Униз і вгору: овочі подешевшали, сало і яйця здорожчали

Як змінилися ціни на продукти в Україні

Гречка, яка минулого року била цінові рекорди, продовжує втрачати на ціні, натомість потрохи дорожчає м’ясо. Державна служба статистики оприлюднила черговий моніторинг цін на основні харчові продукти. А експерти проаналізували тенденції та зробили прогнози щодо того, як зміняться цінники у магазинах вже найближчими місяцями.

Хліб дешевшати не буде

Заборона на експорт українського зерна до Європи не вплине на вартість хліба всередині країни. Тож на здешевшання цього продукту очікувати не варто. Про це розповів генеральний директор Української аграрної конфедерації Павло Коваль. З його слів, вартість хліба залежить від дуже багатьох чинників, і ціна на зерно – лише один із них. «Можна точно сказати, що жодних питань щодо продовольчої безпеки України не буде. Але й ціна на хліб не впаде. Інші складові цієї ціни для аграріїв, перевізників та переробників виросли», – розповів експерт.

Ціна на олію стабільна

Сталою залишається ціна олії – в середньому 65 грн/літр. І ймовірно, дорожчати цей продукт найближчим часом не буде. Хоча тут також все залежить не лише від українських аграріїв, а й від того, що відбувається на світових ринках. Зокрема, як змінюються ціни на нафту. Зокрема, за оцінками асоціації «Укроліяпром», кожне зростання вартості бареля нафти на 10 доларів призводить до зростання вартості тонни олії на 30-50 доларів, інформує Центр громадського моніторингу та контролю.

Вартість гречки за рік зменшилась вдвічі

Натомість подешевшала гречка. Як повідомив директор Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Юрій Лупенко, у серпні цього року середні споживчі ціни на гречану крупу зменшилися до 45,61 грн/кг – на 4,5%, порівняно з попередніми місяцями. З його слів, зростання цін на гречку тривало до вересня 2022 року і на піку сягнуло 96 грн/кг. А потім, з надходженням нового врожаю, розпочалося поступове зниження, яке триває донині та, ймовірно, продовжуватиметься.

Овочі та м’ясо: які прогнози?

Окрім гречки, за даними Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», від початку року найбільше знизились ціни на овочі. Зокрема, морква подешевшала на 63% і, за даними Держстату, нині в середньому коштує близько 18 грн/кг. Буряк подешевшав на майже 55% – до 15 грн/кг, капуста білокачанна зменшилася в ціні на 53% – до 11 грн/кг, цибуля ріпчаста подешевшала на 50% – до 18 грн/кг. Подешевшали й деякі фрукти. Зокрема, на 16% знизились ціни на яблука – в середньому 31 грн/кг.
Водночас впродовж серпня дорожчало сало – на майже 3%, до 166 грн/кг, цукор – на 2%, до 36,5 грн/кг. Також на менш ніж 2% подешевшала яловичина, свинина, куряче філе та ковбаси варені першого ґатунку. Вперше від березня цього року почали дорожчати яйця.

Різкого зростання не буде

Загалом, як прогнозує Юрій Лупенко, різкого зростання цін у цьому році не мало б бути. Щоправда, традиційно восени можуть дорожчати продукти перероблення та тваринництва, що більш залежні від енергетичних та сировинних факторів, тоді як ціни на овочі та фрукти, ймовірно, продовжать знижуватись навіть у жовтні. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8831 / 1.55MB / SQL:{query_count}