Поза тим, директора ФСБ давно треба було включити в обидва списки, адже його відомство слухняно виконує накази Путіна щодо усунення політичної опозиції, душить громадянське суспільство і незалежні ЗМІ, а також підтримує міф про те, що Захід, а особливо – США, представляють для Росії загрозу”, – переконаний Девід Крамер. Тим більше, що Олександр Бортніков вважається одним з найближчих і найбільш войовничих радників Путіна з українських справ, зазначає експерт. 

Загальна кількість росіян, які беруть участь у бойових діях на території Іраку, сягає 1,7 тисячі чоловік. 
Про це у Вашингтоні заявив директор ФСБ Олександр Бортніков. При цьому загальне число громадян іноземних держав, які воюють в Іраку, Бортніков оцінив у 20 тисяч осіб, а отже, громадяни Росії становлять приблизно десяту частину. 
За словами директора ФСБ, кількість російських бойовиків в Іраку практично подвоїлася за минулий рік. Бортніков не уточнив, чи всі вони воюють на боці угруповання “Ісламська держава”, яка з літа минулого року веде активні бойові дії проти регулярних армій Сирії та Іраку і підрозділів сирійських повстанців.
На його думку, офіційний Вашингтон повинен був відмовитися приймати скандального гостя з Москви, адже зрозуміло, що Володимир Путін скористається візитом свого вірного начальника таємної служби для того, щоб подражнити американську адміністрацію. “Більше того, серйозні порушення прав людини, вчинені Росією протягом останніх 20 років на переважно мусульманському Північному Кавказі, – а ФСБ зіграла у цих порушеннях величезну роль, особливо в ході двох чеченських воєн, – внесли чималий вклад y проблему екстремізму, боротьбі з яким власне й був призначений саміт у Вашингтоні”, – підкреслив Девід Крамер. 
Водночас позиція офіційного Вашингтона абсолютно очевидна. Ключовою для її розуміння можна вважати заяву Бортнікова про можливість обміну розвідданими між Росією і США по терористичному угрупованню “Ісламська держава Іракy і Левантy”. Власне способи протидії ІДІЛ були основною темою саміту у Вашингтоні. “Ісламська держава”, що первісно являла собою розрізнені й погано озброєні загони ісламістів, тепер становить загрозу глобальній безпеці. Згідно останніх даних, ІДІЛ, що досі діяла тільки на Близькому Сході, тепер готується атакувати Європу. 
Спецслужби перехопили телефонні переговори, з яких став зрозумілий план масштабної терористичної атаки. З Лівії, яку від європейського континенту відділяють лише 300 кілометрів, ІДІЛ збирається відправити кілька сотень озброєних бойовиків на човнах до берегів Італії. 
Водночас у російської ФСБ існує розгалужена мережа агентів в Іраку та Сирії, тож США розраховують на отримання потрібної інформації. Як то мовиться: жодних емоцій – суцільний бізнес.
P. S. Олександр Бортніков заявив, що українська криза в ході його візиту до Вашингтона не обговорювалася. “Зі мною це питання ніхто не обговорював”, – заявив директор ФСБ журналістам.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7926 / 1.56MB / SQL:{query_count}