Удар по водіях: чому дорожчає пальне

Які фактори впливають на вартість та що буде з цінами наприкінці року

З огляду на динаміку цін на пальне у 2023 році може здатися, що ринок бензину, дизелю та автомобільного газу живе окремо від економіки України. У першій половині року, попри усі апокаліптичні прогнози щодо економічної ситуації в країні, вартість пального стрімко падала, а від липня, коли інфляція в країні стабілізувалася, а економічна ситуація поліпшилась, ціни на пальне несподівано почали зростати. 
Ба більше, восени ціни на пальне побили історичний рекорд – вперше вартість бензину на стелах АЗС сягнула 55 грн/л. Які фактори впливають на вартість пального та що буде з цінами наприкінці року?

Рішення уряду, що обійшлось у 10 гривень за літр

Падіння цін у першій половині року та зростання у другій половині стосувалось усіх видів автомобільного палива. За даними «Консалтингової групи А-95», бензин А-95 1 січня коштував в середньому 52,00 грн/л, до 22 червня він подешевшав до 44,54 грн/л, після чого розпочалось зростання ціни: 10 листопада літр А-95 коштував 55,50 грн/л. Дизельне пальне на початку січня коштувало 55,13 грн/л, в другій половині червня – 43,10 грн, 10 листопада – 55,77 грн/л. Автомобільний газ, який на початку січня коштував 29,43 грн/л, наприкінці червня – 21,91 грн/л, а зараз – 33,54 грн/л.
Таке зростання цін на пальне у другій половині року пов’язане з рішенням Кабміну, ухваленим на початку липня, щодо скасування пільг, введених для бізнесу в перший місяць війни: акцизний податок на нафтопродукти повернувся на рівень початку 2022 року, а ставка ПДВ зросла з 7% до 20%. Інший фактор, що вплинув на ціну пального за останні чотири місяці – зростання світових цін на нафту. У вересні вартість бареля нафти Brent сягнула найвищого за рік рівня – 95 доларів, інформує Центр громадського моніторингу та контролю.
У жовтні та на початку листопада ціни на бензин та дизельне пальне стабілізувались. За тиждень від 6 до 12 листопада вартість літра бензину А-95 зросла на 7 копійок, а дизелю – на 4 копійки. Водночас ціна на автомобільний газ стабільно продовжує зростати: з 6 листопада літр автогазу здорожчав на 2,53 грн. Причина – блокада пунктів пропуску на кордоні польськими перевізниками. Як пояснює директор «Консалтингової групи А-95» Сергій Куюн, на Польщу припадає приблизно 35% імпорту скрапленого газу. Цистерни з автогазом змушені стояти в загальних чергах, і якщо раніше газовоз робив 4 поїздки за місяць, то тепер може встигнути максимум 2. Також подорожчання автогазу зумовлене зростанням цін на світових ринках, внаслідок скорочення видобутку у росії.

Що буде з цінами наприкінці року

Розраховувати на зменшення вартості пального найближчим часом не варто: ціни на бензин та дизельне пальне в короткостроковій перспективі можуть навпаки дещо зрости. Про це мовиться у звіті Національного банку України за жовтень.
«У короткостроковому періоді зростання цін на пальне пришвидшиться, що чинитиме також непрямий проінфляційний вплив на вартість інших товарів та послуг. З наступного року ціни на пальне стабілізуються завдяки поступовому зниженню світових цін на нафту», – зазначено в документі.
Ціна на автогаз також продовжить зростати. За словами Сергія Куюна, проблема з цим видом пального триватиме щонайменше до кінця листопада, поки перевізники не знайдуть нові шляхи постачання в обхід заблокованих поляками пунктів пропуску, або ж не збільшать залізничні перевезення. Однак важко спрогнозувати, наскільки може зрости вартість пального.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9158 / 1.55MB / SQL:{query_count}