Знати власні права

У Львові громадська організація “Твоє право” реалізовує проект “Повідомлений – значить захищений”

У Львові громадська організація “Твоє право” реалізовує проект “Повідомлений – значить захищений”

В Україні за перше півріччя 2011 року від неправомірних дій міліціонерів у райвідділах міліції померло 26 українців. Таку статистку оприлюднюють українські правозахисники, які зазначають, що про толерантне поводження міліціонерів до затриманих наразі ще годі говорити. Тим часом у Львові  громадська організація взялася покращувати правову обізнаність людей, які опинилися у райвідділах міліції.
“Комітет ООН прийняв певні резолюції, одна з них стосується того, що Україна недостатньо приділяє уваги питанню дотримання прав людини у правоохоронних структурах, – каже Андрій Гнида, керівник проекту “Повідомлений – значить захищений” громадської організації “Твоє право”. – Такого висновку можна дійти з численних звернень громадян України до міжнародних інституцій”.  
Як каже голова правління ГО “Твоє право” Олег Ільків, згаданий проект  здійснюють у рамках програми “Розвиток громадського суспільства в Україні”, що виконує Програма ООН в Україні за підтримки МЗС Данії. Його мета – підвищення рівня дотримання прав людини працівниками міліції на Львівщині.
Зокрема, проектом передбачено встановлення у райвідділах інформаційних стендів “Права затриманих”. “Люди повинні знати, які вони мають права при ймовірному затриманні, і також, щоб  розуміли, як має діяти правоохоронець. Адже міліціонер відносно затриманого має певну перевагу. На інформаційній дошці будуть також розміщені методи оскарження. Чим більше люди будуть звертатися із скаргами, тим швидше буде вдосконалена система”, – каже Андрій Гнида. Цю ідею перейняли від Польщі, де за кошти держави у поліцейських відділках встановили такі стенди.
Наступним кроком проекту стане проведення тренінгів для працівників райвідділів міліції. Андрій Гнида каже, що метою тренінгів є демонстрація міліціянтові точки зору правозахисної організації. Звісно, лекціями важко щось кардинально змінити, проте вони будуть першим кроком до змін. “Це вже не перший наш досвід. Півтора року тому ми мали можливість провести такі лекції, проте ними охопили лише 1/5 частину райвідділів Львівщини. Цьогоріч  матимемо можливість охопити майже всі райвідділи міліції”, – каже він.

КОМЕНТАРІЇ:

Михайло Курочка
заступник начальника ГУ МВСУ
у Львівській області:

– Виховну роботу серед особового складу проводимо постійно. По-перше, є етичний кодекс міліціонера, де зазначено про культурне та ввічливе ставлення до громадян. По-друге, в нас на всіх інструктажах до міліціонерів, які заступають на службу, керівник звертається зі словами: “Наказую! Наказую заступити на охорону громадського правопорядку. Під час несення служби суворо дотримуватись закону, виявляти високу культуру і чемність у спілкуванні з громадянами”. Це кажуть не просто так, а є наказ! Щодо стендів громадських організацій, то вважаю, що в нас є стільки своєї інформаційно-правової бази, що не знаю, чим ці стенди можуть її доповнити. Загалом я особисто готовий до будь-якої співпраці з громадськими організаціями. Варто врахувати те, що нині Кримінально-процесуальний кодекс України, написано так, що він більше захищає права злочинця, ніж потерпілого від злочину. Тому настала необхідність, щоб цей кодекс докорінно змінили і щоб він працював на захист потерпілого. Щодо тренінгів, у нас передбачені виховні заняття у процесі службової підготовки. Зараз такі заняття закінчено, наступні розпочнемо вже з вересня.


Євген Захаров,
правозахисник:

– Такі проекти були б доцільні, якби міліція сприяла можливості громадських організацій у проведенні таких тренінгів. Для того, щоб здійснювати такі проекти, організації повинні бути достатньо підготовлені, бо для лекцій у міліції потрібно мати відповідний досвід. Нині таке  враження, що міліції це зовсім не потрібно. І де гарантії, що керівництво міліції погодиться на співпрацю? Реальне життя дуже далеке від прав затриманих, про які зазначено на стендах. Навіть якщо міліція піде на співпра­цю з такими організаціями, ці проекти не матимуть результату в нашій державі. Результат буде, якщо будуть створені умови, за яких застосування незаконних заходів впливу на затриманих стане просто не потрібним; якщо на законодавчому рівні буде визнано, що докази, які отримані шляхом тиску з порушенням правила мовчання, яке гарантується Конституцією, є незаконними і не можуть бути прийняті судом. І якщо це буде ухвалено на рівні змін до Кримінально-процесуального кодексу, то це буде значно вагоміше, ніж перелік прав затриманих.

Богдан Шкарада,
екс-керівник міліції Львівщини:

– Є два варіанти пояснення використання фізичної сили міліціонерами під час допиту затриманого: по-перше, це непрофесіоналізм, по-друге, це наша “палочна система”, де будь-якою ціною має бути розкрито злочин, адже це впливає на показники роботи.
Зовсім була б інша справа, якби міліціонери працювали на авторитет, як самого себе, так і установи, в якій працюють. Якщо перевірки з дотримання прав затриманих здійснюватиме громадський контроль, то це позитивно, бо ми наблизимось до тих форм і методів, які є за кордоном. Якщо взяти основу правової діяльності, то міліція повинна працювати в рамках закону і не перевищувати свої повноваження! За умови, що громадськість буде контролювати і наголошувати на прогалини в роботі міліції, думаю, що це буде мати позитивний результат, але для висновків потрібно спершу спробувати. Інформаційні стенди у приміщеннях міліції будуть затриманим і самим працівникам вкотре нагадувати: “Дивіться, ви порушуєте!”. Єдине, що ці інформаційні дошки повинні містити посилання на законодавство, щоб конкретно було зазначено, яка це стаття Кримінального чи Кримінально-процесуального кодексу, чи стаття Конституції.

 

ДО ТЕМИ:

 “Пересічні громадяни не мають стільки грошей, щоб їх захищав адвокат. Тому в рамках проекту буде відкрито громадську приймальню, де можна буде отримати юридичну допомогу жертвам міліцейського свавілля”, – каже Олег Ільків.
Громадська прий­мальня “Твоє право” працюватиме з 12.00 до 17.00. Юридичну допомогу можна отримати за адресою: м. Львів, вул. Лисенка, 38, або за тел. (032) 225-60-37 – у понеділок, середу та четвер.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8318 / 1.6MB / SQL:{query_count}