Курям на сміх

З 1 липня мінімальна пенсія українців зросла на гривню. А до надбавок учасників та дітей війни додалося ще ...по 10 копійок

З 1 липня мінімальна пенсія українців зросла на гривню. А до надбавок учасників та дітей війни додалося ще ...по 10 копійок

 

Марічка Ільїна
babulka.jpg

 

Здається, пенсіонери ще ніколи так уважно не спостерігали за роботою Верховної Ради України, як у червні цього року. Їх цікавило, передусім, чи ухвалять народні депутати зміни до закону про державний бюджет, чи ні, адже від цього безпосередньо залежало, на скільки у липні зростуть трудові пенсії та доплати до них.

Інфляція, тотальне подорожчання не лише продуктів харчування, а й інших дуже необ­хідних речей, знову виштовхнула багатьох пенсіонерів за межу виживання. Та народні обранці на очікування простих людей, м'яко кажучи, начхали:  вони то блокували трибуну, то гаяли час у суперечках...

Без надії сподіватись?

 Нагадаємо, що закон про держбюджет на 2008 рік передбачав чотириетапне зростання прожиткових мінімумів непрацездатних. З 1 січня він становив 470 грн, з 1 квітня - 481 грн, з 1 липня - 482 грн і з 1 жовтня - 498 грн. З липня зростання прожиткового мінімуму передбачили всього на 1 грн, бо сподівалися, що до цього часу вже ухвалять зміни до бюджету й прожитковий мінімум буде значно вищий. Проте сталося не так, як гадалося. Тому й вийшло, що пенсії з 1 липня зросли всього на 1 грн. А надбавки, які нараховуються від прожиткового мінімуму, скажімо, учасникам та дітям війни, - всього на 10 коп.

Якщо учасники та діти війни до липня отримували надбавку у розмірі 48 грн 10 коп, то з 1 липня - 48 грн 20 коп. Направду, на сміх курям.

- Ширилися чутки, що прожитковий мінімум для непрацездатних осіб з липня, у зв'язку з інфляцією, має зрости десь на 60 грн, - розпові­ла "Пошті" львів'янка-пенсіонерка Марія Захарук. - Відповідно до нього  зросли б й усі доплати до пенсії. Але за нинішніх цін таке збільшення все одно не зробило б погоди. Ми з сусідкою підрахувати, що така надбавка дасть змогу тричі на місяць приготувати нормальний український борщ. Але ми розмріялися... Суттєве підвищення пенсій було хіба в січні - її збільшили на кілька десятків гривень, хоча були й такі, що отримали й на кілька сотень більше. Та не встигли пенсіонери натішитися тим підвищенням, як інфляція все з'їла. Держава однією рукою дає, а іншою забирає, до того ж забирає значно більше, ніж дає. Скажіть, хіба це не знущання з людей? За деякими даними, зміни до закону про держбюджет вже внесено. І якщо їх наступного тижня нарешті затвердить Верховна Рада й закон набере чинності з 1 липня, то, можливо, пенсії перерахують. 

- Якщо закон, до якого внесуть зміни, набере чинності з 1 липня, то ми виведемо різницю за липень  і доплатимо  її або до кінця липня, або на початку серпня, - сказала "Пошті" заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області Зінаїда Берік. - За нами затримки не буде, але Пенсійний фонд мусить діяти на підставі закону.

Правда, зневірені пенсіонери твердять, що фактично це сподівання без надій.

"За надбавку до пенсії можна купити дві морквини"

Пані Захарук підкинула цікаву ідею, й "Пошта" вирішила поцікавитися, скільки грошей треба витратити, аби приготувати український борщ. У середині літа, коли у багатьох селян уже дозріла городина, він, на нашу думку, не мав би бути надто дорогим. Тож перш ніж стати до плити, ми подалися на ринок. Отже, щоб борщ був смачним, у ньому мусить бути шматок м'яса. На ринку за кілограм свинини просять 35-38 грн, телятини -  40 грн, свинячі ребра - 20-25 грн.  З м'ясних яток прямуємо до продавців овочів. В'язочка молодих буряків (4-5 штук) коштує 3-4 грн, в'язочка моркви - май­же стільки ж. Кілограм картоплі обі­йдеться у 3-5 грн, дрібна - 2,5 грн. Капусту можна купити за 2-3 грн. Ріпчаста цибуля (3-4 шт.) -
3 грн. Аби борщ господині вдався, у ньому мусить бути і сметана. І хоча надворі літо, молочні продукти не дешевшають. За півлітра домашньої сметани селяни просять 
9-10 грн. На край­ній випадок, можна скористатися магазинною, вона наполовину дешевша -  500 г коштує 4-5 грн.

Суб'єктивний погляд

Людмила Шангіна,
директор соціальних програм Українського центру економічних
та політичних досліджень ім. Разумкова

Таке підвищення пенсій може викликати лише емоції: або негативні, або сміх. Хоча літнім людям навряд чи захочеться сміятися. Було б непогано, якби пенсіонери оту нещасну гривню відіслали на адресу Кабінету Міністрів. Такі речі не можна  робити, бо це цинічне знущання над здоровим глуздом, людьми: немає можливості підвищити пенсії, то так і скажіть і почекайте до кращих часів. Я розумію, що нині гривня дуже зміцнилася, і значна кількість людей заробила дуже багато грошей на ревальвації гривні, але підвищення мінімальної пенсії на одну гривню - це посміховисько на весь світ. Прості люди просто не зрозуміють "тонкого" гумору нашого уряду.

Улітку будь-яку страву, а тим паче борщ, важко уявити без  зелені. Пучок кропу і петрушки коштує 1-1,5 грн. Різні приправи - перець, лавровий лист, спеції, сіль - у кожної господині вдома знайдеться.

З цінами зорієнтувалися, а тепер можна ставати до плити. Досвідчений кухар допомогла розрахувати порції продуктів, які потрібні, аби зварити дволітрову каструлю борщу.  Отже, беремо 350 г свинини (10 грн) або свинних реберець (7 грн). Буряка треба приблизно 300 г, ще викладаємо з гаманця 1-2 грн (хто як вторгується), 360 г картоплі - 1,5-2 грн, моркви достатньо 100  г - 0,5-1 грн. За 330 г капусти віддаємо 1 грн. На дволітрову каструлю борщу кухар пропонує взяти 160 г сметани. За неї платимо 3 грн і ще 50 коп. за 100 г цибулі. Зелень, спеції обійдуться в 1,5 грн. Отже, за дволітрову каструлю борщу, якщо не скупитися, доведеться викласти 21 грн. Якщо поторгуватися, вибирати дрібнішу картоплю, капусту тощо - 18 грн.

Але значна частина пенсіонерів про борщ з м'ясом може лише мріяти. Липневої надбавки до пенсії їм наразі вистачає лише на те, аби з'їсти дві невеличкі морквини, без борщу.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8099 / 1.6MB / SQL:{query_count}