Застереження для працедавців

Андрій Стасів, прокурор Львова, про роботодавців, які боргують зарплати, недопрацювання та зауваження до правоохоронців    

Андрій Стасів, прокурор Львова, про роботодавців, які боргують зарплати, недопрацювання та зауваження до правоохоронців    

Роботодавцям, які порушують трудове законодавство і вчасно не виплачують людям зароблені гроші, краще не жартувати із законом, бо з них можуть розпочати кримінальні справи. Адже, згідно зі ст. 175 КК України, максимальне покарання за це – п’ять років за ґратами.

Зокрема, органами прокуратури Львова щодо таких горе-працедавців у 2011-му порушено 11 кримінальних справ. Але непопулярні заходи – дієві, адже часто безвідповідальність керівників, які боргують гроші, закінчується, щойно вони дізнаються про порушення кримінальної справи. “Роботодавці мають завжди пам’ятати, що зарплата – це першочерговий платіж! Загалом за прокурорського втручання у 2011 році  громадянам виплачено близько 33,6 мільйона гривень заборгованої зарплати”, – каже “Пошті” прокурор Львова Андрій Стасів.

ДО ТЕМИ

За 11 місяців 2011 року у сфері правозахисної діяльності органами прокуратури  Львова порушено 119 кримінальних справ, половина з яких вже перебуває у судах. За протестами прокурорів скасовано близько 500 незаконних актів, за документами прокурорського реагування 1228 посадових осіб притягнули  до відповідальності, з яких 495 – це лише посадовці органів державної виконавчої влади та місцевого самоврядування. За згаданий період часу відшкодовано понад 89 млн грн збитків та незаконних видатків, зокрема понад 11 млн грн – до бюджету.

За прокурорського втручання попереджено безпідставне надання іншим особам земельних ділянок державної та комунальної власності загальною площею 5,8 га, в інтересах держави до суду пред’явлено 54 позови та порушено чотири  кримінальні справи у сфері земельних відносин.

Слідчі прокуратури міста протягом 2011-го скерували до суду 14 кримінальних справ із ознаками корупційних діянь.  

За словами співрозмовника, 2011-й для колективу прокуратури Львова був непростим, адже у місті залишається складною криміногенна ситуація, багато злочинів у бюджетній сфері, з виплати зарплати та охорони земельних ресурсів.

“Проте працівниками про­куратури Львова зроблено немало,  адже є багато якісних напрацювань, що тішить у день професійного свята (у четвер, 1 грудня, – День працівників прокуратури України – “Пошта”). Принагідно вітаю всіх працівників прокуратури з цим святом і зичу міцного здоров’я, звершень у відповідальній державній справі, щастя, достатку та благополуччя їм та їхнім сім’ям”, – зазначає Андрій Стасів. До слова: прокуратурі України виповнилося 20 років. Уперше своє професійне свято працівники цього відомства відзначили у 1991 році. 

Турбують майнові злочини 

– Скажіть, будь ласка, чи пов’язана складна криміногенна ситуація в обласному центрі передусім з тим, що, у зв’язку з амністією, з місць позбавлення волі вийшло чимало колишніх засуджених?

– Унаслідок скоординованих дій правоохоронних органів та вжитих наглядових заходів цьогоріч вдалося зменшити рівень злочинності у Львові на 12,4%, зокрема щодо вчинених тяжких та особливо тяжких злочинів – на 2,4%. Крім того, сьогодні нас турбують майнові злочини. Чимало людей з амністією вийшли з місць позбавлення волі і за щось мають жити, але, на жаль, у колоніях вони не перевиховалися і знову беруться за старе – скоюють злочини. Здебільшого вони крадуть, грабують, займаються шахрайством та вчиняють розбійні напади.

– Мабуть, тут львівська міліція щось не допрацьовує? Можливо, якби правоохоронці належним чином проводили профілактичні заходи, то таких злочинів було б менше?

– Говорити, що лише одна міліція не допрацьовує, було б неправильно і неетично. Звичайно, є серйозні зауваження до їхньої роботи. Справді варто більше працювати щодо профілактики та попередження злочинів, тим паче це один із основних їхніх обов’язків! Якщо скоюють злочини особи, які вже мають судимість і які перебували в полі зору право­охоронців, то у такому випадку дійсно є серйозні недопрацювання. У той же час дуже багато запитань і до органів влади. Так, згідно з законом про амністію, на органи виконавчої влади покладено обов’язок створення робочих місць, працевлаштування колишніх засуджених, а також забезпечення їхньої соціальної адаптації. Хоча, з іншого боку, нині пересічним законослухняним громадянам важко знайти добру роботу, а що вже казати про колишніх засуджених. 

Міліціонери приховують від обліку злочини 

– Прошу сказати, чи відомі факти, що правоохоронці не реєструють злочини, таким чином намагаючись приховати їх від обліку?

– Так, є випадки, що міліціонери маніпулюють ситуацією. Зокрема, упродовж 2011-го виявлено 297 раніше не зареєстрованих злочинів, які намагалися приховати від обліку, скасовано 289 незаконних постанов про відмову в порушенні кримінальної справи з одночасним її порушенням. За подібні дії міліціонерів притягнули до відповідальності – когось до дисциплінарної, когось і до кримінальної. 

Скажімо, працівник ДАІ сфальсифікував матеріали, де потерпіла начебто отримала травми з власної не­обережності, тоді як у тому випадку мав місце факт ДТП. Насправді жінку збила машина, а інспектор ДАІ сфальсифікував матеріали і приховав злочин. Як наслідок – щодо нього порушено кримінальну справу, яка зараз на стадії судового розгляду.  

Про першочерговий платіж

– Як відомо, сьогодні одним із основних завдань для працівників прокуратури від генерального прокурора України та прокурора Львівщини є робота щодо виплат заборгованих роботодавцями грошей  працівникам. Які напрацювання цього року в цьому напрямку має прокуратура Львова? Чи й до сьогодні є такі факти, що керівники фірм та підприємств купують оргтехніку та машини, а людям не виплачують зарплату?

– Відносно роботодавців, які не платять вчасно людям зароблене,  порушено 11 кри­мінальних справ. Скажімо, зараз розслідуємо кримінальну справу щодо фірми “Комфортбуд”. Загальний борг перед працівниками на момент порушення кримінальної справи був майже 

2,5 млн грн. Станом на сьогодні  працівникам уже виплатили майже 500 тис. грн. Тривають заходи щодо погашення решти. Також у нашому полі зору й Львівський науково-дослідний радіотехнічний інститут, де є заборгованість із виплати зарплати. Загалом за прокурорсь­кого втручання громадянам виплачено близько 33,6 млн грн заборгованої зарплати. Вжито також заходів щодо відшкодування 12,2 млн грн зі сплати страхових внесків до Пенсійного фонду. Як свідчать перевірки, на підприємствах бувають не першочергові видатки – мова про придбання великої кількості канцелярських товарів, офісних меблів, сплату за мобільний зв’язок. Бували навіть випадки  надання фінансових позик одного підприємства іншому в той час, коли існувала заборгованість із зарплати. Роботодавці повинні пам’ятати, що заробітна плата – це першочерговий платіж! 

– Кажуть, що порушення кримінальних справ лякає горе-працедавців, і це спонукає їх швидко знайти гроші для працівників.

– Звісно, роботодавці бояться будь-якого конфлікту із законом. Зрештою, візит на підприємство представників правоохоронного органу чи органів конт­ролю стимулює працедавців до платіжної дисципліни, дотримання закону та змушує задуматися над ситуацією. Звісно, це певний виховний, але корисний момент… Принагідно варто зазначити: якщо громадянам боргують зарплату, то у них є можливість судового чи прокурорського захисту. 

Ласі до бюджетної скарбниці 

– У Львові ніколи не бракувало злочинів у бюджетній сфері. Скажіть, будь ласка, чи й надалі посадовці ласі до грошей міської скарбниці? 

– Злочинів у бюджетній сфері справді вистачає. Мова не лише про службовців Львівської міськради, але й про підприємства, які освоюють бюджетні кошти, зокрема завищують вартість тих чи інших робіт. 

– … переважно ремонтних доріг?

– Так, мова про ремонти доріг, будівель. Йдеться про завищення фактичних видатків. Звісно, за такі дії винні несуть покарання, зокрема й кримінальне. Нині є кілька кримінальних справ, які перебувають на розгляді у судах. Загалом проведені прокурорами міста перевірки засвідчили поширеність фактів привласнення, нецільового використання бюджетних коштів. За такими фактами цьогоріч порушено 14 кримінальних справ. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7350 / 1.63MB / SQL:{query_count}